Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Švýcarská revoluce – všechna OTC dostupná mimo lékárny

Vloženo: 12.04.2017, 06:17 | Čteno: 19195×
FOTO: APATYKÁŘ®

Švýcarsko chce pro občany posílit možnosti samoléčby a lépe využít odborných znalostí lékárníků. Do dvou let tak budou všechna OTC léčiva dostupná také v maloobchodě a posílí se kompetence lékárníků, kteří budou moci vydat bez receptu řadu jinak receptově vázaných přípravků.

Více pravomocí do lékáren

Švýcarský parlament schválil před rokem novelu zákona o léčivech. Ta mj. přinesla i možnost výdeje některých dosud receptově vázaných léčiv lékárníky bez receptu.

Již dříve přijatá novela zákona o zdravotnických povoláních pak upravuje nezbytné předpoklady pro vzdělání a další vzdělání mj. v oblasti očkování a léčby běžně se vyskytujících zdravotních potíží a banálních onemocnění.

Silnější diagnostická role lékárníků u mírných nebo jednoznačných onemocnění, stejně jako nové nabídky v oblasti prevence (testy na diabetes a rakovinu) jsou předmětem velkého zájmu zejména u obyvatel v městských oblastech.

Švýcarská léková agentura Swissmedic nyní představila časový plán změn a jejich implementace do reálného života.

Velká rekategorizace

Poměrně zásadní změnou, která vyplývá ze záměru zákonodárců, bude redukce stávajících pěti skupin výdeje léčiv na čtyři. Kategorie C (výdej pouze v lékárnách), která obsahuje cca 600 přípravků, bude zcela zrušena.

Většina z nich (90 %) bude přesunuta do kategorie D (výdej na základě odborného poradenství, cca 2000 přípravků), část do kategorie B (výdej medicínskými odborníky, preskripční povinnost, cca 3200 přípravků).

To znamená, že drogerie a tzv. parafarmacie získají po dokončení revize a rekategorizace možnost prodávat všechny přípravky dostupné bez lékařského předpisu. Tato změna se nelíbí lékárníkům, nicméně v tvrdé kritice ustoupili výměnou za větší kompetence ohledně výdeje Rx léčiv.

Revize bude provedena také v případě kategorie D, aby bylo více léčiv dostupných pro samoléčbu. Léčiva, u kterých odborný posudek prokáže, že mohou být vydávána bez konzultace, budou přeřazena do kategorie E (volný prodej bez omezení v jakémkoli obchodě, cca 200 přípravků).

Výdej Rx bez receptu

Jak už bylo uvedeno, větší kompetence ze zákona získají také lékárníci, kteří budou moci nově vydávat určitá léčiva z kategorie B volně i bez lékařského předpisu.

Nově získaly na základě zákona o zdravotnických povoláních výdejní pravomoc rovněž diplomované terapeutky při výkonu jejich profese. Swissmedic podle zákona o léčivech určí kompetence, která léčiva mohou prodávat.

Právní předpisy vyžadují vyhodnocení a přerozdělení všech léčiv ze stávající kategorie C a některých dalších z kategorie D. Toto přehodnocení proběhne na základě definovaných vědeckých kritériích a za účasti externích odborníků a sdružení zastupujících všechna výdejní místa (lékárny, drogisty, lékaře, terapeutky a maloobchod).

Časový plán

Cílem je podpořit samoléčbu bez ohrožení bezpečnosti pacientů. V popředí zájmu stojí aspekty zneužití léčiv a možné interakce volně prodejných léčiv s receptovými léčivy.

Vylučujícím kritériem pro přeřazení do nižší kategorie je např. zařazení do seznamu návykových látek, specilání dokumentační povinnost (levonorgestrel) či léčiva se zvýšeným potenciálem zneužití.

Relativně vylučujícím jsou pak např. silné interakce s Rx léčivy. Regulátor také zvažuje kategorizaci v rámci podobných léčiv anebo v rámci EU.

Podle plánu SwissMedic mají být definice celého projektu dokončeny do 2. čtvrtletí 2018. Kritéria pro převod z kategorie C chce regulátor nastavit do konce roku 2017 a finální seznam pak do konce roku 2018.

Přerozdělení kategorie D a částečné vydělení stávajících přípravků z této kategorie do kategorie E má být dokončeno rovněž do konce roku 2018. S dokončením celé revize a nové kategorizace se počítá do 1. čtvrtletí 2019.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.