Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polsko má nakročeno k revoluční změně – poslanci schválili lékárny pouze pro lékárníky

Vloženo: 09.04.2017, 08:54 | Čteno: 20022×
FOTO: Sejm

Jak exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, 7. dubna 2017 přijala dolní komora Parlamentu Polské republiky (Sejm) ve třetím čtení revoluční novelu polského farmaceutického práva. Prošla všechna navrhovaná ustanovení, která zcela zásadně mění polské lékárenství.

V listopadu 2016 navrhla skupina polských poslanců z vládní strany Právo a Spravedlnost revoluční novelu farmaceutického zákona. Po vzoru některých dalších postkomunistických zemí reguluje vznik nových lékáren.

Lékárny lékárníkům

Podle Sejmem schválené novely nově získá povolení k provozování lékárny výhradně lékárník. Buď jako samostatný podnikatel (OSVČ) nebo ve společnosti, jejímž jediným oborem podnikání je provoz lékárny a partnery jsou pouze lékárníci, kteří mají právo výkonu profese.

Tímto ustanovením se má docílit, podle předkladatelů, eliminace komerčního a neetického jednání některých subjektů, které lékárny pouze vlastní z obchodních účelů bez patřičného zdravotnického účelu poskytování lékárenské péče.

Ustanovení vychází z dříve zvažovaného umírněnějšího návrhu Ministerstva zdravotnictví zavést po vzoru Maďarska 51% podíl lékárníka na vlastnictví lékárny. Stejnou cestou se vydalo také Estonsko.

Demo- a geografické kritérium

Novela rovněž zavádí demografická a geografická omezení počtu lékáren – na jednu lékárnu má připadat maximálně 3 tis. obyvatel a vzdálenost mezi lékárnami musí být minimálně 500 metrů. Toto pravidlo se nebude uplatňovat v oblastech, kde je lékáren nedostatek. Zde by bylo možné otevřít lékárnu, pokud je nejbližší lékárna vzdálena více než 1 kilometr.

Tato dvě pravidla fungující propojeně mají zajistit rovnoměrnější rozložení lékáren v zemi a ne jejich koncentraci pouze v silných městských aglomeracích. Současný systém nebere v úvahu potřebu pacientů, ale ekonomické hledisko. Poslanci se inspirovali ohledně demografických a geografických pravidel např. v Itálii, Francii, Rakousku, Portugalsku či Maďarsku.

Poslanci schválili i jeden pozměňovací návrh, podle něhož může ministr zdravotnictví v odůvodněných případech v zájmu pacientů souhlasit s vydáním licence k provozování, kterou uděluje regionální farmaceutický inspektorát, i bez ohledu na demografická a geografická kritéria. Návrh musí být opodstatněný a odsouhlasený primátorem či starostou.

Čtyři lékárny na provozovatele

Konečně, novela také předpokládá, že jeden provozovatel (samostatný lékárník či společnost) může provozovat maximálně čtyři lékárny. Povolení k provozu není uděleno v případě, že partner, akcionář či společník již je partnerem v jiné společnosti, která lékárny vlastní. Tj. maximální počet je platný absolutně na osobu, nikoli na počet společností.

Připomeňme, že jen několik dnů před třetím čtením nedoporučil zvláštní parlamentní výbor schválení provozování lékáren výhradně lékárníky jako protiústavní a odporující evropskému právu. Poslanci se však jeho doporučením nakonec neřídili.

Komora jásá

Schválení novely ihned po hlasování přivítala Polská lékárnická komora, jejíž presidentka Mgr. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska vyjádřila spokojenost a poděkovala poslancům za to, že jim záleží na polském lékárenství.

Podle komory jde jednoznačně o krok správným směrem, který by mohl zvrátit naprosto tragickou situaci na polském lékárenském trhu. Přitom by nebránil hospodářské soutěži, ale eliminoval by některé patologické znaky liberalizace.

Lékárnám by současně navrátil zdravotnický charakter, nad kterým v současnosti převažuje obchodní. Zamezil by také vytváření oligopolů, které jsou již na dnešním trhu patrné.

Komora při vyjednávání s poslanci již dříve předložila řadu argumentů, proč situaci v polském lékárenství zvrátit. Jak uvádí, zatímco v roce 2004 působilo na polském trhu 45 sítí lékáren, dnes je jich už 390. Komora má obavu především z řetězce Dr. Max, který je, podle ní, velmi dravý a rychle zvyšuje podíl na trhu, což je vidět mj. i v dalších zemích kde působí (ČR a SR).

Podnikatelé proti

Naproti tomu sdružení Konfederacja Lewiatan, zástupce polských regionálních průmyslových zaměstnavatelů, stejně jako Svaz zaměstnavatelů v lékárenství PharmaNET a další zástupci podnikatelských subjektů schválení kritizují a chystají se na senátory.

Návrh, podle zaměstnavatelů, jednoznačně podkopává ústavní princip sociálně tržní ekonomiky založené na svobodě podnikání a ochraně majetku a nabytých práv. Ohrožuje rovněž investice zahraničních společností, protože zavádí regulační překážky a vytváří tak privilegovanou skupinu lidí provádějící určitý druh ekonomické činnosti. Podobná omezení totiž neexistují u lékařů, nemocnic ani laboratoří.

Především však ohrožuje zdraví polských občanů, protože omezuje přístup k léčivým přípravkům a zamezuje faktické konkurenci. Zaměstnavatelé proto očekávají zdražení pro občany a zcela neúměrné posílení lékárenského monopolu.

Podnikatelé rovněž odmítají nadvládu sítí a zahraničního kapitálu. Ze současných 390 sítí lékáren je 385 vlastněno polskými majiteli. Navíc se rozvíjejí menší a střední sítě, nikoli největší.

Novela jde nyní do Senátu. V případě, že se k ní do 30 dnů od předložení nevyjádří, bude přijata ve znění schváleném Sejmem. Nová pravidla se každopádně týkají pouze nově schvalovaných lékáren. Stávajících lékáren se nijak nedotknou.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cesta k „polské revoluci“ volná – senátoři přijali regulaci lékárenství
» Novela farmaceutického práva zveřejněna v polské Sbírce zákonů
» Novela polského farmaceutického práva jde do druhého čtení bez vlastnictví lékáren lékárníky
» Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama
» Polská regulace v praxi II – Limitace vlastnictví lékáren může učinit lékárnu neprodejnou
» Polská regulace v praxi III – Demografická a geografická pravidla platit nemusejí
» Polská regulace v praxi IV – Koupená licence platí, nemusí splňovat 1% pravidlo
» Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci
» Polská regulace v praxi VI – Franšízy, aneb legální řetězce
» Polská regulace v praxi VII – Po dvou letech přišlo 83 měst o lékárnu, dostupnost péče na venkově se snížila
» Polská revoluce dokončena – Senát schválil „lékárny lékárníkům“
» Polská revoluce: Lékárny lékárníkům, maximálně čtyři na provozovatele a demografická kritéria
» Polské MZ bude zvažovat povinný 51% podíl lékárníků v lékárně
» Polské MZ chce změny v provozování pouze u nových lékáren
» Polské MZ vyhlásilo boj dumpingovým cenám sítí a zvažuje stanovení sortimentu lékáren
» Polské senátní výbory doporučily schválit novelu farmaceutického práva beze změn
» Polsko nevylučuje moratorium na vznik nových lékáren, sítě rostou alarmujícím tempem
» Polský president podepsal novelu farmaceutického práva
» Polský regulátor: Podmínka 4 lékáren na provozovatele neplatí, pokud existoval před novelou zákona
» Polský Sejm schválil revoluční novelu upravující vlastnictví lékáren
» Polský soud: Limit 1 % lékáren v daném vojvodství se vztahuje pouze na nová osvědčení
» Polský soud: Regulátor postupoval v rozporu se zákonem, když po akvizici odmítl změnit povolení k provozu lékárny
» Polští lékárníci lobbovali u presidenta
» Polští lékárníci provozovatelé doporučují radikálně snížit počet lékáren
» Polští majitelé lékáren budou chtít 10 mld. PLN po Státní pokladně v případě omezení trhu
» Polští poslanci chtějí odvolat ministra zdravotnictví, mj. i kvůli změnám v lékárenství
» Polští poslanci podpořili změny v provozování lékáren
» Provozovatelé polských rodinných lékáren nechtějí regulaci lékáren, mladí v malých pracovat nechtějí
» Revoluční novela měnící polské lékárenství oficiálně předložena v Sejmu
» V Polsku vrcholí boj o „lékárny lékárníkům“

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.