Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Genzyme zaplatí 5,885 mil. USD za skryté slevy distributorům

Vloženo: 09.05.2017, 06:51 | Čteno: 19383×
FOTO: Genzyme

Společnost Genzyme (součást Sanofi) zaplatí celkem 5,885 mil. USD za urovnání obvinění podle zákona o nepravdivých nárocích. Vyplácela slevy farmaceutickým distributorům jako odměnu za to, že budou hlásit nižší výrobní ceny, což v konečném důsledku znamenalo, že Genzyme poskytla nižší povinné rabaty státnímu zdravotnítmu programu Medicaid.

Žaloba lékárníka

Žaloba byla podána soukromým informátorem v roce 2008 podle federálního zákona o nepravdivých nárocích a řady dalších zákonů o nepravdivých nárocích jednotlivých států.

Žalobcem je lékárník a právník s více než čtyřicetiletou praxí ve farmaprůmyslu. Jedenáct let působil na pozici generálního ředitele Asociace pro distribuci zdravotní péče.

V roce 2008, kdy podal tuto rozsáhlou žalobu, působil v pozici výkonného ředitele Rx Distribution Network, sítě regionálních farmadistributorů. V této pozici se důkladně seznámil s praktikami farmafirem a dohodami, které uzavíraly s distributory, ale také maloobchodníky, včetně lékáren.

V žalobě tvrdí, že společnost Genzyme považovala platby velkoobchodníkům ve výši mnoha miliónů dolarů za „slevy“, ačkoli se ve skutečnosti jednalo o platby běžně poskytnuté za služby.

Uplatněním těchto plateb jako slev hlásili výrobci nižší průměrné výrobní ceny, což následně vedlo k tomu, že odváděli nižší povinné rabaty do zdravotních programů Medicaid.

Komerční žaloby stále úspěšnější

Žaloba byla první svého druhu, protože podobný údajný podvodný režim nebyl nikdy v žádném předchozím soudním řízení nebo ve vládním donucovacím řízení odhalen.

Vláda odmítla intervenovat v roce 2011, takže se informátor obrátil na právní kancelář Berger & Montague (následně společně s Faruqi & Faruqi), která soudní spor vedla až do aktuálního vypořádání.

Avšak aktuálním urovnáním žaloba informátora pro údajný podvod není zcela vypořádána. Tvrdí totiž dále, že i další skupina obžalovaných – konkrétně devět farmaceutických výrobců – podvedla státní program Medicaid jiným systémem, který však také zahrnoval platby velkoobchodníkům.

Mezi obžalované konkrétně patří společnosti Allergan, Amgen, Bradley Pharmaceuticals, Eisai, Mallincrodt, Novo Nordisk, Reliant Pharmaceuticals, Sepracor a Upsher-Smith Laboratories.

Urovnání sporu s Genzyme je v posledních dvou letech již sedmý dříve odmítnutý soudní případ, který uvedená právní kancelář úspěšně dovedla ve prospěch federálních a státních vlád.

Obrat přístupu soudů

Je vidět, že přístup soudů se mění. Jak uvedla kancelář, před lety, kdyby vláda odmítla případ předložený informátorem v rámci ustanovení qui tam zákona o nepravdivých nárocích, byl by typicky zamítnut.

V poslední době se však daří specializovaným právním kancelářím dotáhnout spory proti mnoha největším farmaspolečnostem v zemi úspěšně do konce. Výsledky podobných urovnání jsou dobrou zprávou pro daňové poplatníky a pomáhají změnit cenové praktiky v celém odvětví.

Toto je poslední ze série čtyř dříve odmítnutých případů, které právní společnosti úspěšně urovnaly za celkovou částku přesahující 60 mil. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.