Polské MZ vyhlásilo boj dumpingovým cenám sítí a zvažuje stanovení sortimentu lékáren – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v oblasti reexportů léčiv, cenové soutěže zdravotních pojišťoven

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polské MZ vyhlásilo boj dumpingovým cenám sítí a zvažuje stanovení sortimentu lékáren

Vloženo: 27.07.2016, 06:09 | Čteno: 20046×
FOTO: Dr. Krzysztof Łanda, Ministerstwo Zdrowia

Polský náměstek ministra zdravotnictví dr. Krzysztof Łanda byl na aktuálním zasedání polského Sejmu interpelován dvěma poslankyněmi strany Právo a spravedlnost ohledně situace malých lékáren co se týče dumpingových cen a marketingových praktik řetězcových lékáren, které malé lékárny likvidují a také nastavení pevných cen.

Marketingové faktury

Poslankyně Joanna Borowiak se jej zeptala, jak hodlá ministerstvo zasáhnout proti neslýchaným praktikám řetězcových lékáren na polském trhu, kdy si diktují, které přípravky budou v jejich sortimentu zalistovány a promovány a za jakých finančních podmínek.

Ve svém dotazu rovněž poukázala na praktiky vyplácení rabatů sítím, které jinak nejsou zákonem povoleny (neoficiální navýšení marže) formou fakturace údajných marketingových služeb.

Stejně tak se jí nelíbí, že distributoři mají lékárny roztříděné podle velikosti a počtu v řetězci a podle toho nastavují prodejní ceny.

Dr. Łanda ve své odpovědi uvedl, že plně stojí za tím, aby na trhu existovaly oba typy lékáren – síťové i rodinné – a žádný z nich nepřevažoval. Nicméně v souladu s právem EU nemůže ministerstvo diktovat ceny u neregulovaného, volně prodejného sortimentu. U léčiv refundovaných to však možné je a zde chystá změny.

Ne dumpingovým cenám

Budou se však týkat výhradně dumpingových cen, ne slev obecně. Jak uvedl dr. Łanda, nevidí smysl a důvod jak pro pacienty, tak pro lékárny, aby i sdružení a družstva lékáren sdružená kvůli společnému nákupu léčiv a dojednávání obchodních podmínek nemohla od výrobců získat lepší ceny.

Ministerstvo chce dále tvrdě využívat a uplatňovat stávajících opatření již zavedená ve farmaceutickém zákoně, především 1% podíl síťových lékáren v daném vojvodství a také zákaz reklamy lékáren.

Sjednocení kontrol

Jak ale uvedl, chystá se zásadní novelizace zákona, která má především sjednotit inspekční praxi, kdy v současnosti kontrolu a vymáhání práva v oblasti farmacie a lékárenství zajišťují různé úřady, které ne vždy úspěšně komunikují, čehož sankcionované subjekty umně využívají.

Problémem však aktuálně je stále nevybraný nový ředitel Hlavního farmaceutického inspektorátu (GIF), kdy bylo v tomto týdnu zrušeno již druhé výběrové řízení. Novelizace zákona musí v této oblasti být připravena v úzké spolupráci s GIF, který určí praktickou realizaci nastavených pravidel a kontrol.

Likvidace rodinných lékáren

Druhá otázka poslankyně Barbary Dziuk na náměstka směřovala k tomu, zda je možné zákonem regulovat ceny léčiv refundovaných ze státního pojištění tak, aby se zamezilo běhání pacientů od lékárny k lékárně. Současně se poslankyně náměstka zeptala, zda je pravda, že už sítě v Polsku zaujímají přes 60 % trhu.

Jak dodala, považuje to za naprosto děsivé, protože se tak ukazuje, že dumpingové ceny systematicky likvidují zavedené rodinné lékárny, které dlouhodobě lidem poskytují zdravotní službu a ne jen obchod jako sítě.

Vyzvala jej také, zda ministerstvo uvažuje v těchto věcech navázat užší spolupráci s Polskou lékárnickou komorou, protože to považuje za naprosto zásadní.

Sítě maximálně 30 % trhu

Dr. Łanda potvrdil, že s lékárnickou komorou již spolupracují, stejně však jako s ostatními organizacemi, které zastupují nelékárnické subjekty i prodejce léčiv mimo lékárny. Jak uvedl, jednají se všemi, protože není možné někoho z jednání selektovat jen proto, že vnitřně s jeho názorem nesouhlasí.

Změny ministerstvo zvažuje právě proto, že pozoruje přesun rovnováhy na trhu směrem k sítím. Nicméně podle dr. Łandy sítě určitě nemají 60 % trhu, jak tvrdí lékárnická komora, ale podle jeho informací zhruba okolo 30 %.

Stejně tak ale ministerstvo pozoruje změny u rodinných lékáren, kdy se buďto slučují, anebo navzájem kupují a vytvářejí rovněž menší řetězce.

Lékárenská péče a stanovený sortiment

Z hlediska budoucích plánů ministerstva je však nyní aktuálně nejzásadnější prosazení tzv. statutu lékárenské péče. Lékárny jsou podle náměstka zdravotnickými zařízeními, proto musí být tato péče jasně definována a navázána pouze na profesi vystudovaného lékárníka. Tak se poté zabrání jejího zneužívání k marketingovým praktikám a nelegální reklamě lékáren.

S tím souvisí i další změny, které nyní ministerstvo zvažuje a těmi je např. i změna marže lékáren a především stanovení povinného sortimentu, který by měly lékárny nabízet a který by naopak nabízet neměly.

Jak uvedl dr. Łanda, lékárny by určitě měly vést léčivé přípravky a ne šampóny a jiné nesmysly, které pacienti v lékárnách nehledají a zaměňují pak lékárnu s běžným obchodem.

Mírnější tón

Celkově však náměstek používal výrazně umírněnější rétoriku, než ještě před pár měsíci, kdy hovořil o zavedení povinného 51% podílu v lékárně vlastněného lékárníkem po vzoru Maďarska.

Je otázkou, zda umírněnější reakce již není následkem poměrně velmi ostré kampaně vedené proti jeho osobě v poslední době a která jej už stála zbavení kompetence oblasti lékové politiky.

V médiích se totiž objevily spekulace, že dr. Łanda připravuje nový zákon o úhradě léčiv na ruku poradenským firmám, mj. i jedné, ve které působil před svým nástupem na ministerstvo. Nově by totiž firmy musely dokládat nákladovou efektivitu (tzv. HTA analýzu), kterou by vypracovávaly právě poradenské firmy.

Náměstek však veškeré spekulace odmítl s tím, že jde o cílenou akci vůči němu kvůli řadě jeho rozhodnutí. Jak uvedl ve svém prohlášení, obvinění se objevilo právě ve chvíli, kdy vešlo ve známost přesné znění zákona.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cesta k „polské revoluci“ volná – senátoři přijali regulaci lékárenství
» Novela farmaceutického práva zveřejněna v polské Sbírce zákonů
» Novela polského farmaceutického práva jde do druhého čtení bez vlastnictví lékáren lékárníky
» Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama
» Polská regulace v praxi II – Limitace vlastnictví lékáren může učinit lékárnu neprodejnou
» Polská regulace v praxi III – Demografická a geografická pravidla platit nemusejí
» Polská regulace v praxi IV – Koupená licence platí, nemusí splňovat 1% pravidlo
» Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci
» Polská regulace v praxi VI – Franšízy, aneb legální řetězce
» Polská revoluce dokončena – Senát schválil „lékárny lékárníkům“
» Polská revoluce: Lékárny lékárníkům, maximálně čtyři na provozovatele a demografická kritéria
» Polské MZ bude zvažovat povinný 51% podíl lékárníků v lékárně
» Polské MZ chce změny v provozování pouze u nových lékáren
» Polské senátní výbory doporučily schválit novelu farmaceutického práva beze změn
» Polsko má nakročeno k revoluční změně – poslanci schválili lékárny pouze pro lékárníky
» Polsko nevylučuje moratorium na vznik nových lékáren, sítě rostou alarmujícím tempem
» Polský president podepsal novelu farmaceutického práva
» Polský Sejm schválil revoluční novelu upravující vlastnictví lékáren
» Polští lékárníci lobbovali u presidenta
» Polští majitelé lékáren budou chtít 10 mld. PLN po Státní pokladně v případě omezení trhu
» Polští poslanci chtějí odvolat ministra zdravotnictví, mj. i kvůli změnám v lékárenství
» Polští poslanci podpořili změny v provozování lékáren
» Provozovatelé polských rodinných lékáren nechtějí regulaci lékáren, mladí v malých pracovat nechtějí
» Revoluční novela měnící polské lékárenství oficiálně předložena v Sejmu
» V Polsku vrcholí boj o „lékárny lékárníkům“
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.