Švýcarsko posílilo kompetence lékárníků, pro OTC online zůstává povinný recept – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Švýcarsko posílilo kompetence lékárníků, pro OTC online zůstává povinný recept

Vloženo: 25.03.2016, 05:11 | Čteno: 21146×
FOTO: APATYKÁŘ®

Švýcarský parlament definitivně uzavřel dvouletou debatu o novelizaci zákona o léčivech. Přinesla možnost výdej některých receptových léčiv v lékárnách i bez receptu, zpřísnila slevy na léčiva a také ponechala povinnost předložení receptu na OTC léčivo v případě zásilkového prodeje.

Rx i bez receptu

Novelu koncem minulého týdne definitivně schválily obě komory švýcarského parlamentu Rada kantonů i Národní rada. V budoucnu budou moci pacienti některé léčivé přípravky vázané na recept, u kterých není nutná lékařská diagnóza, dostat v lékárně i bez lékařského předpisu.

A to na základě dokumentovaného odborného poradenství lékárníka. Navíc k definitivnímu stanovení účinné látky, což je nově ve výdejní kompetenci lékárníků obsaženo, je možné dospět mj. i s pomocí telemedicínského projektu netCare. Ten byl představen v roce 2012 a kombinuje úvodní konzultace v lékárnách s možností telekonzultace s lékařem a uplatňuje se při banálních nemocech nebo drobných poraněních.

Podle presidenta Švýcarského svazu lékárníku pharmaSuisse Fabiana Vauchera byla dále posílena odbornost a mezioborová spolupráce v rámci primární zdravotní péče, která se již projevila v novelizace zákona o zdravotnických povoláních. Ta lékárníkům umožňuje odpovídající vzdělání v oblasti očkování a léčby běžně se vyskytujících zdravotních potíží a banálních onemocnění.

Tím mohou pomoci domácím lékařům a pohotovostem od banálních při jednodušších medicínských případech.

Financování nejasné

Jak však bude tato služba honorovaná ještě není jasné. V dalším kroku má švýcarský parlament potřebné úpravy schválit v zákoně o zdravotním pojištění.

Zejména v případě preventivních služeb, jako je očkování a péče o chronicky nemocné s ohledem na dodržování léčby zůstává otázkou, jak budou tyto lékárnické výkony placeny.

Stejně tak je nutné najít mezioborový konsenzus pokud jde o financování odborné spolupráce mezi lékaři a lékárníky práci obecně.

Omezení slev, zlepšování podmínek pro průmysl

Novela rovněž zpřísňuje pravidla pro poskytování bonusů od velkodistributorů a výrobců (nelze je uplatnit u receptových léčiv). Jak uvedl Vaucher, lékárníci nastavení nových pravidel vítají, protože medikamentózní volba nemá být ovlivněna výší poskytnuté slevy.

Stejně tak pozitivně hodnotí i změny v procesu schvalování nových léčiv. I když je Švýcarsko malá země a není součástí EU, zůstane tak pro farmaprůmysl zajímavým partnerem a atraktivním trhem.

Novela také zajišťuje, aby lékárna i nadále mohla připravovat léčivé přípravky například ve speciálních dávkách pro děti při výpadcích některých léčiv nebo v případě pandemie.

Online s OTC stále na recept

Novela zákona sice zachovala zásilkový prodej jak OTC léčiv tak i receptových léčiv, s čím nesouhlasí lékárníci, nicméně neuvolnila povinnost vystavení receptu i na OTC přípravky v případě jejich zásilkového prodeje.

Lékárnický svaz proto kvituje s povděkem alespoň to, že zákonodárce dal jasně najevo, že léčiva nejsou běžný spotřebitelský výrobek, ale látky s určitým nebezpečným potenciálem.

Opatření naopak ostře kritizuje největší evropská online lékárna, skupina Zur Rose, která jej považuje za šikanózní a vidí v něm jen hájení klientelistických zájmů kamenných lékáren a drogerií.

Šéf skupiny dr. Walter Oberhänsli proto věří, že ještě než začne novela platit (pokud k ní nebude žádné referendum má začít platit počátkem roku 2017), podaří se jim vhodnými prostředky tento absudrní nesmysl zvrátit.

Odkazuje přitom na sousední země, kde nic podobného neplatí, je povolen zásilkový obchod s OTC léčivy a to bez receptu. Švýcarský anachronismus proto v celoevropském kontextu považuje za neudržitelný.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.