Finský regulátor: Deregulace lékárenství nezaručí nižší ceny ani lepší kvalitu a dostupnost lékárenské péče – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhradám péče 2019

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Finský regulátor: Deregulace lékárenství nezaručí nižší ceny ani lepší kvalitu a dostupnost lékárenské péče

Vloženo: 21.04.2017, 06:07 | Čteno: 18640×
FOTO: Fimea

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, podle nejnovější zprávy finské lékové agentury Fimea dochází po deregulaci lékárenských systémů obecně k nárůstu počtu lékáren, nicméně v drtivé většině pouze ve městech. Studie řady deregulovaných systémů neprokázala snížení cen léčivých přípravků, ani zlepšení kvality lékárenských služeb.

Více lékáren, jen ve městech

Podle zprávy, kterou má portál k dispozici, nové lékárny vznikají zejména v městských oblastech. Například ve Švédsku se hustota lékárenské sítě po deregulaci zvýšila, i přesto existuje ve Finsku stále více lékáren v přepočtu na obyvatele.

Výsledkem deregulace bylo prodloužení otevírací doby lékáren, zmenšila se rovněž velikost jednotlivých lékáren a podstatně složitější je řízení zásob.

Vzhledem k tomu, že se počet lékáren téměř nezvýšil v řídce obydlených oblastech, je regionální dostupnost léčivých přípravků obvykle zabezpečena zvláštním právním předpisem i po deregulaci systému.

Horizontální i vertikální integrace

V zemích s deregulovaným systémem lékárenství vytvořily lékárny řetězce (tzv. horizontální integrace). Narostla také vertikální integrace, tj. lékárny vlastní farmaceutické velkoobchody.

V jiných ohledech jsou údaje z výzkumu roztříštěné, většinou založené na názorech zaměstnanců a jednotlivých hráčů než na validních datech.

Nelze tak učinit spolehlivé závěry ohledně dopadů deregulace na ceny léčivých přípravků, lékárenské marže, přístupu k léčivým přípravkům, lékárenské služby, kvalitě z pohledu zákazníků, konkurence mezi lékárnami nebo změn ve struktuře farmaceutického trhu.

Vliv na cenu žádný

Vliv deregulace lékárenství na snížení cen léčivých přípravků nelze na základě publikovaných údajů prokázán. Padá tak hlavní argument používaný zastánci deregulace.

Ve Finsku probíhá již posledních několik let veřejná debata, proto chtěl regulátor zjistit, jaké existují recenzované výzkumy o dopadech deregulace lékárenství na ceny léčivých přípravků, dostupnost léčiv a lékárenských služeb, kvalitu lékárenských služeb, stejně jako na konkurenci mezi lékárnami v Evropě.

Zpráva také popisuje realizované změny v regulaci systému lékárenství v severských zemích a důvody, které stály za těmito změnami.

Ve světle této analýzy Fimea konstatuje, že neexistují jakékoli důkazy, že by deregulace systému lékárenství vedla v dlouhodobém horizontu ke snížení cen léčivých přípravků.

V mnoha zemích, včetně Finska, funguje cenotvorba léčiv a lékárenský systém odděleně, nezávisle na sobě. Posouzení dopadů také brání skutečnost, že v souvislosti s deregulací lékárenského systému zavedla řada zemí další reformy ovlivňující ceny léčivých přípravků.

Kromě toho se obvykle pro regulaci cen léčiv používá řada různých metod současně.

Srovnání mezinárodních studií

Zpráva Fimea vychází z vědeckých studií deregulace lékárenských systémů v Evropě. Zahrnuje 15 mezinárodních původních studií.

Zjišťovány byly také dopady legislativních změn deregulovaných systémů zpracované ve formě zpráv a studií řadou autorit z různých zemí. Ty však nebyly do zprávy zařazeny.

Zpráva finského regulátora bude zohledněna v aktuálních diskuzích finské vlády a parlamentu ohledně rozvolnění finského lékárenského trhu.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.