Herbalife musí restrukturalizovat svůj multi-level systém a zaplatit 200 mil. USD na odškodnění spotřebitelů – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Herbalife musí restrukturalizovat svůj multi-level systém a zaplatit 200 mil. USD na odškodnění spotřebitelů

Vloženo: 16.07.2016, 06:26 | Čteno: 19920×
FOTO: FTC

Multi-level marketingová společnost Herbalife se dohodla s americkou Federal Trade Commission (FTC) na restrukturalizaci svého podnikání. Současně zaplatí 200 mil. USD na odškodnění spotřebitelů v rámci urovnání obvinění, že je podvedla tím, že věřili, že mohli vydělávat značné peníze prodejem diet, doplňků stravy a produktů osobní péče.

Systém pyramidy

FTC ve své stížnosti tvrdí, že struktura odměňování multi-level marketingové společnosti byla nespravedlivá. Odměňuje totiž distributory produktů za nábor dalších osob, aby se připojily a nakupovaly produkty v zájmu dosažení rozvoje marketingového programu a nikoli na základě skutečné poptávky po daných prodkutech, což způsobuje značnou ekonomickou újmu mnohým jejím distributorům.

Jak uvedla předsedkyně FTC Edith Ramirez, Herbalife musí zásadním způsobem restrukturalizovat své podnikání tak, aby účastníci byli odměňováni za to, co prodávají a ne kolik lidí nabírají.

Podle stížnosti FTC Herbalife tvrdí, že lidé, kteří s ní spolupracují mohou očekávat, že opustí svou práci, vydělají tisíce dolarů za měsíc nebo dokonce zbohatnou. Pravdou však je, že drtivá většina distributorů Herbalife vydělala buď hodně málo nebo nic.

V lepším případě nic

Jak je uvedeno ve stížnosti, průměrná částka, kterou více než polovina distributorů na úrovni tzv. „sales leaders“ obdržela jako odměnu od Herbalife se pohybovala pod 300 USD za rok 2014. Podle průzkumu, který si Herbalife sama provedla, vydali majitelé tzv. Nutrition Club v průměru 8500 USD na otevření klubu a 57 % majitelů klubů nevydělalo nic, nebo dokonce o peníze přišli.

Jen minimum distributorů, kteří vydělali spoustu peněz, podle stížnosti FTC, je vydělali při náboru nových distributorů bez ohledu na to, zda tito budou schopni prodávat výrobky, které byli nuceni koupit od Herbalife.

Vzhledem ke zjištění, že v systému nebyli schopni vydělávat peníze, opouštěli distributoři Herbalife ve velkém. Většina z nich přestala produkty objednávat už první rok a téměř polovina všech distributorů Herbalife skončila v daném roce.

Důsledná restrukturalizace

Uzavřená dohoda vyžaduje, aby Herbalife nastavila svůj systém odměňování tak, že bude odměňovat maloobchodní prodej zákazníkům a eliminovat pobídky ve stávajícím systému, které odměňují distributory především za nábor prodejců. Tedy strukturu, ve které bude odměna závislá na tom, jak účastníci systému výrobky prodávají a nikoliv na tom, zda produkty sami kupují.

Společnost mj. nyní bude rozlišovat mezi účastníky, kteří se připojí jen kvůli nákupu se slevou a těmi, kteří hledají skutečnou obchodní příležitost. První skupina nebude mít možnost prodávat produkty nebo získat odměny.

Odměny v rámci multi-levelu se budou řídit výhradně prodejem. Nejméně dvě třetiny odměn vyplácených distributorům Herbalife musí být založeny na maloobchodním prodeji produktů, které jsou monitorovány a ověřeny. Pouze méně než jedna třetina odměn může vycházet z omezené osobní spotřeby jiných distributorů.

Pro vyplacení odměny distributorům na současné úrovni musí být alespoň 80 % prodejů produktů oprávněným koncovým uživatelům. V opačném případě musí být odměny distributorům sníženy.

Herbalife také nesmí účastníkům systému umožnit vynaložit náklady spojené s pronájmem nebo nákupem prostor pro Nutrition Club nebo jiných obchodních míst v průběhu prvního roku působení na pozici distributora a před dokončením obchodního tréninkového programu.

Herbalife si dále zaplatí nezávislého auditora, který bude sledovat dodržování restrukturalizačního plán dohodnutého v rámci urovnání sporu. Ten bude působit ve společnosti po dobu sedmi let a bude podávat zprávy FTC.

Konečně, dohoda rovněž zakazuje Herbalife zkreslovat možný nebo pravděpodobný zisk distributorů. Výslovně zakazuje, aby Herbalife prohlašovala, že členové multi-level systému mohou skončit svou práci nebo jinak si užívat přepychový životní styl.

Kromě toho musí společnost zaplatit 200 mil. USD jako odškodnění spotřebitelů, včetně těch, kteří si koupili velké množství výrobků Herbalife (mj. jako řada majitelů Nutrition Club) a prodělali tak spoustu peněz.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.