Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ve Spojených státech probíhá 13. celonárodní sběr nepoužitých a prošlých léčiv

Vloženo: 29.04.2017, 06:17 | Čteno: 19708×
FOTO: Walgreens

Ve Spojených státech dnes od 10 do 14 hod. probíhá 13. National Prescription Drug Take-Back Day. Jedná se o celonárodní aktivitu protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé na řadě míst po celých Spojených státech odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Dvakrát ročně

Každá akce se koná vždy ve dvou termínech ročně (na jaře a na podzim) a jejím smyslem je upozornit na správnou a ekologickou likvidaci starých a nepoužitelných léčiv.

Ve Spojených státech nemají lékárny ani města povinnost od obyvatel odebírat stará či nepoužívaná léčiva, jako je tomu např. v ČR, a tak i díky tomu země čelí řadě problémů s jejich zneužíváním.

Proto pořádají pravidelně příslušné úřady v jednotlivých státech v koordinaci s DEA tyto akce od roku 2010, kdy americký president Barack Obama podepsal zákon o bezpečné a zodpovědné likvidaci likvidaci léčiv.

Loni v říjnu akce probíhala na 5178 místech a shromáždilo se cca 365 tun prošlých a nepoužívaných léčiv. Celkově se pak za uplynulých 6 let, co akce probíhá, shromáždilo více než 3200 tun léčiv.

Hrozba pro zneužití

Nepoužité léčivé přípravky uložené v domácnosti představují významnou hrozbu zneužití. Např. v roce 2015 téměř 4 miliony lidí, kteří zneužívali receptová léčiva proti bolesti, získaly drogy od rodinných příslušníků nebo přátel.

Je dobře zdokumentováno, že zneužívání těchto léčiv může vést ke zneužívání nelegálních omamných látek. Statistiky ukazují, že čtyři z pěti nových uživatelů heroinu začali užívat drogy tím, že užívali právě receptová léčiva na bolest.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo v roce 2014 téměř 30 tis. lidí na předávkování receptovými léčivy proti bolesti nebo heroin.

Individuální aktivity

Do boje proti zneužívání receptových léčiv se zapojují rovněž lékárenské řetězce. Např. největší Walgreens zlikvidoval od zahájení svého programu pro bezplatný sběr léčiv od pacientů v únoru 2016 – první svého druhu – již více než 72 tun léčiv.

Walgreens instaloval speciální bezpečnostní boxy pro nepoužívaná nebo prošlá léčiva ve více než 600 lékárnách ve 45 amerických státech.

I letos se zapojil do celostátní akce pro sběr nespotřebovaných či prošlých léčiv National Prescription Drug Take-Back Day.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.