Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouská vláda chce uvolnit pravidla pro zřizování domácích lékáren u lékařů

Vloženo: 18.03.2016, 05:29 | Čteno: 18593×
FOTO: APATYKÁŘ®

Rakouská vládní koalice představila změny pro pacienty a praktické lékaře ve venkovských oblastech. Ty vyplývají z navrhované novelizace legislativního balíčku k primární péči. Koaliční poslanci je nyní chtějí rychle přijmout v Národní radě.

Hausapotheke – motivace pro lékaře

Podle ministryně zdravotnictví Sabine Oberhauser mají navrhované změny zajistit, aby praktičtí lékaři mohli za určitých podmínek otevřít domácí lékárnu (tj. dispenzační právo lékařů vydat v konkrétních případech léčivo pacientovi přímo v ordinaci) i v rámci stávajícího omezení šesti kilometrů od nejbližší veřejné lékárny.

Pacientům má změna ušetřit zbytečnou delší cestu k jejich lékům. Má však pomoci zejména starostům malých obcí, kteří nemohou lékaře v obci udržet. Právě motivace zřídit si k ordinaci domácí lékárnu a vylepšit si tak ekonomiku ordinace má lékaře motivovat, aby si ordinaci zřizovali i ve venkovských oblastech.

Původně Ministerstvo zdravotnictví plánovalo, že nová pravidla představí do letošního léta. Nicméně silný tlak řady regionálních politiků obou vládních stran plány urychlilo. Důvodem rovněž mělo být, že jednání o zákonu o nových centrech primární péče bude pravděpodobně obtížné a zdlouhavé.

Zbrklá, klientelistická akce

Představený návrh domácích lékařských lékáren logicky silně kritizuje Rakouská lékárnická komora, která již před více než rokem připravila vlastní návrh na komplexní zajištění zásobování obyvatelstva léčivy v zemi.

Podle jejího presidenta Mag.pharm. Maxe Wellana je však aktuálním zbrklým výstřelem, bohužel, zablokován. A myslí si to i někteří opoziční politici, kteří krok považují za klientelistickou politiku pro rodinné lékaře na úkor lékárníků a pacientů.

Vládní iniciativa totiž nejen zachovává existující výdejny lékařů, ale také umožňuje schválit další. To ohrožuje stávající lékárny v zemi, které představují zásadní součást pro lokální zásobování.

Vládní návrh zabraňuje ve velkých a rozvíjejících se oblastech otevření nových lékáren a jejich poboček, takže obyvatelé v těchto místech budou bez širokého sortimentu a služeb lékáren. President komory tvrdě iniciativu odsoudil jako krok zpět v péči o pacienta.

Dlouhodobé spory o výdejny

Spory o lékařské výdejny se v Rakousku táhnou dloudobě, obdobně jako v sousedním Švýcarsku. V roce 2013 posílil rakouský zákon o provozu lékáren lékárníky, kdy novela umožnila organizované dodávky léčiv z lékáren ve spádovém okruhu šesti kilometrů.

Současně stanovil, že v oblasti, kde je dosud lékařská výdejna a vznikne nová veřejná lékárna, úřad zruší lékaři povolení pro domácí lékárnu.

Lékařské výdejny navíc definuje pouze jako nouzové a výjimečné řešení ve venkovských oblastech, kde není reálný provoz plnohodnotné veřejné lékárny.

Švýcarský vzor

To se lékařům logicky nelíbí a v pravidelných intervalech se snaží samodispenzaci prosadit. Argumentují přitom Švýcarskem, kde, podle nich, systém funguje úspěšně mnoho let.

Švýcarský model ale považují rakouští lékárníci za nevhodný příklad k argumentaci, protože výdej léčiv v ordinacích tam způsobil významné dodatečné náklady pro veřejný sektor.

Navíc je švýcarský zdravotní systém organizován zcela odlišně, což ilustruje i skutečnost, že lékárníci rovněž přebírají některé lékařské činnosti – například očkování, aby se v zemi zvýšila proočkovanost.

Výdej u lékaře prodražuje

Studie Universität Bern z roku 2013 dokonce ukázala, že prodej léčiv u lékařů zvýšil lékové náklady o 30 % a náklady na léčbu o 20 %. Tento nárůst nákladů je ve Švýcarsku přesunut přímo na obyvatele a proto vede ke zvýšení pojistného na zdravotní pojištění.

Stejně tak bylo dispenzační právo pro lékaře zakázáno v kantonu Aargau (a dalších osmi kantonech), protože se proti výdejům léčiv lékaři vyslovili lidé v referendu jasnou většinou více než 60 %. V platnosti zůstává jen výdej ve výjimečných případech.

Lékárnická komora to odůvodňuje nejen ekonomickými aspekty (lékař by neměl být při nasazení léčiva motivován ekonomicky, ale zdravotním prospěchem pro pacienta), ale také bezpečností a kontrolou výdeje lékárníkem.

Tj. stejně jak to funguje v téměř všech evropských zemích, podle principu oddělení míst, kde jsou léčivé přípravky předepisovány a vydávány.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.