Německé pojišťovny spustily tendry na cytostatika, podle nemocničních lékárníků způsobí chaos – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německé pojišťovny spustily tendry na cytostatika, podle nemocničních lékárníků způsobí chaos

Vloženo: 14.07.2016, 05:58 | Čteno: 19363×
FOTO: APATYKÁŘ®

Svaz německých nemocničních lékárníků (ADKA) považuje výběrová řízení zdravotních pojišťoven na přípravu cytostatik za přímé ohrožení zdravotní péče o onkologicky nemocné pacienty. Ve svém prohlášení kritizuje velmi tvrdé podmínky v tendrech nahravající smluvním výrobcům. Pojišťovny to odmítají s tím, že se nemocniční lékárníci bojí o svůj monopol.

Ohrožení pacientů

Podle nemocničních lékárníků jsou požadavky zdravotních pojišťoven stanovené v tendrech směřovány pouze pro prospěch pojišťoven a nikoli pacientů. Jediným zásadním hlediskem je nejnižší cena a nikoli dostupnost.

Odmítají proto principiálně výběrová řízení na přípravu cytostatik vypisovaná pojišťovnami. Podle nich není možné v takto specifických případech preferovat jen cenu, protože dodávka nikoli z nejbližší lékárny může mít fatální vliv na připravené cytostatikum, popř. může oddálit jeho podání pacientovi.

U cytostatik je přitom doba od přípravy striktně omezena v řadě případů jen na několik málo hodin, nehledě na skladovací režim.

Lékárníci kritizují, že na úkor minimálních úspor bude proces přípravy koncentrován pouze do několika málo center po celém Německu a v případě výpadku léčiva bude ohrožen pacient.

Narušení spolupráce lékař-lékárník

Nízká cena rovněž ohrozí přípravu v nemocničních lékárnách, protože zde pracuje vysoce odborný personál, který musí být patřičně vzdělán. Na základě podmínek tendru hrozí, že bude příprava přesunuta do velkoprovozů (smluvní výrobci) s povolením k přípravě, kde však pracuje i nefarmaceutický personál.

To považují nemocniční lékárníci za přímé ohrožení péče, protože v případě výpadku konkrétní látky nebudou velkopřípravny schopny adekvátně řešit náhradu.

Stejně tak je, podle nich, ohrožena dosud existující spolupráce lékař-lékárník, která je zejména v přípravě cytostatik nepostradatelná. A to z důvodu, že přípravu může každé vysoutěžené období zajišťovat někdo jiný.

Rovněž nemusejí správně komunikovat objednávkové SW mezi připravujícím subjektem a lékařem, protože se budou s každým tendrem měnit. To vše bude mít zásadní vliv na komunikaci.

Lékárníci se přitom v řadě případů podílejí na terapeutickém plánu a všechna tato opatření slouží k zamezení chyb při onkologické léčbě. To vše bude, podle lékárníků, výběrovými řízeními zcela nenávratně zničeno, ohrožena dostupnost a bude hrozit zpoždění léčby.

Soud – úhrada jen pro smluvní

Pojišťovny však veškeré pochybnosti odmítají s odkazem na rozhodnutí Spolkového sociálního soudu. Ten v listopadu 2015 rozhodl v zásadním sporu německého lékárníka o retaxaci přípravy cytostatik, která jsou dodávána pro okamžité lékařské použití pacientům.

Rozsudek se vztahoval k případu z roku 2013, sporu lékárníka a zdravotní pojišťovny AOK Hessen. Žalující lékárník i přes upozornění žalovanou pojišťovnou dodával bez příslušné smlouvy připravovaná cytostatika do onkologické ordinace. Odvolával se přitom na dlouhodobě fungující spolupráci s lékařem a podepsané souhlasy pacientů s touto formou.

Pojišťovna proto lékárníkovi naúčtované přípravy v celkové hodnotě 70,5 tis. EUR kompletně zretaxovala. Soud potvrdil, že z výše uvedených důvodů je retaxace žalované pojišťovny legitimní a sporné nároky žadatele nemohou být přijaty.

Na základě tohoto rozsudku začaly retaxovat nesmluvní lékárníky i další pojišťovny, přičemž aktuálně uváděná částka retaxů za cytostatika se již v celém Německu vyšplhala na 15 mil. EUR.

Podle rozhodnutí soudu v případě, že jsou cytostatické přípravky dodávány přímo z lékárny do lékařské praxe, nepřísluší pacientům žádné zákonné právo při výběru konkrétní lékárny. Proto může být parenterální příprava zajištěna prostřednictvím exkluzivních smluv pojišťoven s lékárnami a přitom mohou být dohodnuty i slevy z cen.

Pojišťovny argumentují, že díky nastavení tendrů ušetří významné prostředky a současně zajistí, že pacienti léčbu dostanou. Smlouva např. vyžaduje garanci zařízení kvality přípravy a dodávky včas dle požadavků lékařů a zajištění „náhradníka“ při přípravě, pokud by z jakéhokoli důvodu nebyla připravující zařízení schopna cytostatikum zajistit.

Podle pojišťoven se lékárníci pouze obávají o narušení jejich dosud platného poměrně monopolistického stavu. Řadu ordinací (ne přímo v nemocnicích) totiž zásobovaly nemocniční lékárny.

Tendry na dodávku cytostatik již vypsaly všechny hlavní pojišťovny, některé smlouvy začaly platit od července.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.