Řetězce chtějí flexibilní „létající lékárníky“, lékárníkům se to nelíbí – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Řetězce chtějí flexibilní „létající lékárníky“, lékárníkům se to nelíbí

Vloženo: 30.11.2016, 05:56 | Čteno: 18386×
FOTO: Apotek Hjärtat

Lékárníci zaměstnaní v hlavních švédských lékárenských řetězcích si u profesně-odborové organizace Sveriges Farmaceuter stěžují, že jsou proti své vůli a v rozporu s kolektivní smlouvou „zapůjčováni“ do jiných lékáren, než je jejich mateřská. Řetězce nicméně odmítají, že by někoho nutily.

„Létající“ lékárník

Personální situace ve švédských lékárnách není od deregulace trhu v roce 2009 stále ideální a zejména v letních měsících, kdy si zaměstnanci vybírají dovolenou, musejí řetězce svůj stav na lékárnách velmi operativně doplňovat. Lékárníci si však nyní odborům stěžují, že je to na jejich úkor.

Řetězce totiž od loňského roku začaly využívat tzv. „létajících“ lékárníků (pojem dlouhodobě známý i z českých lékáren, kde jsou však přinejmenším u větších zaměstnavatelů jasně stanoveny podmínky), kteří nemají své stálé pracovní místo v konkrétní lékárně, ale pracují na regionální úrovni. V případě potřeby tak vykrývají akutní nedostatek pracovních sil v některé z lékáren daného regionu.

Při plánování dočasného přidělení do jiné lékárny by zaměstnavatel měl brát ohled na rodinné zázemí lékárníků a společenský život.

Jak uvádějí odbory, není to nic neobvyklého a pokud je takový pracovní poměr sjednán v pracovní smlouvě a ošetřen kolektivní smlouvou, nemají s tím problém. Podle řady lékárníků se tak však děje bez jejich souhlasu a v rozporu se smlouvami.

Dohoda nejistá

Řetězce již při jarním jednání o kolektivní smlouvě požadovaly uvedenou podmínku zapracovat s tím, že jinak nemohou zaručit zaměstnanost a platové podmínky.

Odbory prozatím nedospěly v jednání se čtyřmi hlavními řetězci (Lloyds Apotek, Kronans Apotek, Apoteket a Apotek Hjärtat) k dohodě. Nicméně zúčastněné strany vytvořily pracovní skupinu, která má připravit kompromisní znění do začátku jednání o kolektivní smlouvě na jaře 2017.

Řetězce se s nedostatkem pokrytí zaměstnanci v některých lékárnách snaží vyrovnat zejména zaváděním „létající“ pozice. To chápou i odbory, přičemž vnímají pozitivně, že člověk ví, za jakých podmínek bude pracovat a práce probíhá v zaměstnaneckém poměru, ne formou dohod o práci.

Nicméně někteří lékárníci to vnímají jako určitou formu nátlaku, protože pokud tuto „službu“ nepřijmou, mají např. nižší růst mezd, horší benefity apod. oproti těm, kteří ji přijmou.

Lékárníků je dostatek

Podle lékárníků by situace byla zvládnutelná, pokud by řetězce investovaly více do svých zaměstnanců. Na trhu existují nezaměstnaní lékárníci, takže není pravdou, že by za stav mohla personální situace.

Řetězce však takovou interpretaci odmítají s tím, že nikoho do flexibilní pozice nenutí a pozice „létajícího“ lékárníka je zcela dobrovolná. Tvrdí, že jsou nuceny takto postupovat vzhledem k tvrdým konkurenčním podmínkám na trhu, které jim nedovolují větší investice do čehokoli.

Nejde o první spor

O definitivní podobě kolektivních smluv bude rozhodnuto na jaře 2017. Již v minulosti však řetězce čelily velmi tvrdé kritice např. v případě praxí studentů. Po deregulaci totiž soukromí provozovatelé nemají povinnost studenty přijímat, ti však praxi pro studium potřebují.

Odbory tehdy řetězce kritizovaly s tím, že si ze studentů dělají levnou pracovní sílu. Spor došel tak daleko, že odbory vyhrožovaly provozovatelům soudem. Nakonec však od této hrozby ustoupily a přijaly alespoň od některých řetězců nabízené paušální částky na pokrytí výdajů na dopravu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.