Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Kalifornští lékárníci budou vydávat hormonální antikoncepci bez receptu

Vloženo: 11.04.2016, 06:00 | Čteno: 22150×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americký stát California uvedl v platnost legislativní předpisy, které umožňují lékárníkům přímo poskytnout ženám různé druhy hormonální antikoncepce, včetně depotních injekcí. Příslušné zákony schválil parlament již loni v létě a nyní jen lékárníci čekali na prováděcí předpisy.

Rozšíření pravomocí lékárníků

Předpisy jsou výsledkem státního legislativního opatření schváleného kalifornským Senátem, které vstoupilo v platnost v roce 2013. V Kalifornii je obecně překážkou pro kvalitní poskytování zdravotní péče nedostatek lékařů na počet pacientů.

Proto se zdejší zákonodárci dohodli na umožnění poskytování širší péče o pacienta i s pomocí jiných zdravotnických pracovníků, než jsou jen lékaři. Předseda senátního zdravotního výboru Ed Hernandez navrhl trojici zákonů, v rámci nichž mohou mj. také lékárníci pomoci diagnostikovat chronická onemocnění a podílet se na léčbě.

Zákonná opatření dávají lékárníkům pravomoc provádět celou řadu rozšířených činností, včetně poskytnutí hormonální antikoncepce, služby pro odvykání kouření, cestovní medikace včetně rozšířeného očkování. Současně vytvořil novou licenci pro lékárníky s rozšířenou působností.

Poskytnutí antikoncepce

V současnosti kalifornská Státní rada pro farmacii dokončila pravidla pro antikoncepci a lékárníci tak mohou ženám poskytnout přímý přístup k antikoncepci.

Pravidla vyžadují, aby lékárníci postupovali podle celostátního protokolu, který určuje klinické okolnosti a strukturovaný rozhovor pro výdej antikoncepce, školení lékárníků a požadavky na podávání zpráv ze strany poskytovatele primární péče.

Předpisy se řídí pravidly způsobilosti pro použití hormonální antikoncepce amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, která pomáhají poskytovatelům ohledně rizik a kontraindikací pro konkrétní typ antikoncepce závisející na zdravotním stavu žen.

Kalifornští lékárníci jsou oprávněni vydat perorální, transdermální (náplasti), vaginální (zaváděcí kroužek) antikoncepci a depotní injekce.

V Kalifornii existuje zhruba 6500 veřejných lékáren, které jsou otevřeny i mimo běžnou otevírací dobu a pacienti se nepotřebují na schůzku s lékárníkem nijak objednávat. Zákonodárci proto věří, že nové opatření rozšíří přístup žen k možnostem plánovaného rodičovství.

Očkování, naloxon

Kromě aktuálního rozšíření kompetencí získali už loni v dubnu také kalifornští lékárníci možnost vydávat naloxon bez lékařského předpisu. Po absolvování povinného certifikovaného kurzu v rámci kontinuálního vzdělávání tak mohou lékárníci vydat toto léčivo při předávkování návykovými látkami (např. morfin, kodein či oxykodon) na základě guidelinů či dohody s předepisujícím lékařem.

Již řadu let pak kalifornští lékárníci poskytují očkování proti chřipce a na cesty, hepatitidě A, B či spalničkám, příušnicím, zarděnkám a pásovému oparu. Opakovaně jejich služeb využilo i Ministerstvo zdravotnictví při očkování proti černému kašli v souvislosti s epidemiemi tohoto onemocnění.

Nová pravomoc byla lékárníkům udělena v rámci dlouhodobého proaktivního postoje kalifornské vlády využít odborné vzdělání lékárníků.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.