Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Zpětná regulace lékárenství v Estonsku nejistá, proti se vyslovila i antimonopolní autorita

Vloženo: 05.01.2017, 05:59 | Čteno: 17118×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak již dříve informoval portál APATYKÁŘ®, v roce 2015 Estonsko schválilo změny v zákoně o léku, které zásadně omezují vlastnictví lékáren výhradně na lékárníky, podobně jako např. v Maďarsku. Přechodné období na realizaci změn trvá do dubna 2020. Budoucnost zákona je však nejistá, proti změně se aktuálně vyslovila i antimonopolní autorita.

Do tří let lékárny lékárníkům

Podle schválených ustanovení musí v případě vydání licence k provozu veřejné lékárny pro osoby samostatně výdělečně činné tato osoba být lékárníkem a fyzicky vést alespoň jednu veřejnou lékárnu fungující na základě vydané licence k provozu veřejné lékárny pro danou osobu.

V případě vydání licence pro právnickou osobu, musí v této vlastnit více než 50% podíl a mít dominantní vliv lékárník, který pracuje jako vedoucí alespoň v jedné veřejné lékárně fungující na základě vydané licence pro tuto osobu.

U těch majitelů, kteří měli platnou licenci k provozu lékárny vydanou před 20. březnem 2015 a jejímž vlastníkem není lékárník ve smyslu nové úpravy, bylo pro změnu vlastnických podílů stanoveno přechodné období až do 1. dubna 2020.

Konec vertikalizace

Současně bylo stanoveno přechodné období také pro zákaz vertikální integrace mezi velkoobchodníky a lékárnami, který vstoupil v platnost 9. června 2014 tak, aby byl harmonizován s nejnovějšími požadavky.

Licence k provozu lékárny, které byly vydány před 9. červnem 2014 a které nejsou v souladu s podmínkami stanovenými pro vertikální integraci, musejí být uvedeny do souladu se stanovenými požadavky do 1. dubna 2020.

Zákon byl doplněn v roce 2014 požadavkem, který říká, že akcionáři nebo statutáři privátní právnické osoby, kteří jsou držiteli licence pro provoz lékárny nesmějí současně disponovat povolením k činnosti velkoobchodní distribuce nebo nesmějí být dominantně ovládáni podniky z pohledu zákona o hospodářské soutěži.

Omezení neomezení

Novela zákona také zavedla určitá pravidla pro zřizování nových lékáren. Estonská léková agentura Ravimiamet zavazuje držitele licence k provozu veřejné lékárny k poskytování lékárenských služeb na základě odůvodněného návrhu lokální autority a v odůvodněné míře.

Místní úřad může předložit státní agentuře návrh na poskytování lékárenské služby pouze v případě, že nejbližší lékárna je vzdálena více než 30 kilometrů od spádové oblasti s nejméně 2 tis. obyvatel s bydlištěm na území daného místního úřadu nebo více sousedních úřadů.

Od června 2014 v Estonsku platí že pobočka k hlavní lékárně může být umístěna pouze ve městě s méně než 4000 obyvateli. Obdobné ustanovení regulující vznik nové lékárny již v minulosti v zemi platilo, ale zrušil je v roce 2013 Nejvyšší soud jako omezující svobodné podnikání. Patřičná ustanovení byla tedy ze zákona vyškrtnuta a nahrazena mírnějšími.

Většinu drží řetězce

Estonsko tak zavedlo novelou zákona z roku 2015 podobná omezení jako před ním Maďarsko, se kterým však v této věci vede řízení Evropská komise. Stejné je to i v případě Estonska.

Nová pravidla jsou velkým problémem pro řetězce, které v Estonsku ovládají 90 % trhu. Dva největší jsou současně vertikálně propojeny s distributory, kteří ovládají více než 80 % trhu – německý farmakoncern Phoenix, který v Estonsku přes svou distribuci Tamro provozuje pod brandem BENU 147 lékáren a pobaltský medicínský koncern Magnum (brand Apotheka, 83 lékáren).

Podle informací portálu APATYKÁŘ® však řetězce žádné kroky k prodeji lékáren nečiní. Do platnosti ustanovení zbývají ještě tři roky a v roce 2019 čekají Estonsko volby. Vzhledem k šancím pravicových stran je tak otázkou, zda regulaci trhu rok před jejím spuštěním nezruší. Navíc změna byla schválena jen velmi těsnou většinou 52 poslanců ze 101.

Řetězce už zaznamenaly parciální úspěch u estonského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který jim dal koncem loňského roku za pravdu a vyslovil se pro zrušení schváleného ustanovení. Podle úřadu omezuje hospodářskou soutěž.

V případě Estonska se omezení týkají také formy franšízy (podle zákonodárců tak nemá lékárník dominantní vliv na provoz lékárny a de facto je vytvářen řetězec), což významně zvyšuje riziko arbitrážních sporů.

Estonské Ministerstvo sociálních věcí a zdravotnictví si však za prosazenou novelou stojí. Podle něj byla situace již neúnosná, protože řetězce ovládaly drtivou část trhu a snažily se zabránit vstupu dalších konkurentů na trh.

Jednoznačně pozitivně vidí změnu také Estonská lékárnická komora, podle níž existuje v Estonsku jasný převis nabídky lékáren – zatímco v EU připadá na 1 lékárnu průměrně 4600 obyvatel, v Estonsku jen 2700.

Povolený zásilkový obchod Rx

V Estonsku může mít každá lékárna v rámci své licence k provozu až 3 pobočkové jako své jednotky. K 1. lednu 2016 zde existovalo 493 veřejných lékáren (330 hlavních, 163 pobočkových lékáren), 24 nemocničních (23+1) a 4 veterinární. Čtvrtina lékáren se koncentruje v Talinnu, 73 % je situováno ve velkých a větších městech.

V Estonsku je od roku 2013 povolen kromě klasických lékáren i distanční výdej receptových léčiv (vyjma návykových a psychotropních látek) vyhrazený pouze držitelům licence k provozu kamenné lékárny. Recept musí být pouze v elektronické podobě a zaznamenán v úložišti e-receptů.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.