Ceny antialergik v lékárnách až o 71 % nižší než v obchodech – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ceny antialergik v lékárnách až o 71 % nižší než v obchodech

Vloženo: 31.03.2017, 05:34 | Čteno: 19521×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Léčivé přípravky na alergické potíže jsou v dánských lékárnách při přepočtu na tabletu až o dvě třetiny levnější než v běžné obchodní síti. Vyplývá to z průzkumu agentury pro výzkum trhu zaměřené na farmaceutický průmysl DLI MI. Při srovnání nejprodávanějších balení dokonce až o více než 70 %.

Dramatické rozdíly

V Dánsku, stejně jako v řadě zemí, jsou některá OTC léčiva uvolněna i pro prodej mimo lékárny. Platí to i v případě antialergik, která je tak možné získat na benzinových pumpách, v supermarketech, drogeriích apod. Jejich ceny si obchody stanovují zcela volně. Není proto překvapením, že se liší.

Co už ale překvapivé je, jak rozdílné mohou být. Ceny antialergik se pohybují od 5-6 DKK za tabletu malých originálních balení až po 1,50 DKK za tabletu většího generického balení.

Průzkum agentury zjistil, že zatímco lékárny nabízejí více generické kopie známých brandů a větší balení, naopak maloobchod nabízí originální brandy a v menších baleních. Důvod je zřejmý – vyšší marže.

Agentura porovnávala cenu nejprodávanějšího antialergika v Dánsku cetirizinu. Zatímco v maloobchodě se prodávají téměř výhradně originální brandy známé z reklamy, v lékárnách – kde lékárníci mohou poskytovat i odborné poradenství k alergickým potížím – se často prodávají generické alternativy.

V obchodech známý drahý brand

Z 93 % léčivých přípravků obsahujících cetirizin, které se prodávají v obchodech, se nejčastěji prodává originální brand Zyrtec nebo Benaday, většinou v balení po 14-30 tabletách (89 %). Naopak v lékárnách tvoří 98 % prodaných balení generické alternativy, většinou v balení po 50-100 tabletách (74 %).

Od velikosti balení a „značkovosti“ se odvíjí rovněž cena. Benaday je brand známý z reklamy a je k dispozici pouze v baleních po 7 a 21 tabletách. Cena za balení po 7 tabletách se pohybuje od 35 až po 40 DKK (tj. 5-6 DKK/tabletu). Nejprodávanějším v maloobchodě bylo v roce 2015 balení po 21 tabletách, kde odpovídá průměrná cena za tabletu 3,74 DKK.

V lékárnách generická kopie

V lékárnách se nejvíce prodávají generické alternativy cetirizinu dostupné pod různými brandy (nejběžnější jsou Alnok, Ceterizin a Vialerg). Také v lékárnách je možné koupit malé balení (7-10 tbl) za průměrnou cenu 3,01 DKK za tabletu (tj. o 40 % méně než v případě malého balení Benaday v obchodě).

V lékárně se však v drtivé většině kupují větší balení po 14-30 tabletách (18 %) anebo po 50-100 tabletách (74 %). Největší balení jsou v lékárně k dispozici v průměru za 1,46 DKK/tabletu (tj. 71 % rozdíl oproti ceně za tabletu v nejmenším balení Benaday).

Při porovnání cen za tabletu u nejprodávanějšího typu balení v maloobchodě (originální brand, 14-30 tbl) a v lékárnách (50-100 tbl, generické kopie) je cena za tabletu v lékárně o 60 % nižší.

I přesto, že i lékárny si mohou stanovovat vlastní ceny (a ty se tak mohou v jednotlivých lékárnách lišit), je zřejmé, že nákup běžných a před nadcházející sezónou velmi frekventovaných OTC léčiv se jednoznačně vyplatí v lékárnách, kde navíc kupující získá také odbornou radu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.