Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Švédsko zvažuje zrušení kontroverzní povinnosti zajistit lék pro pacienta do 24 hodin

Vloženo: 02.03.2017, 06:08 | Čteno: 15980×
FOTO: Apotek Hjärtat

Výbor pro sociální záležitosti švédského parlamentu navrhl větší propojenost lékáren se zdravotními službami a řešil i tzv. pravidlo 24 pro dodání léčivých přípravků pacientovi či podmínky vrácení léčiv farmafirmám.

Větší zapojení lékárníků

Poslanci by nově chtěli lékárníky více zapojit do zdravotní péče. Vláda by měla dát regulační autoritě kompetenci vyvinout modely spolupráce o pacienty mezi lékárnami a ošetřovateli, které by lékárníky motivovaly ke zvýšené spolupráci.

Pravidla pro vracení léčiv

Nově by rovněž měla být nastavena pravidla pro vrácení léčiv lékárnami firmám. Nyní pro vrácení v případě, že se změní dotovaný přípravek (v rámci povinné generické substituce nejlevnější pro dané období), neexistují žádná pravidla a požadavky jednotlivých firem se značně liší.

Lékárny musejí kvůli povinné preferenci držet skladem velká množství konkrétních dotovaných léčivých přípravků a následně pak musejí, v případě změny, přípravky vyřadit. V lepším případě je vrací přes distributory zpět firmám, nicméně firmy k tomu nejsou nijak vázány.

Konec pravidla 24?

Konečně třetí návrh se věnuje tzv. pravidlu 24, které bylo zavedeno po deregulaci trhu, podle kterého musí být pacientovi léčivý přípravek dodán do 24 hodin po předložení receptu v lékárně.

Smyslem bylo, aby pacienti získali předepsaný léčivý přípravek v lékárně nejdéle do 24 hodin od předložení receptu.

Povinnost však platí pouze pro vydávající lékárnu a nikoli pro distribuci či farmafirmu. Nezřídka se tak stává, že pravidlo nelze z objektivních důvodů splnit (výpadky, svátek, počasí ap.) a stížnosti od pacientů padají pouze na lékárnu. Lékárníci proto dlouhodobě kritizují povinnost jako nesmyslnou a nesplnitelnou.

Lékáren se v tomto smyslu již loni zastal farmaceutický průmysl s tím, že podobná povinnost neplatí nikde v Evropě a přesně specifikovaný čas nelze bez dalších podmínek splnit. Navrhl proto do zákona uvést termín „co nejdříve“.

Poslanci mu nyní dali za pravdu a zdá se, že toto kontroverzní pravidlo by mohlo být zrušeno, popř. specifikovány přesnější podmínky nejen pro lékárny, ale i průmysl a distributory.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.