Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Drogerie dm opět napadla lékárnický monopol v Rakousku, chce prodávat OTC léčiva

Vloženo: 02.03.2016, 05:59 | Čteno: 19232×
FOTO: APATYKÁŘ®

Rakouská lékárnická komora ostře odmítla nejnovější snahu drogistické sítě dm prodávat OTC léčiva. Varuje před nerovnou konkurencí a především rizikem pro zdraví obyvatel. Snaha drogerie o zrušení lékárenského monopolu není zdaleka první.

Řetězec „to“ umí taky

Komora vydala své prohlášení v reakci na oznámení drogistického řetězce v rakouském veřejnoprávním rozhlase, že podal stížnost k Ústavnímu soudu.

Řetězec argumentuje stanoviskem ústavního právníka, podle něhož je stávající situace protiústavní, protože neexistuje objektivní rozdíl, proč lékárny přípravky prodávat mohou a drogerie ne.

Od loňského června mohou lékárníci nabízet OTC přípravky také online, podmínkou je zajištění poradenství. To, podle řetězce, není problém zajistit také.

Pokud bude poradenství na bezplatné telefonní lince nebo na internetu zajišťovat vystudovaný lékárník, nevidí rozdíl, kdo e-shop provozuje. Požadavky na logistiku je schopen v plném rozsahu zajistit rovněž.

O čtvrtinu levněji

Drogerie už dříve uvedla, že chce nabízet volně prodejný lékárenský sortiment minimálně o čtvrtinu levněji, protože ceny v lékárnách jsou zbytečně nadsazené. Aktuálně může prodávat jen doplňky stravy.

Snahu drogistického řetězce však velmi tvrdě odmítl president Rakouské lékárnické komory Mag.pharm. Max Wellan. Jak uvedl, léky patří do lékárny, protože nesprávné použití, chybné dávkování nebo nesprávná kombinace může vést k poškození zdraví.

Zkritizoval snahu řady subjektů pouze rychle vydělat peníze na léčivech. Dodal, že drogerie dm dokonce minulý týden zalistovala do svého sortimentu i exkluzivní lékárenskou kosmetiku a nyní chce léčiva, která představují potenciál 80 mil. EUR.

„Cílem není maximalizace užívání léčiv, ale optimalizace. Nemocní mají užívat tolik léčiv, kolik je potřebné a ne kolik je možné,“ dodal Mag.pharm. Wellan.

To se rakouským lékárníkům daří, neboť spotřeba léčiv je u Rakušanů pod celoevropským průměrem. Podle presidenta komory mj. také proto, že OTC nejsou dostupná v regálech supermarketů.

Zdaleka ne první útok

V případě drogistického řetězce dm nejde zdaleka o první útok na lékárenský monopol. V roce 2012 se naposledy intenzivněji snažila narušit lékárenský monopol v oblasti OTC léčiv, kdy se spojila s Radou seniorů.

V oblasti zásilkového obchodu s léčivy pak spolupracuje již několik let se švýcarskou skupinou Zur Rose. Jediným argumentem, který ale předkládá, je cenová úspora, protože lékárny jsou, podle drogerie, zbytečně drahé.

To však odmítl president komory Mag.pharm. Wellan s tím, že lékárny jen „neprodávají“, ale poskytují také noční pohotovostní služby, drží skladem nejen rychloobrátková, ale i vzácná léčiva a velmi rozsáhlý sortiment léčiv pro pacienty či připravují magistraliter přípravky.

Narušením konkurenčního prostředí vyjmutím určitých produktů, které pro lékárny generují potřebnou část výnosů by, podle něj, vedlo k ohrožení současné relativně husté sítě rakouských lékáren a poskytování plnohodnotné péče pro obyvatele.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.