Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Německé rabatové smlouvy slaví 10 let

Vloženo: 03.04.2017, 06:08 | Čteno: 18190×
FOTO: APATYKÁŘ®

Novela německého zákona o hospodářské efektivitě zásobování léčivy z roku 2003, která vstoupila v platnost 1. dubna 2007, přinesla zásadní novinku v podobě uzavírání dohod mezi farmaceutickými firmami a zdravotními pojišťovnami o tzv. rabatovaných léčivech. Díky jejich preferenci ušetřily pojišťovny dle odhadu v průběhu deseti let až 20 mld. EUR.

Rabatové smlouvy

Po vypršení patentu na originální léčivo vstupují na trh generické alternativy. Pojišťovny vypisují na tyto alternativy tendry, z nichž vzešlé vítězné firmy s nimi uzavírají tzv. rabatové smlouvy. Jedná se o léčiva, na která následně získají pojišťovny od výrobců dohodnuté slevy na základě dosaženého obratu.

Lékárny jsou současně povinny rabatovaná léčiva vydávat, v opačném případě následuje tzv. retax a pojišťovna lékárnám jiná vydaná léčiva neuhradí. To je problémem zejména v případě, kdy rabatované léčivo teoreticky existuje, ale smluvní výrobce jej nemá pro německý trh k dispozici (velmi často v případě, že je preskripce vyšší než dohodnutý objem).

Rabatové smlouvy čelí od počátku masivní kritice, nejprve zejména ze strany lékárníků, posléze ale i samotných firem. Lékárníkům se preference léčiv nelíbí, protože pacientovi nemusejí vždy vyhovovat. To však pojišťovny odmítají s tím, že účinná látka je stejná, přípravky jsou v Německu schváleny, objektivní problém tak, podle nich, neexistuje.

Každopádně již před lety soud rozhodl, že odpovědnost za vydané rabatované léčivo nese pojišťovna a výrobce, nikoli lékárna.

Exkluzivní závislost

Průkopníkem v rabatových smlouvách je především jedna z největších pojišťoven AOK. Ta tendry spustila jako první ihned po vstupu v platnost.

Jako první zavedla i exkluzivní rabatové smlouvy na přípravu cytostatik, za což nedávno čelila kritice ze strany lékárníků i lékařů. Tu vyslyšeli i zákonodárci a následná novela zákona je zrušila.

Přetrvávajícím problémem, který kritizují nejen lékárníci, ale především výrobci, je však to, že pojišťovny uzavírají v drtivé většině případů smlouvy jen s exkluzivním výrobcem. V případě, že tento z různých důvodů není schopen léčivo dodávat, nastává na trhu výpadek. Tyto výpadky Německo postihují v poslední době stále častěji.

Aktuálně je to případ mj. léčiv etoposid a piperacilin/tazobactam. Díky uzavírání rabatových smluv v drtivé většině pouze s výhradním dodavatelem není v případě výpadku schopna jiná farmafirma tento výpadek nahradit, protože s výrobou (kvůli nezarabatování svého přípravku) nepočítá.

To je i případ zásadní antibiotické kombinace piperacilin/tazobactam, kde je výpadek způsoben prosincovým výbuchem čínské továrny. Kvůli koncentraci výroby do několika málo asijských zemí (převážně Čína a Indie) je tak ohrožena dostupnost, protože firmy, které tendr na rabatovaná léčiva nevyhrály výrobu snížily, anebo na určité období zrušily.

I přesto německé zdravotní pojišťovny AOK udělily už v 18. kole výběrových řízení rabatové smlouvy pro celkem 109 lékových skupin 28 farmaceutickým výrobcům. Jedná se tak o dosud nejrozsáhlejší tendr. Smlouvy budou spuštěny 1. června 2017 a pojišťovna dala výrobcům půl roku na to, aby si naplánovaly logistiku.

Nicméně hlavní problém odstraněn nebyl – i nadále tvoří exkluzivní dohody pouze s jedním výrobcem drtivou část ze všech smluv. Německé sdružení generického a biosimilárního farmaprůmyslu Pro Generika např. aktuálně kritizuje zejména exkluzivní smlouvu na aktibiotikum doxycyklin.

Aktuálně pokrývají 99,6 % trhu rabatové smlouvy pouze se dvěma výrobci, zatímco nerabatový trh zajišťuje sedm firem. Podle sdružení tak pojišťovny pacienty ohrožují při případném výpadku, protože jiné firmy nebudou schopny výpadek pokrýt.

I přes neutuchající kritiku si však tento instrument – ze kterého čerpají inspiraci i pozitivní listy českých zdravotních pojišťoven – našel pevné ukotvení v systému a pojišťovny uvádějí, že jen díky tomuto nástroji ušetřily za 10 let jeho existence více než 20 mld. EUR, které mohou využít na nákladnější léčbu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.