Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Lékárníci ve Walesu budou léčit pacienty a nahlížet do jejich zdravotních záznamů

Vloženo: 09.03.2016, 06:11 | Čteno: 19797×
FOTO: Royal Pharmaceutical Society

Vláda Walesu nedávno oznámila zavedení nové služby „Vyberte si lékárnu“ pro běžné nemoci v této zemi Spojeného království. Oznámení navazuje na úspěšné vyhodnocení pilotního projektu ve dvou lokálních oblastech a osvětové kampaně Královské farmaceutické společnosti Wales a jejích partnerů.

Léčba banálních onemocnění

Tato služba předpokládá, že lékárníci převezmou odpovědnost za léčbu a správu řady menších zdravotních potíží, jako je např. kašel, nachlazení, bolest ucha, senná rýma a zánět spojivek.

Současně se počítá s tím, že lékárníci provedou vyhodnocení léčiv při propouštění pacientů z nemocnice a poskytnou nouzové dodávky receptových léčiv ve večerních hodinách a o víkendech.

Očekává se, že takovéto využití klinické role lékárníka uvolní čas praktickým lékařům k diagnostice a léčbě pacientů s komplexnějšími potřebami.

Přístup ke zdravotním údajům

Jako součást investice ve výši 750 tis. GBP poskytnuté vládním fondem předpokládá služba „Vyberte si lékárnu“, že veřejným lékárníkům bude poskytnut přístup vůbec poprvé do lékařského zdravotního záznamu pacientů, samozřejmě s jejich souhlasem.

Přístup lékárníků k záznamům pacientů je dalším dlouholetým problémem, na který farmaceutická společnost upozornila ve své kampani, naposledy jako na jeden ze tří hlavních problémů.

Královská farmaceutická společnost Wales proto vládní iniciativu přivítala. Podle ní nabídne pacientům možnost vyřešit běžné nemoci se svým lékárníkem ve veřejné lékárně a zároveň se sníží tlak na praktické lékaře.

Společnost již řadu let volá po přístupu lékárníků z veřejných lékáren ke zdravotním záznamům pacientů, které by mohli odpovídajícím způsobem sdílet. Očekává od toho zlepšení kvality péče a bezpečnosti při používání léčivých přípravků.

Oznámená služba je tak dalším důležitým krokem pro lékárníky ve Walesu, který umožňuje pacientům těžit z jejich odborných znalostí.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.