Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Norsko proplatí lékárnám poradenství k inhalátorům i příští rok, výrazně jim však zkrátí marži

Vloženo: 23.12.2016, 07:41 | Čteno: 19510×
FOTO: Apotek 1

Norský parlament připravil lékárnám nepříjemný vánoční dárek. Schválil sice další proplácení nové služby poradenství k inhalátorům v lékárnách, současně však snížil lékárnám marži. V konečném důsledku tak lékárny změny negativně pocítí ve svých příjmech.

Nutnost úspor

Norský parlament schválil změny v rozpočtu Ministerstva zdravotnictví pro rok 2017, kterými snížil marži lékárnám o 2,25-2,5 %. Hlavním argumentem je snížení výdajů na léčivé přípravky a také zavedení nové služby poradenství pacientům s astmatem a CHOPN v tomto roce, na kterou parlament odsouhlasil v rozpočtu sumu 5 mil. NOK i pro příští rok. Lékárny tak přijdou, podle odhadu ministerstva, zhruba o 24 mil. NOK.

Změnu již dříve kritizovala asociace lékáren. Prosadila sice platbu za odbornou službu, ta se však nijak oproti letošnímu roku nenavýšila, což neumožňuje péči o více pacientů. Současně však díky snížení marže přijdou lékárny o výrazně více příjmů, než poplatkem za novou službu dostanou.

Podrobnější poradenství

Jak už dříve exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, Norsko spustilo v březnu 2016 novou službu poradenství pacientům s astmatem a CHOPN. Zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů, přičemž lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po pužití.

Úhradu služby odsouhlasil norský parlament loni a veřejné lékárny za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou 80 NOK. Už tehdy ale lékárnická asociace přijala s nelibostí současné snížení marže, s nímž nepočítala.

Posílení farmaceutické péče

Každopádně lékárníci se u norského ministra zdravotnictví Benta Høie lékárníci těší poměrně značné vážnosti. I proto se šel osobně na prováděné poradenství podívat do jedné z lékáren sítě Apotek 1 (Phoenix) v hlavním městě. Při té příležitosti uvedl, že lékárníci mají velmi široké odborné znalosti a těch je potřeba využít.

To ostatně konstatoval i Výbor pro zdravotnictví norského parlamentu, který počátkem roku projednal zprávu o lékové politice a doporučil její závěry respektovat v nastavení lékové politiky.

V této souvislosti se v budoucnu více spoléhá na posílení farmaceutických služeb, jako jsou revize léčiv, detailní konzultace u nově užívaných léčiv a personalizované lékové informace.

Farmaceuti by měli zastávat v léčbě pacientů podstatnější roli. Lékárny jsou vzhledem k velmi dobré dostupnosti v primární péči předurčeny k informování pacientů o správném užívání léčivých přípravků. Protože mají lékárníci komplexní odborné znalosti o léčivech, které pacienti mohou využít, měla by tato skupina zdravotníků hrát v péči o ně zásadní roli.

S důrazem na bezpečnost pacientů již např. zavedlo několik nemocnic klinické farmaceuty a také obce zaměstnávají obecní lékárníky.

Je však otázkou, jak dalece budou lékárníkům tyto služby zaplaceny. I současný parlamentem odsouhlasený balík peněz nepočítá s navýšením pacientů využívajících tyto služby a navíc současným snížením marže lékárníkům de facto příjmy snížil.

Změna odměňování riziková

Jak dlouhodobě upozorňuje portál APATYKÁŘ®, problémem podobných změn v odměňování lékáren jsou vždy poměrně výrazná rizika. Protože jsou odměny schvalovány politicky a odvíjejí se od momentální „nálady“ zákonodárců, neodrážejí faktický ekonomický stav.

Odměna tak může být v lepším případě zachována, nicméně bez navýšení, v horším zrušena bez odpovídající náhrady. Obdobně jako tomu bylo např. v českých lékárnách. Při zavedení regulačních poplatků v roce 2008 byla současně snížena marže, k jejíž opětovné úpravě již zpětně po jejich zrušení nedošlo. A nedošlo ani ke kompenzaci úplného zrušení poplatků v roce 2015.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cílené poradenství pro astmatiky využilo v norských lékárnách už 200 tis. pacientů
» Do norské studie efektivity lékárenského poradenství se zapojí 130 lékárníků
» Do norské studie efektvity lékového poradenství se zaregistroval 1000. pacient
» Do norské studie lékárenského poradenství se zapsalo již více než 200 pacientů
» Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv
» Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje
» Norské lékárny provedly za první měsíc v rámci nové placené služby 470 konzultací
» Norské lékárny spustí od května další hrazenou odbornou službu
» Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
» Norské lékárny spustily studii na ověřění lékárenského poradenství
» Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky
» Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům
» Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům
» Norský regulátor chce tříletý odklad pro vyhodnocení lékárenských služeb
» Placené poradenství v norských lékárnách i bez doporučení lékaře
» Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně
» Poradenství k inhalátorům využilo více než 40 tis. pacientů, lékárníci žádají navýšení odměn
» První výsledky z norské studie potvrzují, že poradenství v lékárně může zvýšit kompliance
» Službu speciálního poradenství pro pacienty s astmatem a CHOPN využilo už 15 tis. lidí
» Švédsko se chce v lékárenském poradenství inspirovat Norskem
» V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok
» Za dva měsíce se do norské studie lékárenského poradenství zapojilo více než 500 pacientů
» Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.