Od ledna musejí mít v maďarských lékárnách většinu lékárníci, kontrolovat to bude regulátor – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Od ledna musejí mít v maďarských lékárnách většinu lékárníci, kontrolovat to bude regulátor

Vloženo: 23.11.2016, 05:55 | Čteno: 21214×
FOTO: APATYKÁŘ®

Maďarsko se chystá na leden 2017, kdy začne regulátor kontrolovat zákonem stanovený většinový podíl lékárníků v lékárnách. Parlament nyní projednává zákon, který má úřadu v oblasti kontroly výrazně zvýšit pravomoce.

Posílení kontrol

Maďarský parlament chce ještě do konce roku projednat návrh změny zákona, který rozšíří pravomoci maďarského Národního institutu pro farmacii a výživu OGYÉI v oblasti kontroly lékáren. Konkrétně se jedná o možnost kontroly splnění nových zákonných ustanovení o povinném většinovém podílu lékárníků v maďarských lékárnách už od ledna příštího roku.

Regulátor by tak nově mohl kontrolovat detailně vlastnickou strukturu, stanovy společností provozujících lékárny, vlastnické a právní vztahy mezi vlastníky (např. v případě franšízy lékárenského řetězce BENU, který provozuje distributor Phoenix a v Maďarsku je poměrně aktivní) ad. Pokud zjistí nedodržování zákonných ustanovení, má už nyní pravomoc takové lékárně licenci k provozu okamžitě zrušit.

Regulace pravicové vlády

Jak už dříve exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, v roce 2010 oznámila maďarská pravicová vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem záměr regulovat lékárenství. Předchozí deregulace za vlády socialistů totiž zapříčinila nekontrolovatelný nárůst lékáren, devalvaci lékárenské profese a ovládnutí maďarského trhu řetězci.

Lékárníci povinně majiteli

Vláda proto po konzultaci s lékárníky a odbornými společnostmi nejprve přijala moratorium na vznik nových lékáren. Následně uzákonila další zásadní změny, jako je povinné členství v Maďarské lékárnické komoře, minimální personální vybavení lékáren, jednotnou otevírací dobu a v neposlední řadě také rozhodla o navýšení vlastnického podílu lékárníků v lékárnách.

26. června 2013 pak maďarský parlament přijal zákon, který řeší majetkové poměry v maďarských lékárnách. Od ledna 2014 musí mít lékárník v konkrétní lékárně povinně minimálně 25% podíl, do 1. ledna 2017 se pak musí tento podíl navýšit na 51 %.

Deliberalizační proces

Už v roce 2012 maďarská vláda oznámila, že je připravena poskytnout lékárníkům výhodnou půjčku na odkup lékáren od řetězců. Jak tehdy uvedl premiér Orbán, nechce následovat mezinárodní příklad široké liberalizace, kterou považuje stejně jako lékárnická komora za špatnou.

Podle něj je důležité, aby byli ti, kdo vykonávají lékárnickou profesi finančně zajištěni a bylo tak zajištěno, že budou svou službu pacientům vykonávat kvalitně.

Maďarsko prošlo za bývalých levicových vlád od roku 2006 divokou liberalizací lékárenského trhu, kdy stovky lékáren vlastnily offshore společnosti a sloužily jen jako spekulativní investice.

Ryze ekonomický přístup pomnožil lékárny ve větších městech, naopak lékárny v malých obcích zmizely. Snížila se také odbornost v lékárnách, protože zkušených lékárníků bylo málo a řada pracovala v lékárnách jen „na oko“. Samozřejmostí byly všudypřítomné slevy, loterie a „kola štěstí“.

Orbánova vláda se proto v roce 2010 po dohodě s Maďarskou lékárnickou komorou rozhodla situaci zásadně změnit a prosadila zákonná pravidla pro zpětnou regulaci trhu. Podle premiéra vyžaduje lékárnická profese osobní angažovanost a nezávislost, aby mohla být pacientům poskytována náležitá péče.

Mj. i proto vrátil některé ztracené kompetence profesní organizaci zpět – např. povinné členství či možnost odnímat licenci k provozu lékárny.

Řetězce proti

Asociace síťových lékáren krok premiéra odsoudila jako pouhé nic neřešící gesto, které nevede ke zvýšení efektivity a rentability lékáren. Nechala si zpracovat průzkum mezi lékárníky, kolik z nich bude ochotno se zadlužit a lékárnu odkoupit. Podle něj více než dvě třetiny lékárníků neplánují lékárnu koupit a jen asi 4 % chce využít nabízenou státní půjčku.

I podle lékárnické komory většina lékárníků nechce lékárny vlastnit, ale působit v nich jako zaměstnanci s možností uplatnit své znalosti a rozvíjet lékárenskou péči.

Předkupní právo státu

Na základě její intervence tak do zákona nakonec přibylo ještě jedno zásadní ustanovení. Podle něj podíl v lékárně, který nebudou chtít lékárníci-zaměstnanci koupit, koupí stát a ponechá lékárníkům tříleté předkupní právo v případě, že se lékárník v tomto období rozhodne jej odkoupit.

Řízení EK

Řetězce tento krok hodnotí jako faktické znárodnění a obrátily se na Evropskou komisi, která vyjádřila své výhrady ohledně práva vynucené změny vlastnictví. V lednu 2013 zaslala maďarské vládě před možným řízením pro nesplnění povinností několik souvisejících otázek.

Odpovědi Maďarsko sice zaslalo do konce března, nicméně EK je zjevně nepřijala. 25. září 2014 zahájila s Maďarskem dosud neuzavřené řízení pro nesplnění povinností kvůli lékárenským právním předpisům, které zpětně regulují lékárenský trh a uzákoňují povinný většinový podíl lékárníků v lékárnách.

U Generálního ředitelství pro vnitřní trh vyvolaly obavy omezení svobody usazování a volného pohybu kapitálu schválená v rámci zákonných změn v prosinci 2010, z nichž první vstoupilo v platnost v lednu 2011 v rámci zákona o oběhu léčiv. Podle něj zásadním způsobem změnila pravidla vlastnické struktury lékáren.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

apaANKETA

Považujete postup Maďarska regulovat lékárenský trh za správný?

Počet hlasů: 3461
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.