Řízená substituce léčiv bude stát Omnicare více než 28 mil. USD – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Řízená substituce léčiv bude stát Omnicare více než 28 mil. USD

Vloženo: 19.10.2016, 05:59 | Čteno: 14091×
FOTO: Omnicare

Největší americký poskytovatel léčiv a lékárenských poradenských služeb v domovech s pečovatelskou službou Omnicare zaplatí 28,125 mil. USD za urovnání obvinění, že si vyžádal a přijal úplatky od farmaceutického výrobce Abbott Laboratories výměnou za preferenci léčivého přípravku Depakote (divalproex) pro kontrolu poruch chování projevujících se u pacientů s demencí v domovech, ve kterých poskytuje lékárenské služby.

Vliv na preskripci

Společnost Omnicare v roce 2015 převzala v rámci akvizice společnost CVS Health, přibližně šest let poté, co skončilo jednání, kterého se týká toto urovnání.

Domy s pečovatelskou službou využívají lékárníky Omnicare jako poradce, aby prováděli revizi užívaných léčiv jejich obyvatel alespoň jednou za měsíc a vydávali doporučení jejich lékařům, které přípravky by měly být předepisovány pro tyto pacienty.

Dohoda o urovnání řeší obvinění, že Omnicare nabízela svůj vliv na preskripci. Požadovala a také přijala úplatky od farmafirmy Abbott za to, že bude doporučovat, aby lékaři předepisovali její antiepileptikum Depakote starším obyvatelům domovů.

Granty a vzdělávací programy

Vláda tvrdí, že Omnicare skryl provize přijaté od Abbott různými způsoby. Abbott údajně označoval provedené platby jako „granty“ a „financování vzdělávání“, i když jejich skutečným smyslem bylo ovlivnit ze strany Omnicare preskripci směrem k Depakote.

Podle žaloby např. Omnicare získával značné příspěvky od Abbott a jiných farmaceutických výrobců do svého programu Re*View. Ačkoli jej deklaroval jako zdravotní management a vzdělávací, podle vlády sloužil pouze jako zástěrka pro úplatky.

Žaloba také tvrdí, že Omnicare uzavřel dohody s Abbott, podle kterých měl nárok na zvýšení úrovně rabatů od Abbott na základě počtu obyvatel v pečovatelských domovech a množství předepsaných přípravků Depakote.

Firma Abbott měla, podle žaloby, rovněž financovat setkání managementu Omnicare na Floridě nabízející vstupenky na sportovní akce a další platby místním lékárnám Omnicare.

Abbott už za Depakote zaplatila 1,5 mld. USD

V květnu 2012 přitom uzavřely Spojené státy americké a řada jednotlivých států s Abbott dohodu o občanskoprávním urovnání sporu ve výši 1,5 mld. USD, která mj. řešila i občanskoprávní odpovědnost Abbott podle zákona o nepravdivých nárocích za úplatky lékárnám působícím v domovech s pečovatelskou službou.

V říjnu 2015 souhlasila společnost PharMerica, druhý největší poskytovatel specializované lékárenské péče pro dlouhodobě nemocné pacienty v domovech s pečovatelskou službou, že zaplatí 9,25 mil. USD za urovnání stejných obvinění jako Omnicare.

Přibližně 20,3 mil. USD z urovnání jde Spojeným státům, zatímco 7,8 mil. USD obdrží program Medicaid na urovnání nároků podaných státy, které se rozhodly připojit se k urovnání.

Žaloby informátorů

Dohody s Omnicare, stejně jako předchozí s PharMerica a Abbott, byly uzavřeny na základě žaloby podané Spojenými státy vycházející ze dvou konsolidovaných žalob informátorů, dvou bývalých zaměstnanců společnosti Abbott, podaných na základě zákona o nepravdivých nárocích. Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání.

Podíl informátora v kauze PharMerica činil 1 mil. USD z federálního podílu vypořádání. V rámci dnešního urovnání obdrží druhý z informátorů 3 mil. USD.

Iniciativa HEAT

Tato usnesení jsou součástí vládního tlaku na boj proti podvodům na zdravotní péči v rámci vládní iniciativy Health Care Fraud Prevention and Enforcement Action Team (HEAT).

Byla vyhlášena v květnu 2009 a spolupracují na ní Úřad generálního prokurátora a Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb. Zaměřuje se na podvody v rámci Medicare a Medicaid.

Jeden z nejmocnějších nástrojů je právě zákon o nepravdivých nárocích, díky němuž se od ledna 2009 do systému vrátilo již více než 19,2 mld. USD jen v případech zahrnujících podvody v programech zdravotní péče (celkově pak více než 31,6 mld. USD).

Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení a nedošlo ani k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.