Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování lékáren, podpora venkovských lékáren

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

EK vyzvala Slovensko a Portugalsko k uvolnění reexportů léčiv

Vloženo: 26.05.2016, 16:51 | Čteno: 19266×
FOTO: APATYKÁŘ®

Evropská komise vyzvala Portugalsko a Slovensko, aby odstranily neodůvodněné a nepřiměřené požadavky na oznamování při vývozu léčiv pro humánní použití do jiných členských států (tzv. reexporty). Pokud tak neučiní, hrozí jim žaloba u Soudního dvora EU.

Paralelní obchod je legální

Podle Komise vytvářejí pravidla v těchto členských státech překážky volnému pohybu zboží na jednotném trhu EU (články 34-36 SFEU).

Souběžné obchodování s léčivými přípravky (paralelní obchod) nastává v případě, kdy se přípravky nakoupí v jednom členském státě a následně se prodávají v jiných členských státech.

Komise uvádí, že souběžný dovoz a vývoz léčiv jsou legální formy obchodování na jednotném trhu EU. Členské státy však mohou omezit vývoz do jiných zemí, pokud je to nezbytné k ochraně veřejného zdraví.

Nepřiměřené požadavky

V Portugalsku musejí distributoři humánních léčivých přípravků oznamovat svůj záměr vyvézt ty, které úřady považují za „potenciálně nedostatkové“, a poskytovat informace o vývozních operacích, které provedli.

Na Slovensku zase musejí distributoři oznamovat vývoz všech humánních léčivých přípravků a musejí následně čekat 30 dní na tichý souhlas státního orgánu.

Komise se domnívá, že tyto oznamovací postupy nestanovují jasná a transparentní kritéria pro určení léčivých přípravků, které mohou být potenciálně nedostatkové v důsledku paralelního obchodu.

Kromě toho se v důsledku těchto postupů na distributory vztahují nepřiměřené ohlašovací povinnosti a navíc na Slovensku je trvání oznamovacích postupů nepřiměřeně dlouhé.

Hrozba soudní žaloby

Komise proto dnes zaslala dvě odůvodněná stanoviska, ve kterých žádá obě země, aby změnily své právní předpisy a zvážily zavedení méně omezujících opatření pro obchod v rámci EU.

Současně oznámila, že pokud Portugalsko a Slovensko nepřijmou do dvou měsíců nezbytná opatření, může jejich případy postoupit Soudnímu dvoru EU.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.