Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švédsko se chce v lékárenském poradenství inspirovat Norskem

Vloženo: 30.05.2016, 05:59 | Čteno: 18566×
FOTO: Apoteket

Profesní organizace švédských lékárníků Sveriges Farmaceuter se chce inspirovat při zavádění odborných služeb v lékárnách norským modelem. Konkrétně poradenstvím k inhalačním technikám a službou Medisinstart.

Poradenství k inhalátorům

Jak uvedli její představitelé, chtějí využít zkušenosti svých norských kolegů k vytvoření podobných služeb ve Švédsku. Tam, jak již dříve informoval portál APATYKÁŘ®, za první měsíc využilo novou službu poradenství pacientům s astmatem a CHOPN více než 4 tis. pacientů.

Poradenství zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů, přičemž lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu. Veřejné lékárny za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou 80 NOK.

Služba byla velmi dobře mediálně zpropagována a podpořena silně i osobní účastí ministra. Pacienti o ní proto vědí a v lékárnách ji sami vyhledávají.

Medisinstart

V případě Medisinstart se jedná o inovativní lékárenskou službu, jejíž efektivitu má prověřit loni provedená studie. První výsledky se očekávají počátkem léta.

Podstatou služby je rozšířené poradenství u vytipovaných nově užívaných léčiv. Pacientům byly nabídnuty dva navazující rozhovory s lékárníkem, 1-2 týdny a 3-5 týdnů po výdeji nového receptového léčiva.

Cílovou skupinou pro otevřenou randomizovanou kontrolovanou studii byli pacienti, kteří začínají užívat léčivé přípravky na srdce a cévy. Předmětem zájmu byla nová léčiva snižující srážlivost krve a vybraná antihypertenziva a statiny.

Následné konzultace byly strukturovány v rámci seznamu daných otázek, které má lékárník k dispozici. Otázky umožňují vedení rozhovoru o správném užívání nového léčivého přípravku, co dělat při vynechání dávky a jak zabránit či ulevit od běžných vedlejších účinků.

Služba Medisinstart také poskytuje možnost řešení případných nedorozumění a špatného pochopení užívání přesně podle potřeb pacienta. Lékárník konzultace cíleně a podle přesně stanoveného postupu dokumentoval a zaznamenal také, která opatření si pacient a lékárník odsouhlasili.

Opatření uvedená v prvním rozhovoru pak navazovala ve druhém. Lékárenské poradenství o správném užití léčiv a pomoc při řešení jednoduchých problémů či obav v raném stadiu pomáhá pacientovi získat dobrou kontrolu nad svou léčbou.

Nejednotný IT systém

Švédským kolegům dosavadní zkušenosti představil zástupce provozní ředitel Norské lékárnické asociace Per Kristian Faksvåg. I přes nadšení lékárníků je zjevné, že norské zkušenosti nebudou úplně jednoduše přenositelné do Švédska.

Nevýhodou např. je, že ve Švédsku existuje několik lékárenských SW, zatímco v Norsku mají jeden společný informační systém, což hraje zásadní roli při přenositelnosti informací.

Každopádně švédští lékárníci vidí norské zkušenosti jako příležitost získat za své služby další odměnu. I zde je předpoklad, že odměna za nadstandardní služby v lékárnách by měla být nad rámec stávající marže, nikoli její náhradou.

Jak uvedl Faksvåg, rozsáhlá studie vyhodnocující efektivitu lékárenského poradenství má posloužit jako podklad pro jednání zástupců lékárníků s vládou o novém systému odměňování lékáren tak, aby nebyly závislé výhradně na marži.

V tomto roce má norská asociace představit další projekty, které plánuje zavést.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cílené poradenství pro astmatiky využilo v norských lékárnách už 200 tis. pacientů
» Do norské studie efektivity lékárenského poradenství se zapojí 130 lékárníků
» Do norské studie efektvity lékového poradenství se zaregistroval 1000. pacient
» Do norské studie lékárenského poradenství se zapsalo již více než 200 pacientů
» Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv
» Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje
» Norské lékárny provedly za první měsíc v rámci nové placené služby 470 konzultací
» Norské lékárny spustí od května další hrazenou odbornou službu
» Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
» Norské lékárny spustily studii na ověřění lékárenského poradenství
» Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky
» Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům
» Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům
» Norsko proplatí lékárnám poradenství k inhalátorům i příští rok, výrazně jim však zkrátí marži
» Norský regulátor chce tříletý odklad pro vyhodnocení lékárenských služeb
» Placené poradenství v norských lékárnách i bez doporučení lékaře
» Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně
» Poradenství k inhalátorům využilo více než 40 tis. pacientů, lékárníci žádají navýšení odměn
» První výsledky z norské studie potvrzují, že poradenství v lékárně může zvýšit kompliance
» Službu speciálního poradenství pro pacienty s astmatem a CHOPN využilo už 15 tis. lidí
» V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok
» Za dva měsíce se do norské studie lékárenského poradenství zapojilo více než 500 pacientů
» Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.