Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léčivy, regulace sítě lékáren

Pátá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německé rabatové smlouvy slaví 10 let

Vloženo: 03.04.2017, 06:08 | Čteno: 18813×
FOTO: APATYKÁŘ®

Novela německého zákona o hospodářské efektivitě zásobování léčivy z roku 2003, která vstoupila v platnost 1. dubna 2007, přinesla zásadní novinku v podobě uzavírání dohod mezi farmaceutickými firmami a zdravotními pojišťovnami o tzv. rabatovaných léčivech. Díky jejich preferenci ušetřily pojišťovny dle odhadu v průběhu deseti let až 20 mld. EUR.

Rabatové smlouvy

Po vypršení patentu na originální léčivo vstupují na trh generické alternativy. Pojišťovny vypisují na tyto alternativy tendry, z nichž vzešlé vítězné firmy s nimi uzavírají tzv. rabatové smlouvy. Jedná se o léčiva, na která následně získají pojišťovny od výrobců dohodnuté slevy na základě dosaženého obratu.

Lékárny jsou současně povinny rabatovaná léčiva vydávat, v opačném případě následuje tzv. retax a pojišťovna lékárnám jiná vydaná léčiva neuhradí. To je problémem zejména v případě, kdy rabatované léčivo teoreticky existuje, ale smluvní výrobce jej nemá pro německý trh k dispozici (velmi často v případě, že je preskripce vyšší než dohodnutý objem).

Rabatové smlouvy čelí od počátku masivní kritice, nejprve zejména ze strany lékárníků, posléze ale i samotných firem. Lékárníkům se preference léčiv nelíbí, protože pacientovi nemusejí vždy vyhovovat. To však pojišťovny odmítají s tím, že účinná látka je stejná, přípravky jsou v Německu schváleny, objektivní problém tak, podle nich, neexistuje.

Každopádně již před lety soud rozhodl, že odpovědnost za vydané rabatované léčivo nese pojišťovna a výrobce, nikoli lékárna.

Exkluzivní závislost

Průkopníkem v rabatových smlouvách je především jedna z největších pojišťoven AOK. Ta tendry spustila jako první ihned po vstupu v platnost.

Jako první zavedla i exkluzivní rabatové smlouvy na přípravu cytostatik, za což nedávno čelila kritice ze strany lékárníků i lékařů. Tu vyslyšeli i zákonodárci a následná novela zákona je zrušila.

Přetrvávajícím problémem, který kritizují nejen lékárníci, ale především výrobci, je však to, že pojišťovny uzavírají v drtivé většině případů smlouvy jen s exkluzivním výrobcem. V případě, že tento z různých důvodů není schopen léčivo dodávat, nastává na trhu výpadek. Tyto výpadky Německo postihují v poslední době stále častěji.

Aktuálně je to případ mj. léčiv etoposid a piperacilin/tazobactam. Díky uzavírání rabatových smluv v drtivé většině pouze s výhradním dodavatelem není v případě výpadku schopna jiná farmafirma tento výpadek nahradit, protože s výrobou (kvůli nezarabatování svého přípravku) nepočítá.

To je i případ zásadní antibiotické kombinace piperacilin/tazobactam, kde je výpadek způsoben prosincovým výbuchem čínské továrny. Kvůli koncentraci výroby do několika málo asijských zemí (převážně Čína a Indie) je tak ohrožena dostupnost, protože firmy, které tendr na rabatovaná léčiva nevyhrály výrobu snížily, anebo na určité období zrušily.

I přesto německé zdravotní pojišťovny AOK udělily už v 18. kole výběrových řízení rabatové smlouvy pro celkem 109 lékových skupin 28 farmaceutickým výrobcům. Jedná se tak o dosud nejrozsáhlejší tendr. Smlouvy budou spuštěny 1. června 2017 a pojišťovna dala výrobcům půl roku na to, aby si naplánovaly logistiku.

Nicméně hlavní problém odstraněn nebyl – i nadále tvoří exkluzivní dohody pouze s jedním výrobcem drtivou část ze všech smluv. Německé sdružení generického a biosimilárního farmaprůmyslu Pro Generika např. aktuálně kritizuje zejména exkluzivní smlouvu na aktibiotikum doxycyklin.

Aktuálně pokrývají 99,6 % trhu rabatové smlouvy pouze se dvěma výrobci, zatímco nerabatový trh zajišťuje sedm firem. Podle sdružení tak pojišťovny pacienty ohrožují při případném výpadku, protože jiné firmy nebudou schopny výpadek pokrýt.

I přes neutuchající kritiku si však tento instrument – ze kterého čerpají inspiraci i pozitivní listy českých zdravotních pojišťoven – našel pevné ukotvení v systému a pojišťovny uvádějí, že jen díky tomuto nástroji ušetřily za 10 let jeho existence více než 20 mld. EUR, které mohou využít na nákladnější léčbu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.