EK vyzvala Slovensko a Portugalsko k uvolnění reexportů léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

EK vyzvala Slovensko a Portugalsko k uvolnění reexportů léčiv

Vloženo: 26.05.2016, 16:51 | Čteno: 18514×
FOTO: APATYKÁŘ®

Evropská komise vyzvala Portugalsko a Slovensko, aby odstranily neodůvodněné a nepřiměřené požadavky na oznamování při vývozu léčiv pro humánní použití do jiných členských států (tzv. reexporty). Pokud tak neučiní, hrozí jim žaloba u Soudního dvora EU.

Paralelní obchod je legální

Podle Komise vytvářejí pravidla v těchto členských státech překážky volnému pohybu zboží na jednotném trhu EU (články 34-36 SFEU).

Souběžné obchodování s léčivými přípravky (paralelní obchod) nastává v případě, kdy se přípravky nakoupí v jednom členském státě a následně se prodávají v jiných členských státech.

Komise uvádí, že souběžný dovoz a vývoz léčiv jsou legální formy obchodování na jednotném trhu EU. Členské státy však mohou omezit vývoz do jiných zemí, pokud je to nezbytné k ochraně veřejného zdraví.

Nepřiměřené požadavky

V Portugalsku musejí distributoři humánních léčivých přípravků oznamovat svůj záměr vyvézt ty, které úřady považují za „potenciálně nedostatkové“, a poskytovat informace o vývozních operacích, které provedli.

Na Slovensku zase musejí distributoři oznamovat vývoz všech humánních léčivých přípravků a musejí následně čekat 30 dní na tichý souhlas státního orgánu.

Komise se domnívá, že tyto oznamovací postupy nestanovují jasná a transparentní kritéria pro určení léčivých přípravků, které mohou být potenciálně nedostatkové v důsledku paralelního obchodu.

Kromě toho se v důsledku těchto postupů na distributory vztahují nepřiměřené ohlašovací povinnosti a navíc na Slovensku je trvání oznamovacích postupů nepřiměřeně dlouhé.

Hrozba soudní žaloby

Komise proto dnes zaslala dvě odůvodněná stanoviska, ve kterých žádá obě země, aby změnily své právní předpisy a zvážily zavedení méně omezujících opatření pro obchod v rámci EU.

Současně oznámila, že pokud Portugalsko a Slovensko nepřijmou do dvou měsíců nezbytná opatření, může jejich případy postoupit Soudnímu dvoru EU.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.