Polské ministerstvo zdravotnictví zvažuje omezit prodej léčiv mimo lékárny – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polské ministerstvo zdravotnictví zvažuje omezit prodej léčiv mimo lékárny

Vloženo: 03.08.2016, 06:10 | Čteno: 19475×
Mgr. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
FOTO: Mgr. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, NIA

Nové vedení Polské lékárnické komory zaznamenává další významný úspěch, tentokrát na poli boje proti prodeji léčiv na čerpacích stanicích, v supermarketech a na dalších místech mimo lékárny. Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, Ministerstvo zdravotnictví plánuje změny omezující tento prodej.

Menší sortiment, menší balení

Konkrétně by v budoucnu mělo být mimo lékárny možné koupit pouze omezený počet tablet (v balení 2 maximálně 4). Současně by se měl výrazně omezit sortiment prodávaných léčivých přípravků. Nyní je to podle komory až 3 tis. položek na 360 tis. místech (včetně tzv. lékárenských kiosků, zpravidla oddělení prodeje OTC léčiv v drogeriích a dalších maloobchodech).

Na základě kontrol se totiž potvrzuje, že se na těchto místech nedodržují skladovací podmínky, oddělení od ostatního sortimentu a léčivé přípravky jsou dostupné i dětem. I přesto, že prodejci nemohou poskytovat žádné poradenství, podle inspektorů komory se tak děje, což může mít pro zákazníky nedozírná zdravotní rizika.

Jak argumentuje komora, personál na benzinkách nemá žádné odborné vzdělání k prodeji léčiv a běžně se stává, že prodá dva přípravky se shodnou účinnou látkou.

V ČR růst

Situace v Polsku je s ohledem prodeje léčiv mimo lékárny odlišná např. od situace v České republice. I zde, podobně jako u nás, existuje dlouhodobě možnost tohoto prodeje. Nicméně z důvodu existence tzv. lékárenských kiosků na trhu je v tomto segmentu prodáváno podstatně více přípravků více prodejci než u nás.

V ČR je možný prodej tzv. vyhrazených léčiv už od roku 1998, nicméně dlouhou dobu o tento způsob prodeje nebyl valný zájem. Situace se výrazně změnila až v roce 2015, po nástupu franšízového konceptu Medipoint.

Kromě původně čerpacích stanic se projekt rychle rozšiřuje i do ubytovacích zařízení, letišť či lázní. Minulý týden pak provozovatel projektu oznámil zájem rozšířit jej na Slovensko a do Maďarska. Do konce roku 2016 pak chce společnost připojit dalšího významného provozovatele čerpacích stanic a také dvě COOP družstva na Moravě (cca 130 míst), Globus (15) a DM drogerie (221).

Polsko protestuje, ČR v klidu

Polským lékárníkům se prodej mimo lékárny nelíbí a dlouhodobě jej tvrdě kritizují s tím, že kontroly tohoto prodejního segmentu jsou minimální a rizika pro zákazníky přitom vysoká. I český regulátor SÚKL na dotaz portálu APATYKÁŘ® přiznal, že pro důslednější kontroly nemá dostatek kapacit.

Přitom při loňských 86 kontrolách byly zjištěny problémy v 59 provozovnách a v 18 byly zjištěny nedostatky významné či dokonce závažné (mj. neúplná evidence zásob a v 7 případech prodej neoprávněnou osobou bez příslušného osvědčení). Vzhledem k počtu kontrol se jedná o poměrně významné procento chyb.

V této souvislosti je zajímavá zkušenost ze Švédska, kde po tamní rozsáhlé liberalizaci lékárenského sektoru v roce 2009 lékový úřad loni stáhl z prodeje mimo lékárny např. tablety s obsahem paracetamolu zpět pouze do lékáren. Prodej mimo lékárny vyhodnotil jako potenciálně rizikový.

Motorem změny v komoře

Téma omezení prodeje (v ideálním případě úplné zrušení) léčiv mimo lékárny si vytyčila jako jeden z úkolů, se kterým šla do voleb do nejvyššího vedení komory i nová presidentka Polské lékárnické komory Mgr. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Delegáty při lednové volbě oslovila také tvrdším přístupem k řetězcům a zákazu reklamy lékáren či dostupnosti léčiv a v neposlední řadě i prosazováním tzv. 1% pravidla. Zejména v posledním případě ví velmi dobře, o čem mluví, protože byla nucena, podobně jako řada individuálních lékárníků, svou lékárnu, kterou otevřela v roce 1990, kvůli tvrdé konkurenci o 24 let později prodat.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že kritizovala nadsazené odměny vedení komory, za což sklidila tvrdou kritiku bývalého presidenta dr. Grzegorze Kucharewicze. Ten ji rovněž obvinil těsně před volbou, že nereprezentuje praktikující lékárníky, protože působila „jen“ jako presidentka Regionální lékárnické komory Łodz. To však vzhledem k historickým souvislostem delegáti nebrali v potaz a v konečné volbě získala výraznou převahu hlasů.

Vyslyšela totiž hlasy mnoha lékárníků zejména z menších regionů, kteří odměny pro vrcholné představitele považovali za naprosto neadekvátní. Na její popud také delegáti odhlasovali výrazné snížení odměn pro vedení komory, včetně presidenta.

V Polsku se plat presidenta odvíjí od průměrného platu zaměstnaných lékárníků, přičemž dosud byl téměř devítinásobný. Polští lékárníci tak neakceptovali odměny vedení neodpovídající ekonomickému vývoji v celém odvětví.

Lednové volby celkově zásadně změnily složení Nejvyšší rady (hlavní orgán komory) a ukončily mnohaleté působení skupiny lékárníků kolem bývalého presidenta. Jak se ukazuje, změna přinesla razantnější kurz a cílené (až lobbyistické) prosazování zájmů především nezávislých lékárníků.

To je znát nejen na postoji komory ohledně prodeje léčiv mimo lékárny, ale i na řadě zahájených soudních sporů o uplatňování 1% limitu pro počet lékáren v daném vojvodství.

Jak bude nové vedení v konečném důsledku úspěšné ukáží až první soudní rozhodnutí. Každopádně pro podporu menších a samostatných lékáren dělá hned od počátku opravdu hodně a ve svých aktivitách nijak nepolevuje. O tom svědčí i narůstající kritika různých asociací zastupující nelékárnické a řetězcové provozovatele.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.