Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Poradenství k inhalátorům využilo více než 40 tis. pacientů, lékárníci žádají navýšení odměn

Vloženo: 29.12.2016, 06:06 | Čteno: 18598×
FOTO: Apotek 1

Norský parlament nedávno schválil další proplácení nové služby poradenství k inhalátorům v lékárnách. Lékárníci na základě zkušeností z letošního prvního roku fungování služby žádají zvýšení odměn, protože je poradenství více než potřebné.

Nutnost úspor

Norští lékárníci se dočkali nemilého překvapení, když parlament před několika dny schválil změny v rozpočtu Ministerstva zdravotnictví pro rok 2017, kterými snížil marži lékárnám o 2,25-2,5 %.

Hlavním argumentem je mj. i zavedení nové služby poradenství pacientům s astmatem a CHOPN v tomto roce, na kterou parlament odsouhlasil v rozpočtu sumu 5 mil. NOK i pro příští rok. Lékárny tak přijdou zhruba o 24 mil. NOK.

Změnu již dříve kritizovala Norská asociace lékáren. Prosadila sice platbu za odbornou službu, ta se však nijak oproti letošnímu roku nenavýšila, což neumožňuje péči o více pacientů. Současně však díky snížení marže přijdou lékárny o výrazně více příjmů, než poplatkem za novou službu dostanou.

Nyní tedy zkouší na ministra znovu zatlačit, aby prostředky navýšil. Využila k tomu data z letošního prvního roku zkušeností s novým poradenstvím. Podle nich službu využilo více než 40 tis. pacientů a zájem je rostoucí.

Konzultace rovněž ukázaly, že každý sedmý z deseti pacientů používá svůj inhalátor nesprávně, což vede k neúčinnosti či výraznému omezení úspěšnosti léčby. Je tedy zjevné, že služba má smysl a je potřebná.

Jejím dalším a významným efektem je snížení prostředků zdravotního systému na následnou léčbu či hospitalizaci. A právě úsporami lékárníci před ministrem argumentují pro navýšení financí pro lékárny za poskytování konzultací.

Podrobnější poradenství

Jak už dříve exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, Norsko spustilo v březnu 2016 novou službu poradenství pacientům s astmatem a CHOPN. Zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů, přičemž lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po pužití.

Úhradu služby odsouhlasil norský parlament loni a veřejné lékárny za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou 80 NOK. Už tehdy ale lékárnická asociace přijala s nelibostí současné snížení marže, s nímž nepočítala.

Posílení farmaceutické péče

Každopádně lékárníci se u norského ministra zdravotnictví Benta Høie lékárníci těší poměrně značné vážnosti. I proto se šel osobně na prováděné poradenství podívat do jedné z lékáren sítě Apotek 1 (Phoenix) v hlavním městě. Při té příležitosti uvedl, že lékárníci mají velmi široké odborné znalosti a těch je potřeba využít.

To ostatně konstatoval i Výbor pro zdravotnictví norského parlamentu, který počátkem roku projednal zprávu o lékové politice a doporučil její závěry respektovat v nastavení lékové politiky.

V této souvislosti se v budoucnu více spoléhá na posílení farmaceutických služeb, jako jsou revize léčiv, detailní konzultace u nově užívaných léčiv a personalizované lékové informace.

Farmaceuti by měli zastávat v léčbě pacientů podstatnější roli. Lékárny jsou vzhledem k velmi dobré dostupnosti v primární péči předurčeny k informování pacientů o správném užívání léčivých přípravků. Protože mají lékárníci komplexní odborné znalosti o léčivech, které pacienti mohou využít, měla by tato skupina zdravotníků hrát v péči o ně zásadní roli.

S důrazem na bezpečnost pacientů již např. zavedlo několik nemocnic klinické farmaceuty a také obce zaměstnávají obecní lékárníky.

Je však otázkou, jak dalece budou lékárníkům tyto služby zaplaceny. Jak už bylo uvedeno, ani parlamentem odsouhlasený balík peněz pro příští rok nepočítá s navýšením pacientů využívajících tyto služby. Navíc, současným snížením marže lékárníkům de facto příjmy snížil.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cílené poradenství pro astmatiky využilo v norských lékárnách už 200 tis. pacientů
» Do norské studie efektivity lékárenského poradenství se zapojí 130 lékárníků
» Do norské studie efektvity lékového poradenství se zaregistroval 1000. pacient
» Do norské studie lékárenského poradenství se zapsalo již více než 200 pacientů
» Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv
» Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje
» Norské lékárny provedly za první měsíc v rámci nové placené služby 470 konzultací
» Norské lékárny spustí od května další hrazenou odbornou službu
» Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
» Norské lékárny spustily studii na ověřění lékárenského poradenství
» Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky
» Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům
» Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům
» Norsko proplatí lékárnám poradenství k inhalátorům i příští rok, výrazně jim však zkrátí marži
» Norský regulátor chce tříletý odklad pro vyhodnocení lékárenských služeb
» Placené poradenství v norských lékárnách i bez doporučení lékaře
» Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně
» První výsledky z norské studie potvrzují, že poradenství v lékárně může zvýšit kompliance
» Službu speciálního poradenství pro pacienty s astmatem a CHOPN využilo už 15 tis. lidí
» Švédsko se chce v lékárenském poradenství inspirovat Norskem
» V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok
» Za dva měsíce se do norské studie lékárenského poradenství zapojilo více než 500 pacientů
» Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.