Předražené antiepileptikum stálo Pfizer a Flynn Pharma téměř 90 mil. GBP – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Předražené antiepileptikum stálo Pfizer a Flynn Pharma téměř 90 mil. GBP

Vloženo: 08.12.2016, 06:10 | Čteno: 16951×
FOTO: Pfizer

Jak v srpnu 2015 uvedl portál APATYKÁŘ®, britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu (CMA) kritizovala farmaceutické společnosti Pfizer a Flynn Pharma za zneužití dominantního postavení na trhu a extrémní nadsazování cen antiepileptika Epanutin (fenytoin). Nyní jim za toto jednání udělila rekordní pokutu bezmála 90 mil. GBP.

Až o 2600 % vyšší cena

Agentura uložila rekordní pokutu 84,2 mil. GBP firmě Pfizer a 5,2 mil. GBP distributorovi Flynn Pharma poté, co zjistila, že obě porušily právo hospodářské soutěže účtování extrémně předražených cen za antiepileptikum na úkor NHS. Současně nařídila firmám snížit cenu.

Pokuty následují cenové navýšení až o 2600 % prakticky přes noc poté, co byl přípravek úmyslně debrandován (převeden na autorizované generikum) v září 2012. Např. cena se zvýšila za 100mg balení z 2,83 GBP na 67,50 GBP. Výdaje NHS na fenytoin se tak zvýšily z cca 2 mil. USD ročně v roce 2012 na cca 50 mil. GBP v roce 2013.

Cena léčiva ve Spojeném království byla současně několikanásobně vyšší, než ceny, které Pfizer uplatňovala na stejné léčivo jinde v Evropě.

Autorizované generikum

Fenytoinové kapsle jsou důležitým léčivem pro více než 50 tis. britských pacientů. Tyto kapsle vyrábí společnost Pfizer a dodává je společnosti Flynn Pharma, která je pak distribuuje do velkoobchodů a lékáren. Prohlášení o námitkách se týká jak cen, za které Pfizer prodává Flynn Pharma tak i cen, které dále Flynn Pharma účtovala svým zákazníkům od září 2012.

Před zářím 2012 vyráběla a dodávala distributorům a lékárnám léčivý přípravek Epanutin. Ta následně prodala distribuční práva pro Spojené království společnosti Flynn Pharma, která následně tyto kapsle, už jako autorizované generikum začala prodávat v září 2012.

Více než dvacetinásobné zdražení

Pfizer i nadále přípravek vyráběl a prodával Flynn Pharma za ceny, které byly výrazně vyšší než ty, za které předtím prodával Epanutin (o 780-1600 % vyšší než historické ceny Pfizer). Flynn Pharma následně prodávala přípravky zákazníkům za ceny, které byly o 2300-2600 % vyšší než ty, které historicky požadoval Pfizer.

Podle názoru CMA si sice mohou podniky obecně stanovit ceny jak uznají za vhodné, nicméně ty, které mají dominantní postavení na trhu mají zvláštní odpovědnost zajistit, aby jejich chování nezhoršovalo skutečnou hospodářskou soutěž a že jejich ceny nebudou přehnané a nespravedlivé.

To v tomto případě splněno rozhodně nebylo a CMA je znepokojena velmi vysokými cenami ve srovnání s těmi, co byly účtovány dříve, které vedly k velkému navýšení celkového rozpočtu NHS na tato léčiva.

Společnost Pfizer v připomínkách uvedla, že přípravek Epanutin byl do té doby, než jej převedla na autorizované generikum ztrátový. Nicméně CMA vypočítala, že podle údajů společnosti Pfizer byly všechny tyto ztráty do 2 měsíců po zvýšení cen pokryty. Firmám stanovila na snížení ceny přípravku lhůtu 4 měsíců, kdy nová cena nesmí být přehnaná a nepřiměřená.

Pokuta až 10 % světového obratu

Pokud CMA prokáže zneužití dominantního postavení na trhu podle britského zákona o hospodářské soutěži a článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie, může společnostem uložit pokutu až do výše 10% ročního celosvětového obratu skupiny.

Při výpočtu finanční sankce CMA vzala v úvahu mj. závažnost protiprávního jednání, obrat na relevantním trhu, ale i všechny polehčující a/nebo přitěžující faktory.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.