Cílená onkologická léčiva se budou testovat ve vesmíru – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Cílená onkologická léčiva se budou testovat ve vesmíru

Vloženo: 22.04.2017, 10:25 | Čteno: 19533×
FOTO: NASA/Tony Gray and Sandra Joseph

V úterý 18. dubna 2017 odstartovala kosmická zásobovací loď Cygnus společnosti Orbital ATK k mezinárodní vesmírné stanici, kam dnes vyloží bezmála 3,5 t nákladu. Americká NASA jakož i další vědci z celého světa tak budou moci provádět desítky nových vědeckých výzkumů, mj. i v oblasti léčiv.

Studium onkoléčiv

Jedná se o sedmý cargo náklad Orbital ATK na stanici pomocí rakety United Launch Alliance Atlas V z Cape Canaveral na Floridě. Astronauti z Expedice 51 Thomas Pesquet ESA (Evropská vesmírná agentura) a Peggy Whitson (NASA) sondu ukotví během dneška pomocí robotického ramene. Sonda pak zůstane u vesmírné stanice až do července.

Mise probíhající na základě smlouvy s Komerční zásobovací službou NASA přispěje k cca 250 vědeckých a výzkumných studií. Ty zahrnují mj. studie léčiv pro boj s rakovinou.

Jedna ze studií bude např. zkoumat účinnost a metabolismus azonafidových konjugátů protilátka-léčivo vyvinutých společností Oncolinx v mikrogravitačním prostředí. Zde rakovinné buňky rostou do trojrozměrných, sféroidních struktur, které se podobají své formě v lidském těle.

To umožňuje lepší testování léčiv, což má urychlit vývoj cílené léčby pro onkologické pacienty.

Kromě toho aktivují azonafidy imunogenní buněčnou smrt, která zahájí protinádorovou imunitní reakci, která by měla vytvořit imunologickou paměť, aby se zabránilo návratu onemocnění

Tyto konjugáty kombinují imunitu aktivující léčiva s protilátkami a cílí pouze na rakovinné buňky, což by mohlo potenciálně zvýšit účinnost chemoterapie a snížit vedlejší účinky.

Výsledky těchto studií a výzkumů by tak mohly přinést nové informace o léčbě onkologických pacientů a poskytnout vhled do toho, jak mikrogravitace ovlivňuje účinnost léčiva.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.