Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Deregulace zhoršila pracovní podmínky lékárníků a ohrožuje bezpečnost pacientů

Vloženo: 24.02.2017, 06:16 | Čteno: 15315×
FOTO: Apoteket

Po deregulaci švédského lékárenského trhu v roce 2009 se pracovní podmínky v lékárnách výrazně zhoršily. Pracovní prostředí je dokonce tak špatné, že to podle lékárníků již ohrožuje bezpečnost pacientů. Vyplývá to z průzkumu, který provedla švédská profesní organizace Sveriges Farmaceuter.

Stres a pracovní zátěž

Pracovní prostředí se na mnoha místech stává nepřijatelné. Deregulace vedla ke zvýšení počtu lékáren a delší otvírací době, což, samozřejmě, oceňují zákazníci.

Nicméně za cenu toho, že lékárníci mají stresující a podstatně horší pracovní prostředí. 70 % z těch, kteří v lékárnách pracovali ještě před deregulací, uvádí, že se výrazně zvýšila pracovní zátěž.

Pracovní vytížení a stres představují nejen zdravotní riziko pro pracovníky, ale také nebezpečí pro zákazníky lékáren. A to z důvodu rizika chyb při výdeji a příliš málo času na poradenství.

Strach z výdejní chyby

Lékárníci jsou registrovanou profesí s licencí pro svou činnost a mají dalekosáhlou odpovědnost za správné poradenství a výdej léčiv. Pokud dojde k závažné chybě, mohou dokonce o tuto licenci přijít, a tak de facto o práci.

Ve švédských lékárnách musí být v průběhu otevírací doby stále přítomen licencovaný lékárník a jen ten může vydávat léčivé přípravky. Proto je velmi důležité, aby jim byla dána možnost pracovat v souladu s profesními požadavky.

Avšak jak se uvádí v průzkumu, téměř každý druhý respondent uvedl, že se setkal s takovou pracovní zátěží, která znamenala riziko nesprávného výdeje. 73 % respondentů odpovědělo, že pracovní zátěž je vysoká a 68 % zažilo stres ve vysoké nebo velmi vysoké intenzitě.

Bezpečnost se nekontroluje

Jak uvádí profesní organizace, pro samotnou pracovní náplň lékárníků nebyly provedeny jakékoli analýzy rizik, jak to požaduje zákon. Mnozí zaměstnanci mají rovněž strach z nebezpečí loupeže a krádeže návykových látek, jejichž počet se od deregulace výrazně zvýšil.

Zákonné systémové pracovní prostředí podle průzkumu vykazuje chyby. 63 % respondentů uvedlo, že se při práci necítí bezpečně a 35 %, že mají pravidelné bezpečnostní kontroly na pracovišti tak, jak je stanoveno vyhláškou o pracovním prostředí.

Podle profesní organizace je situace naléhavá a vážná jak pro lékárníky tak pro pacienty. Požaduje proto, aby zaměstnavatelé přijali odpovědnost za pracovní prostředí v souladu s právními předpisy.

Průzkum byl zaměřen na lékárníky (receptarier – odpovídá tříletému studiu, bakalář a apotekare – plně graduovaný lékárník s pětiletým studiem), kteří jsou členy švédské profesní organizace pracující v lékárnách. Byl proveden v lednu 2017 a z celkem 3187 zaslaných dotazníků se vrátilo zpět 1339 vyplněných.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.