Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Švédská deregulace přinesla nižší ceny OTC léčiv, kontroly prodeje ale silně pokulhávají

Vloženo: 24.03.2017, 06:43 | Čteno: 16544×
FOTO: Statoil

Po deregulaci lékárenského sektoru v roce 2009 došlo k lepšímu přístupu k OTC léčivým přípravkům a snížení jejich cen v prodejnách mimo lékárny. Ukazují to výsledky šetření švédského Úřadu pro hospodářskou soutěž Konkurrensverket.

Obchody levnější

Jak zjistil úřad šetřením, ceny OTC trháků, které do průzkumu zařadil, byly v průměru v běžné maloobchodní síti o 11 % nižší než v lékárnách. Ale mezi jednotlivými kategoriemi léčivých přípravků existují značné rozdíly.

Největší rozdíl je u léčiv na bolest a proti horečce, kde jsou ceny v maloobchodu v průměru o 22 % nižší než v lékárnách.

Skutečnost, že dostupnost OTC přípravků se zvýšila a jsou levnější než v lékárnách podle úřadu ukazuje, že reforma lékárenství byla ve Švédsku v těchto ohledech úspěšná.

OTC boom

Deregulace lékárenství proběhla ve Švédsku v roce 2009. Kromě rozvolnění provozu lékáren, kdy se lékárny původního státního řetězce rozprodaly různým zájemcům, došlo také k liberalizaci prodeje léčiv.

Nově tak začala být řada léčiv dříve prodávaných výhradně v lékárnách dostupných zcela volně. Na seznamu takto dostupných najdeme mj. estriol, levonorgestrel, naproxen, levokabastin, beklometason, budesonid, flutikason, mometason, cetirizin, loratadin, nedokromil, ketotifen ad.

Zmatenost kupujících

Podle zprávy úřadu sice došlo ke snížení cen, nicméně současně na trh vstoupilo mnoho zcela nových brandů (alternativ k původnímu originálu), čehož nežádoucím efektem je vyšší zmatenost nakupujících.

Ne každý si uvědomuje, že krabička s jiným názvem může obsahovat tablety se stále stejnou účinnou látku.

Díky tomu pak dochází k případům nežádoucího předávkování a, bohužel, i žádoucího. To nastalo např. u paracetamolu, který se po letech volného trhu rozhodla od listopadu 2015 švédská léková agentura Läkemedelsverket vrátit zpět pouze do lékáren.

Kontroly obchodů problematické

Už z dřívějších šetření švédského regulátoru navíc vyplynulo, že rozvolnění trhu OTC léčiv vedlo k přemíře prodeje v různých prodejnách na straně jedné, na straně druhé však dozorové orgány a lokální inspektoři nemají kapacity pro dostatečné kontroly (podobná situace je i v ČR ohledně prodejců vyhrazených léčiv).

Nedávno ve své zprávě uvedl, že např. specializované obchody se zahraničními potravinami ve městech Stockholm, Malmö a Uppsala prodávaly ve 14 z 27 navštívených obchodů zahraniční léčivé přípravky, tj. ve Švédsku neregistrované.

Paradoxní také je, že zatímco lékárny prodávají spíše generické alternativy, maloobchody spíše zavedené a známé značky.

Zpráva úřadu tak sice ukazuje, že cena se u některých položek díky konkurenci snížila, díky velmi nedostatečným kontrolám prodeje, což je přetrvávající trend řadu let, však tiká časovaná bomba bezpečnosti kupujících.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.