Švédská deregulace přinesla nižší ceny OTC léčiv, kontroly prodeje ale silně pokulhávají – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Švédská deregulace přinesla nižší ceny OTC léčiv, kontroly prodeje ale silně pokulhávají

Vloženo: 24.03.2017, 06:43 | Čteno: 16020×
FOTO: Statoil

Po deregulaci lékárenského sektoru v roce 2009 došlo k lepšímu přístupu k OTC léčivým přípravkům a snížení jejich cen v prodejnách mimo lékárny. Ukazují to výsledky šetření švédského Úřadu pro hospodářskou soutěž Konkurrensverket.

Obchody levnější

Jak zjistil úřad šetřením, ceny OTC trháků, které do průzkumu zařadil, byly v průměru v běžné maloobchodní síti o 11 % nižší než v lékárnách. Ale mezi jednotlivými kategoriemi léčivých přípravků existují značné rozdíly.

Největší rozdíl je u léčiv na bolest a proti horečce, kde jsou ceny v maloobchodu v průměru o 22 % nižší než v lékárnách.

Skutečnost, že dostupnost OTC přípravků se zvýšila a jsou levnější než v lékárnách podle úřadu ukazuje, že reforma lékárenství byla ve Švédsku v těchto ohledech úspěšná.

OTC boom

Deregulace lékárenství proběhla ve Švédsku v roce 2009. Kromě rozvolnění provozu lékáren, kdy se lékárny původního státního řetězce rozprodaly různým zájemcům, došlo také k liberalizaci prodeje léčiv.

Nově tak začala být řada léčiv dříve prodávaných výhradně v lékárnách dostupných zcela volně. Na seznamu takto dostupných najdeme mj. estriol, levonorgestrel, naproxen, levokabastin, beklometason, budesonid, flutikason, mometason, cetirizin, loratadin, nedokromil, ketotifen ad.

Zmatenost kupujících

Podle zprávy úřadu sice došlo ke snížení cen, nicméně současně na trh vstoupilo mnoho zcela nových brandů (alternativ k původnímu originálu), čehož nežádoucím efektem je vyšší zmatenost nakupujících.

Ne každý si uvědomuje, že krabička s jiným názvem může obsahovat tablety se stále stejnou účinnou látku.

Díky tomu pak dochází k případům nežádoucího předávkování a, bohužel, i žádoucího. To nastalo např. u paracetamolu, který se po letech volného trhu rozhodla od listopadu 2015 švédská léková agentura Läkemedelsverket vrátit zpět pouze do lékáren.

Kontroly obchodů problematické

Už z dřívějších šetření švédského regulátoru navíc vyplynulo, že rozvolnění trhu OTC léčiv vedlo k přemíře prodeje v různých prodejnách na straně jedné, na straně druhé však dozorové orgány a lokální inspektoři nemají kapacity pro dostatečné kontroly (podobná situace je i v ČR ohledně prodejců vyhrazených léčiv).

Nedávno ve své zprávě uvedl, že např. specializované obchody se zahraničními potravinami ve městech Stockholm, Malmö a Uppsala prodávaly ve 14 z 27 navštívených obchodů zahraniční léčivé přípravky, tj. ve Švédsku neregistrované.

Paradoxní také je, že zatímco lékárny prodávají spíše generické alternativy, maloobchody spíše zavedené a známé značky.

Zpráva úřadu tak sice ukazuje, že cena se u některých položek díky konkurenci snížila, díky velmi nedostatečným kontrolám prodeje, což je přetrvávající trend řadu let, však tiká časovaná bomba bezpečnosti kupujících.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.