Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Američtí právníci cílí na nejnovější formu farmakorupce – přednáškovné

Vloženo: 06.02.2017, 06:09 | Čteno: 16257×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americké právní kanceláře stále častěji vyzývají lékaře, aby je informovali o možné korupci ze strany farmaceutických firem. Případný informátor si stejně jako zastupující kancelář může přijít na poměrně slušné peníze. Orientují se především na tzv. „přednáškovné“.

Vysoudíme pro vás peníze

Např. aktuálně spustila právní kancelář Corporate Whistleblower specializující se na žaloby informátorů další velkou kampaň pro nábor lékařů, kteří byli, nebo se domnívají, že mohli být, korumpováni farmaceutickými firmami. Tentokrát cílí na nejrozšířenější formu korupce posledních let, platby za fiktivní přednášky a účast ve výborech kongresů.

Právníci vyzvali lékaře a další zdravotníky, aby se na ně obrátili v případě, že mají důkaz o korupci farmafirem. Zdůrazňují, aby se neobraceli na média anebo vládní úřady, protože tak mohou přijít o významný podíl na případném vyrovnání, který jsou schopni získat.

Jakýkoli způsob zveřejnění informace může případnou žalobu a následné vyrovnání zhatit. Právníci rovněž upozorňují, že sami lékaři rozhodně nemají s farmafirmami vyjednávat o jejich potenciálně korupčním jednání a nemají se je snažit usvědčit.

Hit poslední let – přednáškovné

Jak uvádí kancelář, v posledních několika letech se významněji zaměřila na nejčastější korupční jednání, tzv. „přednáškovné“.

Již dávno se firmy nesnaží uplatit americké lékaře, lékárníky a další zdravotníky za používání jejich přípravků přímo formou bočních hotovostních plateb, opulentních večeří apod., ale nejčastěji využívají „oficiální“ platby za odbornou přednášku, účast ve výboru odborného kongresu či podobně vyhlížející odbornou aktivitu.

Lékař či jiný zdravotnický pracovník následně platbu za přednášku zaměřenou na podporu nelegálního marketingu či zcela smyšlenou (nerealizovanou) přijme na svou praxi či živnost (tj. nikoli přímo jako zdravotník). Nejčastěji jde o živnost mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti či výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd nebo společenských věd.

Přitom nemusí přednášku vůbec zrealizovat. V případě, že je platba vykázána v rámci živnosti soukromé osoby primárně nesouvisející s profesí (např. ostatní vzdělávání či lektorksá činnost), nefiguruje platba velmi často ani v žádných registrech plateb od farmaceutických firem.

Právě tato forma korupce je, podle právníků, v současnosti nejčastější a lze ji prokázat jen velmi sofistikovaným způsobem s pomocí informátorů (whistleblower).

Kancelář se např. podílela na nedávném 38 mil. USD urovnání s farmaceutickou společností Forest Laboratories (nyní součást farmagigantu Allergan), kde byli spolupracující lékaři odměňováni právě formou přednáškovného.

V tomto případě získal informátor přibližně 7,8 mil. USD.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.