Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Česko řeší, jak farmaceutické asistenty vzdělávat, Polsko je chce zrušit

Vloženo: 03.05.2017, 06:08 | Čteno: 20001×
FOTO: Anna Zalewska, ministryně školství

Polsko chce od příštího roku definitivně zrušit obor farmaceutický asistent. Podle ministerstev zdravotnictví i školství je jeho studium nekompatibilní s předpisy EU. Navíc je asistentů přebytek a zvyšuje se stále jejich nezaměstnanost. Návrh nejnověji podpořila i respektovaná Konference akademických rektorů lékařských univerzit.

Revoluční Polsko

Polsko je již nějaký čas centrem revolučních změn v oblasti farmaceutického práva. Před dvěma lety polští zákonodárci schválili zásadní omezení reexportů léčiv, jen před několika dny pak novelu zákona, která reguluje provoz a vznik nových lékáren a zanedlouho mají rozhodovat o zrušení studia oboru farmaceutický technik (v ČR farmaceutický asistent).

Zatímco Česko v souvislosti s novelou zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání řešilo, kde a jak bude studium oboru farmaceutický asistent probíhat, Polsko je rovnou zrušilo. Příslušnou novelu zákona bude schvalovat parlament 11. května.

Návrh z roku 2014

Návrh vychází z požadavku dr. Bartosze Arłukowicze (bývalého ministra zdravotnictví) z roku 2014, který poprvé uvedl, že absolventů oboru je hodně a nenacházejí uplatnění.

Navíc, vzdělání techniků (asistentů) není v souladu s celoevropskými požadavky (tj. ukončené vzdělání na vyšší škole nebo univerzitní – bakalářské). Na jeho žádost tedy připravilo Ministerstvo školství návrh změny příslušného nařízení o systému odborného vzdělávání, v rámci níž mělo být studium v oboru farmaceutický technik na středních školách v Polsku zrušeno od školního roku 2016/2017.

Proti návrhu se však ozvala silná zaměstnavatelská sdružení i Sdružení polských farmaceutických techniků, podle nichž dojde k zásadnímu zásahu do pracovního trhu a k nedostatku pracovníků. Podle nich jen ministerstvo podlehlo lobbyingu Polské lékárnické komory, která chce lékárníkům zajistit monopol („lékárny lékárníkům“) a vyšší platy (zrušení oboru a změna kompetencí techniků vytvoří umělý monopol lékárníků).

Nicméně argument nedostatku pracovníků pokulhává, protože od roku 2013 se počet nezaměstnaných techniků stále zvyšuje a dosahuje již několika jednotek tisíc.

Lékárníci pro

Každopádně návrh Ministerstva školství podpořil hned po jeho představení tehdejší president Polské lékárnické komory Dr. Grzegorz Kucharewicz s tím, že podle polské legislativy je oprávněn vykonávat všechny odborné činnosti pouze lékárník, přičemž vzdělání farmaceutických asistentů není v souladu s pokyny přijatými Evropskou unií, které požadují univerzitní úroveň.

Vzdělání lékárníků proto nelze srovnávat s úrovní střední školy, jak je tomu doposud v Polsku. Tento názor zastává i nové vedení komory s tím, že na prvním místě je bezpečnost pacientů, která vyžaduje také u lékárníků další vzdělávání zejména v oblastech interakcí léčiv a farmakovigilance. Není proto logické, aby polští farmaceutičtí asistenti měli v rámci EU jakékoli výjimky.

Odklad ukončení náboru

Na základě tlaku zaměstnavatelů v lékárenství Ministerstvo školství následně po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví návrh zmírnilo a dohodlo odklad rozhodnutí o ukončení přijímání ke studiu oboru farmaceutický technik až od školního roku 2018/2019.

Už v roce 2015 se však objevil návrh dvaceti poslanců novely farmaceutického práva obsahující ustanovení, podle kterého by farmaceutický asistent nemohl prodávat v lékárně léčivé přípravky a zdravotnické prostředky bez lékařského předpisu. A právě tento návrh se má nyní schvalovat.

Nové vedení Ministerstva zdravotnictví oznámilo sice na konci roku 2016 přehodnocení tohoto záměru s cílem dát vzdělání farmaceutických techniků do souladu s celoevropskými požadavky.

Nicméně Ministerstvo školství zveřejnilo dopis ministra zdravotnictví, ve kterém žádá o ukončení přijímání do oboru a změnu zákona s tím, že v souladu se specifickou povahou lékařské odborné přípravy je podle ministerstva nutno zachovat ji jen na vysokých školách.

Technici nejsou jen v lékárnách

Velmi tvrdou kritiku si návrh vysloužil od zaměstnavatelů, kteří považují rozhodnutí ministerstva pouze za výsledek lobbyingu profesních organizací lékárníků, kteří chtějí posílit svůj monopol.

Upozorňují navíc, že ministerstvo nevzalo v úvahu fakt, že farmaceutičtí technici nepracují jen ve veřejných lékárnách, ale také v nemocničních, v lékárenských odděleních, velkoobchodech, prodejnách kosmetiky či doplňků stravy, průmyslu, laboratořích apod.

Přes Ukrajinu do světa

Jak již dříve upozornil portál APATYKÁŘ®, na sociálních sítích a v rámci řady fór farmaceutických techniků se objevují návody, jak si zajistit uznání studia a kvalifikace na Ukrajině a to následně využít pro práci v oboru v zemích EU.

Vzhledem k aktuální personální situaci v tomto oboru na celoevropském trhu, včetně dopadu tzv. Brexitu, je však šance na získání zaměstnání otázkou.

Ostatně jak v lékárenském podcastu portálu APATYKÁŘ® povrdily PharmDr. Marie Loučková, vedoucí oboru diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze a Bc. Alena Šindelářová, předsedkyně Sekce farmaceutických asistentů České asociace sester, i přesto, že v českých lékárnách je aktuálně velká poptávka po farmaceutických asistentech, přísun z Ukrajiny či jiných zemí se zatím nekoná.

Akademici žádají zrušení oboru

Již dříve zrušení oboru podpořily kromě lékárnické komory také Konference děkanů farmaceutických fakult, Polská rada lékařů a stomatologů či Polská farmaceutická společnost. Nejnověji pak návrh získal podporu od vlivné Konference akademických rektorů lékařských univerzit.

Podle ní stanoví směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/36/ES jasně, že pro odbornou přípravu farmaceutů je nutné minimálně pětileté studium zahrnující nejméně čtyři roky řádné denní teoretické a praktické výuky na vysoké škole, ve vyšším vzdělávacím zařízení s uznanou vysokoškolskou úrovní nebo pod dohledem vysoké školy a nejméně šest měsíců praktického výcviku v lékárně otevřené pro veřejnost nebo v nemocnici pod dohledem farmaceutického oddělení uvedené nemocnice.

Konference rektorů proto považuje rozhodnutí o ukončení vzdělávání v oboru farmaceutický technik za logický důsledek a správné. Analýzy trhu jasně ukazují, že roste počet nezaměstnaných absolventů tohoto oboru.

Práce techniků si sice váží, nicméně považuje za nelogické udržovat vzdělávání pracovníků, které je v rozporu s požadavky EU. Pouze profese lékárníka zajišťuje bezpečnost pro pacienty a polské vzdělání v oboru farmaceut je v souladu s celounijními požadavky na vzdělání.

Rozpor ve vzdělání farmaceutů a farmaceutických techniků vede dlouhodobě k nerovnoměrné pozici na pracovním trhu, kdy lékárníci jsou diskriminováni. Konference proto považuje návrh novely zákona, která by zakázala výdej či prodej všech léčivých přípavků techniky za správný.

Pokud tedy budou změny schváleny, bude Polsko dále pokračovat ve svém revolučním „lékárenském“ tažení, které naprosto mění stávající pravidla.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.