Švédský regulátor zjistil při kontrole obchodů rozsáhlý prodej neschválených léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Švédský regulátor zjistil při kontrole obchodů rozsáhlý prodej neschválených léčiv

Vloženo: 17.06.2016, 07:44 | Čteno: 16134×
FOTO: Läkemedelsverket

Švédský lékový regulátor Läkemedelsverket zkontroloval specializované obchody se zahraničními potravinami ve městech Stockholm, Malmö a Uppsala a jeho zjištění byla alarmující. Ve 14 z 27 navštívených obchodů zjistil prodej zahraničních léčiv, tj. ve Švédsku neregistrovaných.

Nejvíce porušení v polských obchodech

Nejobsáhlejší prodej zaznamenali úředníci regulátora v prodejnách s polským zbožím, kdy osm z devíti prodávalo polské léčivé přípravky. Prodej byl dokonce podle zjištění kontrolorů samoobslužný, což svědčí o naprosté neznalosti předpisů.

Jak uvádí regulační úřad, u léčiv, která nejsou schválena a jsou prodávána tímto způsobem nelze zaručit kvalitu, pokud nejsou distribuována bezpečným způsobem, nemohou být v případě nutnosti stažena z trhu a neexistuje ani záruka, že jsou pravá.

Současně chybí jakékoli farmaceutické poradenství a informace ve švédštině, jak to vyžaduje legislativa.

Léky kdekoli

Ve Švédsku mohou od deregulace trhu na podzim 2009 prodávat některé volně prodejné léčivé přípravky i jiné subjekty než lékárny, jako jsou obchody s potravinami a čerpací stanice.

To dlouhodobě kritizují představitelé lékárníků a poslední zjištění švédského regulátora jim opět dávají za pravdu. Léčivé přípravky nejsou bežné zboží a pokud jsou použity nesprávně, mohou způsobit velké problémy.

Proto musejí všichni, kteří chtějí OTC přípravky prodávat, splňovat vysoké požadavky. Mj. musejí být léčivé přípravky zakoupeny správným způsobem (ve standardní schválené distribuci) a musejí mít švédskou příbalovou informaci a být schváleny ve Švédsku pro prodej mimo lékárny.

Cílená kontrola

Lékový regulátor obdržel několik hlášení o prodeji léčivých přípravků neschválených ve Švédsku ve specializovaných obchodech se zahraničními potravinami, proto si pro kontrolu vybral několik obchodů ve třech švédských městech.

Ve 14 z 27 navštívených obchodů skutečně zjistil prodej léčivých přípravků, které nebyly ve Švédsku schváleny. Celkem zaznamenal 150 různých přípravků bez povolení k prodeji, 133 z nich mělo polský text.

Léčivé přípravky s polským textem byly například nosní spreje, přípravky proti bolesti a na alergii. Zjištěny byly dokonce i návykové látky a některá antibiotika.

Regulační úřad se dlouhodobě potýká, a je za to kritizován, s nedostatkem kontrolorů a tím i nedostatečnou kontrolou prodejců.

Proto chce podpořit obce a další místní inspektory (kontrolní zodpovědnost mají v této oblasti obce), kteří budou navštěvovat obchody s potravinami a věnovat pozornost nesprávnému prodeji léčiv, zvláště s ohledem na ve Švédsku neschválená.

Podle úřadu se však pochybení při prodeji nedějí záměrně, ale často z neznalosti. Chce se proto více zaměřit na předávání potřebné informací zainteresovaným obchodníkům.

Chybný prodej může být rovněž v určitých specifických případech hlášen přímo úřadu, popř. policii.

Dlouhodobé problémy

Nedávné vyhodnocení kontrol obcí v letech 2014-2015 současně ukazuje, že u prodeje mimo lékárny dlouhodobě problémy přetrvávají. Nejčastěji se jedná o neohlášení započetí prodeje, kdy úředníci obce vůbec netuší, že by obchod měli kontrolovat.

Dalšími prohřešky bylo neověřování věku pro prodej léčiv, špatné skladování a vystavení, poradenství, které personálu mimo lékáren nepřísluší a kontrola exspirací (prodej po exspiraci).

I proto se hodlá lékový regulátor letos více zaměřit na vzdělávání kontrolorů a obcí, i když to formálně nespadá do jeho náplně.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.