Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

První výsledky z norské studie potvrzují, že poradenství v lékárně může zvýšit kompliance

Vloženo: 17.10.2016, 06:09 | Čteno: 14446×
FOTO: Apotekforeningen

Rozšířené poradenství u pacientů, kteří začínají užívat nový léčivý přípravek zvyšuje compliance u pacientů. Naznačují to předběžné výsledky odborné studie vyhodnocující projekt Medisinstart v Norsku.

První výsledky

Na konci minulého týdne byly představeny první výsledky z norského výzkumného projektu Medisinstart. Ten si klade za cíl zjistit, zda mohou mít strukturované rozhovory o léčivech s lékárníkem prospěch pro pacienty a společnost.

Do studie se zapsalo přibližně 1500 pacientů s novými léčivy snižujícími srážlivost krve, vybranými hyolipidemi nebo antihypertenzivy. Studie byla zahájena před dvěma lety, na podzim roku 2014.

Zúčastnilo se jí 65 norských lékáren, jejíž lékárníci byli v tomto smyslu patřičně proškoleni. Polovině pacientů byly nabídnuty dva navazující rozhovory s lékárníkem, zatímco druhá polovina sloužila jako kontrolní skupina.

U pacientů absolvujících následné rozhovory byla po 7 a 18 týdnech pozorována aherence k léčbě zvýšená o přibližně 5 % ve srovnání s kontrolní skupinou. Největší zlepšení přitom bylo pozorováno u pacientů užívajících hypolipidemika, a to 10,6 %.

Téměř dvě třetiny pacientů (63 %) uvedlo, že by službu Medisinstart používali, pokud by jim byla nabídnuta v lékárnách. Pouze 4 % uvedla, že je jim to jedno.

Konečná zpráva z výzkumného projektu s podrobnými výsledky bude zveřejněna Norskou asociací lékáren na konci roku.

Zaměřeno na KV léčiva

Cílovou skupinou pro otevřenou randomizovanou kontrolovanou studii v lékárnách byli pacienti, kteří začínají užívat léčivé přípravky na srdce a cévy.

Předmětem zájmu byla nová léčiva snižující srážlivost krve a vybraná antihypertenziva a statiny. Zejména compliance v této skupině léčiv je pro pacienty zásadní. Současně má konzultace velký význam i tehdy, pokud pacienti užívají přípravky nesprávné nebo je užívat nechtějí.

První oficiální studie

Studie, která byla oficiálně představena v květnu 2014, navazuje na úspěšný pilotní projekt z roku 2013. Podle zprávy o nežádoucích účincích z roku 2013 připadá na tři lékové skupiny téměř 80 % všech hlášených nežádoucích účinků. 43 % hlášených úmrtí bylo způsobeno antitrombotiky a antikoagulancii.

Z tohoto důvodu je důležité, aby byla věnována právě těmto pacientům zvláštní pozornost. Studie proto zjišťovala, zda dodatečné monitorování lékárníkem může motivovat pacienty k dodržování léčby.

V létě 2014 proběhl intenzivní trénink lékárníků ze zúčastněných lékáren. Celkem se do studie zapojilo 65. Lékárníci byli proškoleni v dobré komunikaci pro navazující rozhovory s pacienty, kteří začali užívat nový léčivý přípravek. Současně získali i odborné poradenství v oblasti klinické farmacie.

Aby se mohli soustředit na praktické provádění studie, prošli řadou školících akcí a absolvovali e-learningové kurzy. Na podzim 2014 pak začal nábor pacientů pro studii, požadovaných 1500 pacientů bylo zapsáno v červnu 2015.

Medisinstart

Medisinstart je inovativní lékárenská služba. Pacientům využívajícím tuto službu byly nabídnuty dva navazující rozhovory s lékárníkem, 1-2 týdny a 3-5 týdnů po výdeji nového receptového léčiva.

Následné konzultace jsou strukturovány v rámci seznamu daných otázek, které má lékárník k dispozici. Otázky umožňují vedení rozhovoru o správném užívání nového léčivého přípravku, co dělat při vynechání dávky a jak zabránit či ulevit od běžných vedlejších účinků.

Medisinstart také poskytuje možnost k řešení případných nedorozumění a špatnému pochopení užívání přesně podle potřeb pacienta. Lékárník konzultace cíleně a podle přesně stanoveného postupu dokumentuje a zaznamenává také, která opatření si pacient a lékárník souhlasili.

Opatření uvedená v prvním rozhovoru pak navazují ve druhém. Lékárenské poradenství o správném užití léčiv a pomoc při řešení jednoduchých problémů či obav v raném stadiu pomáhá pacientovi získat dobrou kontrolu nad svou léčbou.

Podpora změny odměňování

Cílem studie je ověřit, zda uvedená služba zvýší compliance a kontrolu nad předepsanou léčbou. Současně prověří bezpečnost pacienta při léčbě a tím související motivaci.

Výsledky studie mají následně posloužit jako podklad pro jednání zástupců lékárníků s vládou o novém systému odměňování lékáren.

Norští lékárníci si již dlouhou dobu uvědomují, že maržový systém není vzhledem ke stále snižujícím se cenám i nízko nastaveným hodnotám odpovídající. Snaží se proto ládu přesvědčit k přechodu na jiný systém, v čem je podporuje i ministr zdravotnictví, který lékárníky vnímá jako podstatnou a dobře dostupnou součást zdravotní péče.

Lékárníci si od studie slibují podporu svých argumentů pro odborné služby v lékárnách a jejich úhradu ze státního rozpočtu a tím i navýšení své odměny. Nicméně to je otázkou. Jen před několika dny totiž norská vláda představila návrh rozpočtu pro příští rok a v něm navrhuje snížit marži lékárnám o 2,25-2,5 %.

Jedním z argumentů pro snížení marže je mj. zavedení nové služby poradenství pacientům s astmatem a CHOPN.

Vyjednávání o změnách v odměňování lékáren tak není ani v Norsku jednoduché a jasně ukazuje, že jen bezmyšlenkovité prosazování ať již zdravotních výkonů či dispenzačního poplatku bez jakékoli dlouhodobé koncepce je nerozumné.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Do norské studie efektivity lékárenského poradenství se zapojí 130 lékárníků
» Do norské studie efektvity lékového poradenství se zaregistroval 1000. pacient
» Do norské studie lékárenského poradenství se zapsalo již více než 200 pacientů
» Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv
» Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje
» Norské lékárny provedly za první měsíc v rámci nové placené služby 470 konzultací
» Norské lékárny spustí od května další hrazenou odbornou službu
» Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
» Norské lékárny spustily studii na ověřění lékárenského poradenství
» Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky
» Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům
» Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům
» Norsko proplatí lékárnám poradenství k inhalátorům i příští rok, výrazně jim však zkrátí marži
» Norský regulátor chce tříletý odklad pro vyhodnocení lékárenských služeb
» Placené poradenství v norských lékárnách i bez doporučení lékaře
» Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně
» Poradenství k inhalátorům využilo více než 40 tis. pacientů, lékárníci žádají navýšení odměn
» Službu speciálního poradenství pro pacienty s astmatem a CHOPN využilo už 15 tis. lidí
» Švédsko se chce v lékárenském poradenství inspirovat Norskem
» V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok
» Za dva měsíce se do norské studie lékárenského poradenství zapojilo více než 500 pacientů
» Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.