FTC urovnala spor o „Pay-for-Delay“ dohody s Endo Pharmaceuticals – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FTC urovnala spor o „Pay-for-Delay“ dohody s Endo Pharmaceuticals

Vloženo: 03.02.2017, 06:03 | Čteno: 16150×
FOTO: FTC

Společnost Endo Pharmaceuticals se dohodla na urovnání soudního sporu s Federal Trade Commission (FTC) a souhlasí, že se vzdá protisoutěžních „Pay-for-Delay“ dohod. FTC současně znovu podá žaloby proti generickým firmám.

Restart loňských žalob

FTC podala znovu žalobu a navrhovaný desetiletý smluvní soudní příkaz k federálnímu soudu pro urovnání obvinění, že Endo Pharmaceuticals a Endo International porušily antimonopolní zákony použitím tzv. „Pay-for-Delay“ dohod.

Pomocí nich blokovaly přístup pacientů k cenově výhodnějším generickým alternativám jejich dvou nejprodávanějších originálních léčivých přípravků Lidoderm a Opana ER a díky monopolu tak generovaly vyšší zisky.

V související záležitosti FTC znovu podala žalobu proti společnosti Watson Laboratories a její bývalé mateřské společnosti Allergan za nelegální blokování levnější generické verze Lidodermu, když uzavřela „Pay-for-Delay“ dohodu s Endo.

FTC také podala správní žalobu proti společnosti Impax Laboratories za podobné jednání související s přípravkem Opana ER.

Nová aktivita FTC obnovuje samostatné žaloby původně podané v březnu 2016 k federálnímu soudu ve státě Philadelphia, že se Endo a některé generické společnosti účastnily reverzní platebních dohod určených k zablokování generické konkurence přípravků Lidoderm a Opana ER.

FTC od svých žalob dobrovolně upustila v listopadu 2016 poté, co soud schválil ukončení vztahů mezi žalovanými.

Zákaz protisoutěžních dohod

Navrhované nařízení zakazuje společnosti Endo a jejím dceřiným společnostem uzavírat určité protisoutěžní patentové dohody, o kterých se FTC domnívá, že je Endo používala k odstranění generické konkurence, včetně použití dohod neuvádět na trh autorizovaná generika (tzv. „no-AG“ dohoda, v rámci nichž originální výrobci souhlasí s tím, že nějaký čas nebudou uvádět na trh konkurenční autorizovaná generika.

Vzhledem k tomu, že společnost Endo má nyní nařízením FTC zakázáno uzavírat „Pay-for-Delay“ dohody, příkaz také vyvazuje Endo z odpovědnosti za její použití dohody o reverzních platbách týkající se originálního přípravku Androgel.

Další žaloba proti Watson Laboratories a Allergan tvrdí, že společnost Watson, která jako první podala žádost o schválení u FDA generické verze Lidodermu, a její mateřská společnost se dohodly s Endo, že zamezí generické konkurenci Lidodermu výměnou za podíl na ziscích plynoucích z rozšířeného monopolu.

Novou žalobou chce FTC dosáhnout trvalého zamezení účasti společnosti na podobném jednání narušující hospodářskou soutěž i v budoucnosti a navrácení neoprávněně nabytých zisků obžalovaných.

FTC rovněž podala správní žalobu proti společnosti Impax, ve které tvrdí, že se v roce 2010 Impax a Endo nelegálně dohodly na tom, že Impax nebude konkurovat prodejem generické verze přípravku Opana ER až do ledna 2013.

Za to Endo zaplatila Impax více než 112 mil. USD.

Společnost Endo souhlasila s desetiletým soudním příkazem týkajícím se urovnání případů porušení v rámci patentových dohod, nicméně nepřiznala žádnou zodpovědnost. Současně v rámci dohodnutého příkazu není stanovena žádná finanční sankce.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.