Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Těžká rána pro německý farmaprůmysl a pojišťovny – prodloužení cenového moratoria a omezení rabatových smluv

Vloženo: 14.10.2016, 05:55 | Čteno: 13906×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, německá spolková vláda tento týden schválila návrh zákona, který má posílit systém zásobování léčivy ze zákonného pojištění. Kromě už zmiňovaného zákazu exkluzivních rabatových smluv na cytostatika se výrazně dotýká i výrobců inovativních léčiv.

Strop pro cenotvorbu

Spolkové Ministerstvo zdravotnictví sice uvádí, že zákon umožňuje lepší přístup německých pacientů k inovativním léčivým přípravkům a nové léčbě a současně posiluje výzkum a výrobu pro farmaceutický průmysl, nicméně přijatý zákon tuto oblast zasáhne z pohledu farmafirem negativně.

Posiluje mj. roli zákona o restrukturalizaci farmaceutického trhu (AMNOG) z roku 2011, který se, podle ministerstva, stal osvědčenou metodou pro hodnocení přínosů a cen inovativních léčivých přípravků. Jak uvedlo ministerstvo, musí být přijata opatření k finanční stabilitě zákonného zdravotního pojištění.

Zákon tak předpokládá volnou cenotvorbu léčivých přípravků v prvním roce po jejich uvedení na trh, avšak pouze po dosažení cenového stropu 250 mil. EUR.

Tajné úhrady, zkrácení přehodnocení

Posílena bude role hodnocení přínosů léčiv, o jehož výsledcích by měli být lékaři lépe informování prostřednictvím jejich lékařského software. Ve veřejném seznamu budou rovněž vynechány částky, které firmám za léčiva hradí pojišťovny, což má posílit prostor pro dohodu o cenách.

V odůvodněných individuálních případech – pokud jde např. o významnou léčebnou možnost pro pacienta – bude možné se odchýlit od dohodnuté částky úhrady i při zatím nedoloženém dalším přínosu za předpokladu, že úhrada nepovede k vyšším ročním nákladům na léčbu než nejekonomičtější srovnatelná terapie.

Lhůta pro přehodnocení přidané hodnoty léčiv na základě nových vědeckých poznatků bude zkrácena.

Cenové moratorium

Zákon nicméně prodlužuje kontroverzní opatření z roku 2010 – cenové moratorium – až do roku 2022. Ceny inovativních léčiv tak zůstávají již řadu let na úrovni roku 2009. Jedinou změnou je úprava cen reflektující míru inflace od roku 2018.

Lékárníkům se podařilo do zákona prosadit zvýšení odměny za individuální přípravu léčiv v lékárnách a návykových látek.

Dalším úspěchem lékárníků je zrušení exkluzivních dodávek cytostatik. Ty byly poměrně silně v posledních měsících kritizovány, protože z řady tendrů vypadly lékárny, které dlouhodobě cytostatika připravují a mají příslušné zázemí. V souvislosti s výběrovými řízeními se také posiluje role lékárníků rozšířením tzv. pomocné taxy.

V souladu s evropskými zákonnými požadavky se zavádí kvalifikovaná osoba ve farmaceutických provozech s povolením k výrobě.

Pro zlepšení akutní péče o pacienty zákon nově umožňuje omezené objednávky rezervních zásob individuálně importovaných léčiv prostřednictvím nemocničních lékáren.

Aby se zabránilo výpadkům v dodávkách léčiv, získají příslušné úřady kompetenci vyžádat si informace o objemu prodeje a preskripce konkrétního přípravku.

Kritika firem i pojišťoven

Rozhodnutí vlády logicky velmi ostře kritizují farmavýrobci, ale tentokrát i zdravotní pojišťovny. Výrobcům se nelíbí jak omezení volné cenotvorby první rok po uvedení inovativních léčiv na trh, tak i omezení její výše.

Upozorňují, že díky zákonu AMNOG už došlo celkem k 26 stažení léčiv z německého trhu ze strany firem (firmám se jednoduše nevyplatí za dohodnuté ceny léčivo na německý trh dovážet). Řada inovativních léčiv se tak v Německu k pacientům nedostane.

Velmi tvrdě se ale Spolkový svaz farmaceutického průmyslu (BPI) vyslovil proti cenovému moratoriu, které zakonzervovává ceny léčiv na úrovni roku 2009. Jeho další prodloužení do roku 2022 vnímá jako neakceptovatelné a zcela odrazující německé farmavýrobce od jakýchkoli inovací.

Pro podobná opatření není, podle výrobců, vzhledem k vývoji ekonomiky i přebytku na účtech zdravotního pojištění žádný logický důvod. Pokud je navíc výrazně omezena preskripce některých inovativních léčiv pouze na určité skupiny pacientů a lékařů, pak je zřejmé, že se o žádný přínos pro pacienty nejedná, ale sleduje se pouze ekonomický zájem.

Spolkový svaz výrobců léčiv (BAH) navíc dodává, že cenové moratorium brání farmaprůmyslu se efektivně a řádně připravit na opatření vyplývající z protipadělkové směrnice, která vejdou v platnost už v roce 2019.

Velmi tvrdě se tentokrát do zákona opřely i zdravotní pojišťovny. Zejména AOK, propagátor rabatových smluv na cytostatika, kritizuje, že zrušení exkluzivních smluv šmahem přijdou minimálně o 100 mil. EUR a lékárníci se tak mohou těšit na prolobbovaný vánoční dáreček.

Pojišťovna to považuje přímo za škodlivé pro pacienty, protože se vytváří klientelistické dohody mezi spřátelenými lékaři a lékárníky.

Ani utajování cen v seznamech léčiv nepovažuje AOK za krok správným směrem k cenové soutěži. Podle ní naopak povede k nižší transparentnosti a menší soutěži, protože firmy nebudou znát přesnou částku a nebudou tak mít možnost nabídnout nižší.

Částka 250 mil. EUR jako cenový strop volné cenotvorby léčivých přípravků v prvním roce po jejich uvedení na trh sice vypadá giganticky, avšak např. v roce 2015 by se týkala pouze tří léčiv. Pojišťovna to považuje za dárek pro výrobce, protože efektivní hranice by musela být nastavena maximálně na 50 mil. EUR.

Jak konstatuje pojišťovna závěrem, je dobře, že alespoň cenové moratorium jako jediné prošlo. Ačkoli s plánovanou valorizací kvůli inflaci se farmafirmám dostane finanční injekce ve výši min. 150-200 mil. EUR ročně.

Nařízení vstoupí v platnost v roce 2017, zákon nevyžaduje souhlas Spolkové rady.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.