Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Laboratoř ve smartphone umí detekovat rakovinu

Vloženo: 29.10.2016, 08:11 | Čteno: 14947×
FOTO: Washington State University

Vědci z Washington State University vyvinuli levnou, přenosnou laboratoř ve smartphonu, která dokáže analyzovat několik vzorků najednou a zaměřit se na biomarker rakovin a poskytnout kvalitní laboratorní výsledky.

Snaha po rychlé detekci

V době, kdy pacienti i lékaři očekávají stále rychlejší výsledky, se vědci snaží překládat biodetekční technologie používané v laboratořích terénu a klinikám, aby pacienti mohli získat téměř okamžitě diagnózu v ordinaci lékaře, sanitce nebo na pohotovosti.

Výzkumný tým vytvořil se smartphone osmikanálový spektrometr, který umí detekovat lidský interleukin-6 (IL-6), což je známý biomarker pro rakovinu plic, prostaty, jater, prsu a epiteliální nádory. Spektrometr analyzuje množství a druh chemických látek ve vzorku vyhodnocením světelného spektra.

Až osm vzorků současně

I když už nyní existují spektrometry v rámci smartphone, sledují nebo měří pouze jeden vzorek v čase, což je z pohledu reálného využití neefektivní.

Vícekanálový spektrometr vyvinutý americkými vědci může měřit až osm různých vzorků najednou pomocí obecně známého testu ELISA (heterogenní enzymová imunoanalýza), který identifikuje protilátky a mění barvu podle markerů onemocnění.

Ačkoli vědci používají pouze spektrometr ve smartphonu se standardně laboratorně kontrolovanými vzorky, jejich zařízení mělo až 99% přesnost. Nyní testují svůj přenosný spektrometr v reálných podmínkách.

Nastavitelný design

Využití pro svůj spektrometr plánují především na klinikách a v nemocnicích, které mají velký počet vzorků a nejsou vybaveny vlastní laboratoří, nebo u lékařů, kteří praktikují v zahraničí nebo v odlehlých oblastech a nemohou tak mít s sebou celou laboratoř.

Testovaný spektrometer pracuje s iPhone 5, ale má nastavitelný design, který bude kompatibilní s libovolným smartphone.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.