Norská léková agentura chce povolit lékárníkům výdej Rx léčiv i bez receptu – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Norská léková agentura chce povolit lékárníkům výdej Rx léčiv i bez receptu

Vloženo: 10.01.2017, 06:15 | Čteno: 15407×
FOTO: Apotek 1

Norská léková agentura Legemiddelverket navrhuje zavést nové kompetence lékárníků. Mohli by tak nově vydat bez receptu i další léčiva vázaná na recept (Rx). To vše s příslušnou změnou odpovědnosti za léčbu.

Zkušenosti z pandemie

Tento návrh se objevil ve zprávě lékové agentury, kterou vypracovala pro Ministerstvo zdravotnictví. Návrh vychází z velmi dobrých zkušeností během pandemie chřipky, kdy lékárníci v listopadu 2009 získali od tehdejší norské ministryně zdravotnictví dočasné „preskripční právo“ na antivirotika.

Farmaceut tehdy na základě podrobného rozhovoru s pacientem a vyplněného dotazníku rozhodl, zda předepíše a vydá pacientovi přípravek Relenza či Tamiflu. Lékárníci díky této kompetenci a především rychlé pomoci lidem získali u veřejnosti významnou prestiž.

Regulátor pro

Agentura proto věří, že při vhodně nastavených kompetencích a odpovědnosti mohou lékárníci přispět k lepší péči. Výdej Rx léčiv může probíhat formou doplňkové služby, se strukturovanou konzultací. To by snížilo rizika z nesprávného užití léčiv.

Pacienti by se tak mohli za jasných podmínek – mj. za poskytnutí povinné konzultace a po vyplnění dotazníku – dostat i bez lékaře k některých skupinám Rx léčiv, kdy by jejich správné užití kontroloval lékárník.

Asociace lékáren opatrná

Norská asociace lékáren návrh opatrně vítá, nicméně požaduje nejprve důkladný výzkum nového statutu výdeje a přísné nastavení kompetencí a odpovědnosti. Nelíbí se jí ponechání velké části rozhodnutí na farmaceutickém průmyslu a nikoli na lékové agentuře.

Na první pohled tak připravované opatření budí spíše dojem, že farmaprůmysl má zájem rozšířit své prodejní kanály. Není totiž jasné, kdo bude zodpovědný za přípravu standardizovaných informací poskytovaných při konzultacích a dotazníků.

Proto asociace vyzvala k široké dikuzi společně s lékovou agenturou, výrobci a provedení studie proveditelnosti nového systému v lékárnách.

Politici pro

Podobný návrh již má ve svém politickém programu mj. konzervativní strana, která vyzvala agenturu k vypracování zprávy při projednávání nových kompetencí lékárníků na podzim loňského roku (mj. v souvislosti s podporou nových služeb v lékárnách jako je poradenství k inhalátorům).

Nyní je tedy na řadě ministerstvo, které je lékárníkům dlouhodobě nakloněno.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

apaANKETA

Přivítali byste, kdyby vám mohl lékárník prodat některá léčiva i bez receptu a ušetřil vám tak návštěvu lékaře?

Počet hlasů: 4732
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.