Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polská revoluce: Lékárny lékárníkům, maximálně čtyři na provozovatele a demografická kritéria

Vloženo: 03.11.2016, 05:52 | Čteno: 14585×
FOTO: Apteka Centrum Zdrowia

Skupina polských poslanců z vládní strany Právo a Spravedlnost představila revoluční novelu farmaceutického zákona. Po vzoru některých dalších postkomunistických zemí chtějí omezit vznik nových lékáren a počet na jednoho majitele, jejich provoz svěřit pouze do rukou lékárníků a nastavit demografická kritéria.

Alarmující situace na trhu

Naprosto zásadní novela příslušného zákona, podle poslanců, reaguje na neutěšenou situaci v Polsku, kde za poslední roky přibyly stovky řetězcových lékáren. Následkem toho nejsou malé a skutečně nezávislé lékárny schopny sítím konkurovat a jejich majitelé lékárníci své lékárny prodávají nebo zcela končí.

Jak se uvádí v důvodové zprávě, polský trh se monopolizuje, likviduje malé nezávislé lékárny a profese lékárníka se degradovala na obchodní činnost. Otevírání stále nových a nových lékáren také vede k nedostatku lékárníků a špatné personální situaci v lékárnách (v řadě lékáren jsou maximálně 2 lékárníci na 1 lékárnu).

To vše se negativně odráží na poskytované lékárenské péči a následně i bezpečnosti pacientů. Poslanci upozorňují, že kapitálové společnosti bez vlivu farmaceutů staví obchodní zisk nad morální a kvalifikační předpoklady lékárníků.

Lékárníci si navíc stěžují, že síťovým lékárnám nejsou schopni konkurovat kvůli dumpingovým cenám. Podle nich navíc řetězce obcházejí platný zákon zakazující reklamu lékáren.

Lékárny lékárníkům

Podle návrhu by měl nově povolení k provozování lékárny získat výhradně lékárník. Buď jako samostatný podnikatel (OSVČ) nebo ve společnosti, jejímž jediným oborem podnikání je provoz lékárny a partnery jsou pouze lékárníci, kteří mají právo výkonu profese.

Tímto ustanovením se má docílit, podle předkladatelů, eliminace komerčního a neetického jednání některých subjektů, které lékárny pouze vlastní z obchodních účelů bez patřičného zdravotnického účelu poskytování lékárenské péče.

Ustanovení vychází z dříve zvažovaného umírněnějšího návrhu Ministerstva zdravotnictví zavést po vzoru Maďarska 51% podíl lékárníka na vlastnictví lékárny. Stejnou cestou se vydalo také Estonsko.

Demo- a geografické kritérium

Návrh rovněž zavádí omezení počtu lékáren podle počtu obyvatel – na jednu lékárnu má připadat maximálně 3 tis. obyvatel. Toto pravidlo se nebude uplatňovat v oblastech, kde je lékáren nedostatek. Zde by bylo možné otevřít lékárnu, pokud je nejbližší lékárna vzdálena více než 1 kilometr.

Tato dvě pravidla fungující propojeně mají zajistit rovnoměrnější rozložení lékáren v zemi a ne jejich koncentraci pouze v silných městských aglomeracích. Současný systém nebere v úvahu potřebu pacientů, ale ekonomické hledisko.

Poslanci se inspirovali ohledně demografických a geografických pravidel např. v Itálii, Francii, Rakousku, Portugalsku či Maďarsku.

Čtyři lékárny na provozovatele

Konečně, návrh předpokládá, že jeden provozovatel (samostatný lékárník či společnost) může provozovat maximálně čtyři lékárny. Povolení k provozu není uděleno v případě, že partner, akcionář či společník již je partnerem v jiné společnosti, která lékárny vlastní. Tj. maximální počet je platný absolutně na osobu, nikoli počet společností.

Za návrhem stojí mj. poslankyně, které letos v létě interpelovaly náměstka ministra zdravotnictví dr. Krzysztofa Łandu právě kvůli situaci v polském lékárenství.

Komora jásá

Návrh jednoznačně přivítala Polská lékárnická komora, které se podařilo současné politiky přesvědčit i v řadě dalších záležitostí. Ať již se jedná o prodej léčiv mimo lékárny, uplatňování tzv. 1% limitu počtu lékáren na provozovatele v daném vojvodství či boj s dumpingovými cenami.

Podle komory jde jednoznačně o krok správným směrem, který by mohl zvrátit naprosto tragickou situaci na polském lékárenském trhu. Přitom by nebránil hospodářské soutěži, ale eliminoval by některé patologické znaky liberalizace.

Lékárnám by současně navrátil zdravotnický charakter, nad kterým v současnosti převažuje obchodní. Zamezil by také vytváření oligopolů, které jsou již na dnešním trhu patrné.

Jak uvádí komora, zatímco v roce 2004 působilo na polském trhu 45 sítí lékáren, dnes je jich už 390. Komora má obavu především z řetězce Dr. Max, který je, podle ní, velmi dravý a rychle zvyšuje podíl na trhu, což je vidět mj. i v dalších zemích kde působí (ČR a SR).

Podnikatelé proti

Naproti tomu sdružení Konfederacja Lewiatan, zástupce polských regionálních průmyslových zaměstnavatelů, stejně jako další zástupci podnikatelských subjektů návrh kritizuje a píše ministrovi zdravotnictví. Překvapuje ho především, že návrh změn diskutovalo právní oddělení Hlavního farmaceutického inspektorátu.

Protože hlavního inspektora jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví, dotazuje se sdružení ministra, zda jde o oficiální stanovisko vlády.

Návrh, podle něj, jednoznačně podkopává ústavní princip sociálně tržní ekonomiky založené na svobodě podnikání a ochraně majetku a nabytých práv. Ohrožuje rovněž investice zahraničních společností, protože zavádí regulační překážky a vytváří tak privilegovanou skupinu lidí provádějící určitý druh ekonomické činnosti.

Především však podle konfederace ohrožuje zdraví polských občanů, protože omezuje přístup k léčivým přípravkům. Pokud se tedy plánují takto rozsáhlé změny, měly by být zahrnuty ve vládním návrhu a diskutovány s příslušnými účastníky trhu.

Konfederace rovněž odmítá nadvládu sítí a zahraničního kapitálu. Ze současných 390 sítí lékáren je 385 vlastněno polskými majiteli. Navíc se rozvíjejí menší a střední sítě, nikoli největší.

Očekává proto, že bude, jako největší zástupce zaměstnavatelů v lékárenství, k projednávání změn přizváno.

Návrh by měl zanedlouho projednávat polský Sejm. Vzhledem k tomu, jak se již dříve vypořádal např. s omezením reexportů léčiv, nejsou šance na prosazení nikterak malé.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cesta k „polské revoluci“ volná – senátoři přijali regulaci lékárenství
» Novela farmaceutického práva zveřejněna v polské Sbírce zákonů
» Novela polského farmaceutického práva jde do druhého čtení bez vlastnictví lékáren lékárníky
» Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama
» Polská regulace v praxi II – Limitace vlastnictví lékáren může učinit lékárnu neprodejnou
» Polská regulace v praxi III – Demografická a geografická pravidla platit nemusejí
» Polská regulace v praxi IV – Koupená licence platí, nemusí splňovat 1% pravidlo
» Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci
» Polská regulace v praxi VI – Franšízy, aneb legální řetězce
» Polská regulace v praxi VII – Po dvou letech přišlo 83 měst o lékárnu, dostupnost péče na venkově se snížila
» Polská revoluce dokončena – Senát schválil „lékárny lékárníkům“
» Polské MZ bude zvažovat povinný 51% podíl lékárníků v lékárně
» Polské MZ chce změny v provozování pouze u nových lékáren
» Polské MZ vyhlásilo boj dumpingovým cenám sítí a zvažuje stanovení sortimentu lékáren
» Polské senátní výbory doporučily schválit novelu farmaceutického práva beze změn
» Polsko má nakročeno k revoluční změně – poslanci schválili lékárny pouze pro lékárníky
» Polsko nevylučuje moratorium na vznik nových lékáren, sítě rostou alarmujícím tempem
» Polský president podepsal novelu farmaceutického práva
» Polský Sejm schválil revoluční novelu upravující vlastnictví lékáren
» Polští lékárníci lobbovali u presidenta
» Polští lékárníci provozovatelé doporučují radikálně snížit počet lékáren
» Polští majitelé lékáren budou chtít 10 mld. PLN po Státní pokladně v případě omezení trhu
» Polští poslanci chtějí odvolat ministra zdravotnictví, mj. i kvůli změnám v lékárenství
» Polští poslanci podpořili změny v provozování lékáren
» Provozovatelé polských rodinných lékáren nechtějí regulaci lékáren, mladí v malých pracovat nechtějí
» Revoluční novela měnící polské lékárenství oficiálně předložena v Sejmu
» V Polsku vrcholí boj o „lékárny lékárníkům“

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.