Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Dánští lékárníci chtějí vydávat některá Rx léčiva bez receptu

Vloženo: 13.07.2016, 05:57 | Čteno: 18662×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Dánská lékárnická komora vyzvala znovu vládní představitele, aby zahájili rozsáhlou diskuzi o možnosti povolení lékárníkům vydat v určitých situacích i některá receptově vázaná léčiva (Rx). Podle lékárníků je o tuto možnost mezi pacienty zájem a zkušenosti z jiných zemí ukazují, že jde o bezpečnou alternativu.

Když sestry, proč ne lékárníci

Diskuze o umožnění lékárníkům vydat ve specifických případech i léčivý přípravek jinak vázaný na recept začaly v listopadu minulého roku v reakci na posílení kompetence zdravotních sester předepsat léčivý přípravek.

Jak argumentuje komora, v řadě případů má tato možnost opodstatnění a lékárníci jsou primárně vzděláni v oblasti léčiv. Ať již v případě opakovaného výdeje, anebo při nemožnosti zkontaktovat se se svým lékařem.

Chronická léčiva, akutní problémy

V těchto případech by lidé, kteří již užívají např. antidiabetika, antihypertenziva, statiny nebo perorální antikoncepci mohli získat své přípravky i bez receptu od lékárníka.

Stejně tak při řešení akutních zdravotních potíží, jako je zánět spojivek, chlamydiové infekce, roupy nebo migréna. Pokud by lékárníci měli možnost vydat pohotovostní malé balení, nevidí v tom žádné bezpečnostní riziko.

Lékař už nyní často vypisuje recept po telefonu, aniž by pacienta viděl. Výdej podle striktních pokynů by proto byl pro mnohé občany přínosem, zejména v případech, kdy hrozí následné nebezpečí z neužití či opožděného užití léčiva.

Zkušenosti ze zahraničí

Lékárníci argumentují zkušenostmi ze Spojeného království, Kanady či Spojených států, kde již tato možnost v rámci přesně stanovených dispenzačních pokynů existuje a je s ní dobrá zkušenost.

I Dánsko by proto mělo připravit dispenzační protokoly k jednotlivým lékovým skupinám a začít plnohodnotnou diskuzi o uvolnění této kompetence pro lékárníky.

Norští lékárníci např. dosáhli úhrady za některé specializované činnosti (portál APATYKÁŘ® informoval jako první o specializovaném poradenství u pacientů s astmatem a CHOPN, za které od března 2016 obdrží 80 NOK) a aktuálně zpracovávají studii na možnost výdeje některých Rx léčiv v lékárnách i bez receptu.

Možnosti již zkoumá Dánská léková agentura ve spolupráci s další organizací zastupující dánské vystudované farmaceuty Pharmadanmark.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.