Prodej veterinárních antibiotik ve většině evropských zemí nadále klesá – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Prodej veterinárních antibiotik ve většině evropských zemí nadále klesá

Vloženo: 20.10.2016, 06:50 | Čteno: 14459×
FOTO: APATYKÁŘ®

Evropská léková agentura (EMA) zveřejnila šestou zprávu o prodeji veterinárních antibiotik v Evropě. Potvrzuje pokračující sestupný trend v letech 2011-2014. Rovněž kvalita dat se dále zlepší tím, že je bude poskytovat už 29 zemí.

Trend snížení spotřeby

Za rok 2014 nahlásilo data Evropskému dozoru nad spotřebou veterinárních antibiotik (ESVAC) 28 zemí z Evropské unie (EU) a Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska, což je o tři více než v předchozím roce.

Kromě toho se celková kvalita dat o prodejích v průběhu let zlepšila. Trend dává jistotu, že členské státy i nadále zaujmou zodpovědný postoj vůči používání antibiotik u zvířat.

Zpráva se týká období let 2011-2014, data za toto období poskytlo celkem 25 zemí. V těchto letech byl pozorován pokles o 2,4 % v celkových prodejích (mg/populační korekční jednotku – PCU, které vystihuje odhadovanou hmotnost živých a poražených zvířat) antimikrobiálních veterinárních přípravků, a to navzdory značnému nárůstu v jedné z evropských zemí, ve které byla registrována většina prodejů kvůli zlepšení systému sběru dat.

Ve 24 z těchto zemí, které poskytly údaje pro toto čtyřleté období, byl zaznamenán pokles o 12 %.

Výrazný pokles prodeje antimikrobiálních látek pro zvířata určená k produkci potravin pozorovaný v některých zemích naznačuje, že existuje potenciál pro snížení i v jiných zemích.

Navzdory nízkým celkovým poklesům prodeje veterinárních antimikrobiálních přípravků data ukazují, že opatření přijatá v rámci boje proti antimikrobiální rezistenci ze strany členských států vytvářejí rozdíly. Mnoho zemí se zaměřuje na lokální akce k dalšímu snížení spotřeby antibiotik a tím i rezistence.

Projekt ESVAC

Tyto údaje o prodejích jsou každoročně shromažďovány v rámci projektu ESVAC, což je partnerství mezi národními orgány v celé Evropské unii (EU) a koordinované EMA.

Jeho uživatelé mohou provádět vlastní vyhledávání a analýzy a vytvářet grafy šité na míru jejich potřebám pomocí interaktivní databáze ESVAC, která byla spuštěna v roce 2015.

Tato databáze byla přepracována, aby bylo možné snáze interpretovat dostupné údaje a nyní obsahuje informace od roku 2010. Data ESVAC jsou nyní široce používána jako referenční hodnoty ve vztahu k antimikrobiální spotřebě zvířaty v Evropě.

Projekt ESVAC spustila EMA v dubnu 2010 v návaznosti na požadavek Evropské komise vyvinout harmonizovaný přístup ke shromažďování a hlášení údajů z členských států EU o používání antimikrobiálních látek u zvířat.

Zpráva ESVAC se vydává každý rok a je využívána posuzovateli rizik a řízení rizik v členských státech, aby informovala o antimikrobiální politice a zodpovědném používání antimikrobiálních látek.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.