Norské řetězce lákají lékárníky na venkov ze zahraničí, domácí tam nechtějí – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Norské řetězce lákají lékárníky na venkov ze zahraničí, domácí tam nechtějí

Vloženo: 21.02.2017, 05:43 | Čteno: 15920×
FOTO: Apotek 1

Norské řetězce se potýkají s nedostatkem lékárníků. Ti chtějí pracovat v drtivé většině pouze ve velkých městech. Pro menší města a do vzdálenějších oblastí tudíž musejí hledat v zahraničí. V loňském roce tak řetězce Apotek 1 (Phoenix), Vitusapotek (Celesio) a Boots najaly více než 75 lékárníků ze zahraničí.

Do regionů nikdo nechce

Např. řetězec Vitusapotek je v tomto ohledu zcela závislý na náboru ze zahraničí. Za poslední čtyři roky proto přijal mnoho lékárníků z několika různých zemí, především ze Srbska a Portugalska.

Nicméně také zbývající dva hlavní hráči jsou na náboru v zahraničí závislí. I přesto, že se snaží získávat především domácí lékárníky, ti do venkovských oblastí nechtějí.

Mj. hlavním důvodem je i problematické čerpání dovolené zejména v letních měsících. Lékárník musí mít za sebe vždy zástup, což není vždy úplně jednoduché zajistit. Dovolená je proto již několik let hlavním svárem mezi odbory a zaměstnavateli.

Naopak u zahraničních lékárníků to problém není, protože nejsou na zemi přímo vázáni. Tím, že zde nemají rodinné zázemí, bývá jim vcelku jedno, kam budou přiřazeni. Řetězce proto organizují přes své lokální pobočky v daných zemích náborové akce.

Jazyková vybavenost důležitá

Většina lékárníků získaných do Norska ze zahraničí pochází ze Srbska a Portugalska. Hlavním důvodem je to, že lidé z těchto zemí se snadno naučí norsky. Vitusapotek požaduje jazykové znalosti na úrovni B2, dalším dvěma řetězcům stačí úroveň B1 jako minimum.

Zejména počet srbských lékárníků, kteří chtějí do Norska, se za poslední roky zvýšil, takže řetězce mají z čeho vybírat a mohou si stanovovat i vyšší požadavky. Oproti dřívějším náborům mj. z ČR, SR či Polska se řetězce nyní obracejí zejména na Srbsko.

Hlavní zájem Srbsko

Zájem srbských lékárníků je mj. i proto, že Norsko není v EU. Takže příslušné pracovní povolení a doklady je pro ně jako zájemce ze třetí země možné získat rychle a snáze než v případě EU.

Odborná kvalita je přitom na vysoké úrovni. Proto jim řetězce zajišťují veškerý servis, včetně zabydlení v zemi.

Podle norské služby Samordna opptak, která koordinuje přijímání do bakalářského a magisterského studia na všechny univerzity, vysoké školy a některé soukromé školy počet zájemců o práci v norských lékárnách roste.

To řetězce vítají, protože, podle nich, mnoho mladých norských absolventů nastupuje do práce s naprosto nereálnými požadavky. Mj. už půlhodinové dojíždění do zaměstnání je problém, stejně jako práce mimo velké město.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.