Švédské lékárny od listopadu omezují prodej paracetamolu osobám mladším 18 let – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Švédské lékárny od listopadu omezují prodej paracetamolu osobám mladším 18 let

Vloženo: 31.10.2016, 06:18 | Čteno: 13722×
FOTO: Statoil

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ® jako první, od 1. listopadu 2015 jsou ve Švédsku volně prodejné léčivé přípravky obsahující paracetamol prodávány opět výhradně v lékárnách. Nyní se provozovatelé lékáren dohodli, že od 1. listopadu 2016 nebudou lékárníci prodávat více než 1 balení lidem mladším 18 let.

Stejně jako rozhodnutí švédského lékového úřadu Läkemedelsverket se týká i aktuální dohoda pouze tablet, tekuté formy a šumivé tablety mohou být i nadále k dispozici i mimo lékárny.

Důvodem pro dřívější rozhodnutí úřadu byl nárůst počtu případů otrav v posledních letech, což úřad spojuje s jejich zvýšenou dostupností. První data po omezení však naznačují, že ani toto opatření nebylo úplně úspěšné a paracetamol stále patří, zejména mezi mladými lidmi, k hlavním léčivům, která se zneužívají pro sebevražedné úmysly.

Provozovatelé lékáren sdružení v asociaci Sveriges Apoteksförening se proto nyní dohodli, že od 1. listopadu 2016 nebudou lékárníci prodávat osobám mladším 18 let více než 1 balení tablet s paracetamolem. Jak se uvádí ve společném prohlášení, provozovatelé lékáren chtějí dobrovolně přispět ke zvýšení bezpečnosti.

Dohoda není právně závazná, nicméně v asociaci jsou sdruženi všichni hlavní provozovatelé a řetězce (bezmála 100 % trhu) a všichni vyjádřili svůj souhlas. Dosud už podobné opatření uplatňovaly některé lékárenské řetězce v rámci svých interních pokynů, nyní tak bude platit obecně.

Dohoda má současně jasně ukázat, že i konkurenti jsou schopni se shodnout na řešení a preferují zdravotnický přístup nad obchodním. Samozřejmě se neomezí cílené vyzvedávání více balení v různých lékárnách jiného řetězce, nicméně provozovatelé projevili dobrou vůli.

Tisíce nových prodejních míst

V rámci deregulace lékárenského trhu v listopadu 2009 byl prodej některých volně prodejných léčivých přípravků uvolněn i mimo lékárny do běžného maloobchodu.

Dnes má lékový úřad takových prodejen nahlášených více než 5600. OTC přípravků existuje ve Švédsku kolem 900, z nichž 600 se může prodávat i mimo veřejné lékárny.

Zvýšený počet otrav

Úřad pro své rozhodnutí o stažení prodeje paracetamolových tablet z trhu argumentoval nárůstem počtu otrav paracetamolem, tj. účinnou látkou, která je součástí nejčastěji prodávaných přípravků používaných a masivně inzerovaných pro léčbu bolesti a horečky. Právě u nich však v případě předávkování existuje riziko velmi vážných vedlejších účinků, které mohou vést k poškození jater či dokonce ke smrti.

Jak uvedl úřad v roce 2014 ve svém zdůvodnění, počet dotazů na Toxikologické informační středisko od laické i odborné veřejnosti ohledně otrav paracetamolem vzrostl z 2500 v roce 2006 na téměř 4200 v roce 2013.

Stejně tak se zvýšil i počet dotazů souvisejících s hospitalizací pacientů přijatých do nemocnice kvůli otravě paracetamolem – z 529 v roce 2006 na 1161 v roce 2013. Stejná tendence pokračovala i v následujícím roce.

Rozsáhlá vyhodnocení otrav

Úřad v roce 2014 provedl studii o výskytu otrav po paracetamolu v období 2000-2013. V roce 2013 bylo evidováno celkem 1558 případů, což představuje od roku 2009 nárůst o zhruba 40 %. Rozhodnutí úřadu vrátit prodej tablet s paracetamolem zpět do lékáren bylo přijato na základě tohoto jasného nárůstu počtu otrav na nepřijatelně vysokou úroveň.

Problém kontrol

Problém je ale také samotná kontrola prodeje mimo lékárny. Zatímco do lékáren chodí inspektoři úřadu poměrně pravidelně, za kontrolu toho, jak obchodníci dodržují pravidla pro prodej některých volně prodejných léčiv mimo lékárny jsou zodpovědná města.

Už necelý rok po deregulaci lékárenství se ukázalo, že ohledně kontroly dodržování prodeje panuje ve Švédsku poměrně velký chaos. Některá města (i tři největší) neměla v té době stanovena dokonce žádná pravidla pro kontrolu, nebo ani netušila, že by nějakou kontrolu měla provádět.

I přesto, že zaměstnanci běžné obchodní sítě nesmějí působit jako poradci v medicínských otázkách, ale musejí být schopni poradit, kde může zákazník získat farmaceutické poradenství, kontroly prokázaly, že prodejci zákazníkům běžně uvádějí své „odborné zkušenosti“. Přípravky rovněž nesmějí být prodávány osobám mladším 18 let, což také není všude dodržováno.

Řada obchodníků se „zapomněla“ zaregistrovat u lékového úřadu, ačkoli je to zákonná povinnost a náhodné kontroly také zjistily prodej OTC léčivých přípravků v akcích typu „vše za 39“, tj. běžně poházené v koších s jiným zbožím.

Podle lékového úřadu tak existovaly dobré důvody pro omezení dostupnosti paracetamolu v tabletách v zájmu ochrany veřejného zdraví.

Termín posunut kvůli tlaku výrobců

Původně úřad svůj plán vrátit paracetamol zpět do lékáren oznámil s platností již od března 2015. Nicméně silný hráč na poli OTC přípravků s paracetamolem GlaxoSmithKline jej počátkem října 2014 oslovil s tím, že neexistuje žádná jasná souvislost mezi nárůstem počtu otrav a dotazů na Toxikologické středisko a uvolněním prodeje mimo lékárny.

Firma současně představila svůj průzkum, podle něhož 71 % spotřebitelů, kteří dnes kupují paracetamol, zvažuje přechod na jinou účinnou látku, pokud nebude k dispozici běžně v obchodech. Podle ní toto chování představuje nová bezpečnostní rizika.

Úřad proto kvůli následným konzultacím posunul datum na 1. září 2015 a posléze na 1. listopad 2015. Po tomto datu už není paracetamol ve formě tablet a potahovaných tablet nadále prodáván jinde než jen v lékárnách. Jiné lékové formy paracetamolu (např. sirupy, čípky a šumivé tablety) nejsou rozhodnutím úřadu dotčeny, proto se aktuální dohoda lékáren týká jen tabletové formy. Přípravků určených k léčbě bolesti a teploty s obsahem jiných účinných látek se rozhodnutí netýká.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.