Rusko chce přejmenovat léčivé přípravky kvůli zaměnitelným názvům – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Rusko chce přejmenovat léčivé přípravky kvůli zaměnitelným názvům

Vloženo: 22.11.2016, 06:53 | Čteno: 19124×
FOTO: APATYKÁŘ®

Minulý týden vstoupil v platnost příkaz Ministerstva zdravotnictví Ruské federace, podle něhož jsou nově zakázány registrace léčivých přípravků s podobným názvem, ale odlišným složením a účinkem. Hlavním cílem je zabránit záměně léčivých přípravků kvůli jejich shodným či velmi podobným názvům.

Zaměnitelnost vede k chybám

Důvodem byl tlak lékařů a lékárníků, kteří si stěžovali, že přípravků s podobným názvem je tolik, že dochází ke zmatkům. Tento stav pak vede k lékařským chybám, někdy i fatálním.

Doposud byl jediným dokumentem, který upravuje výběr názvů léčivých přípravků ministerský pokyn z roku 2005. Neupravuje však použití názvů striktně.

Takže v současné době se, podle ministerstva, vyskytují v lékárnách vedle sebe např. vitamíny pro děti pod názvem Pikovit, ale současně existují pod stejným názvem i kapky při nachlazení.

Stejně tak si lidé i odborníci mohou splést Ibufen, což je antipyretikum pro děti, a Ajbufen, který je určen pro zmírnění projevů u žen v menopauze.

Levná sdílená reklama

Příkaz ministerstva se uplatní na názvy léčivých přípravků, které projdou státní registrací Ministerstvem zdravotnictví poté, co dokument vstoupí v platnost. To znamená při počáteční registraci přípravku nebo sekundární (po pěti letech).

V případě, že při sekundární registraci firma předloží všechny potřebné dokumenty a potvrdí bezpečnost a účinnost léčivých přípravků, obdrží certifikát o neomezené registraci.

Důvodová zpráva zmiňuje i další argument. Podle ruských zákonů nelze inzerovat receptová léčiva, nicméně volně prodejná a potravinové doplňky ano.

I tento fakt může být důvodem, proč výrobci vyrábějí různé druhy přípravků se zaměnitelným názvem a nepřímo tak propagují receptová léčiva v médiích.

Někdy zase farmaceutické společnosti záměrně uvádějí na trh kopie známých léčiv s podobnými názvy. Vzhledem ke zmatku pak mohou generovat vysoké tržby, aniž by musely vynakládat velké peníze na jejich propagaci.

K tomuto kroku se uchylují zejména pochybní výrobci potravinových doplňků, kteří cíleně zneužívají mezery v zákoně při propagaci svých produktů. Doplňky totiž neprocházejí registrací a testy, které jsou vyžadovány u léčiv. Výskyt těchto potravinových doplňků na trhu není nijak zvlášť monitorován, proto jich je na trhu spousta.

Problém s ochrannou známkou

Nicméně právní experti se shodují, že přejmenování přípravků nebude zrovna jednoduché. A to nejen kvůli již provedené registraci, ale také z důvodů patentů a ochranných známek.

Není totiž jednoduše možné platnou ochrannou známku zrušit, pokud byla registrována v dobré víře (tj. v souladu se zákonem). Nejčastěji se přitom výrobci snaží dát spíše podobný komerční název než název mezinárodní nechráněný název (INN).

Podle ministerstva se do plagiátorství léčiv zapojují domácí firmy a společnosti, které dají přípravkům shodný název, který jsou podobný zahraničním. Důvod je jednoduchý – Rusové jsou přesvědčeni, že dovážená zahraniční léčiva jsou mnohem lepší než ruská.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.