Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Německý soud vzkázal matce, že „pocitová obava“ k zákazu očkování nestačí

Vloženo: 26.05.2017, 06:13 | Čteno: 18340×
FOTO: APATYKÁŘ®

XII. Civilní senát německého Spolkového soudního dvora, který je mj. odpovědný za rodinné právo, se zabýval otázkou, jak má být vyřešen spor mezi právoplatnými rodiči o očkování jejich dítěte.

Původní spor

Žalobce a odpůrce společně pečují jako nesezdaní rodiče o jejich dceru, ta žije s matkou. Mezi rodiči panuje neshoda o nutnosti preventivního očkování jejich dcery.

U soudu se proto domáhají výhradního přenesení pravomoci v rozhodování o zdravotní péči. Otec podporuje provedení vhodného očkování odpovídajícího věku, které je doporučeno Stálým výborem pro očkování při Institutu Roberta Kocha (STIKO).

Matka se však domnívá, že riziko poškození vakcínou je mnohem vážnější, než obecné riziko infekce. Podpořila by jakékoli očkování své dcery pouze tehdy, pokud by byla poškození vakcínou jednoznačně z lékařského hlediska vyloučena.

Průběh procesu

Obvodní soud převedl právo rozhodnout o provedení očkování na otce. Na základě stížnosti matky ponechal Vyšší zemský soud rozhodovací pravomoc opět na otci, omezil ji však na očkování proti tetanu, záškrtu, černému kašli, pneumokokovým, rotavirovým a meningokokem C způsobeným infekcím, spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Rozhodnutí Spolkového soudu

Odvolání podané matkou ke Spolkovému soudu však tento zamítl. Podle občanského zákoníku převede soud rozhodnutí v případě společné rodičovské péče v konkrétních záležitostech či určitém typu případů, která jsou pro dítě velmi důležitá, a na kterých se rodiče nedokáží shodnout na žádost jednoho z rodičů na jednoho z nich. Rozhodovací pravomoc je dána tomu z rodičů, jehož navržené řešení bude lépe sloužit zájmům dítěte.

Provedení preventivního očkování nepředstavuje každodenní záležitost, která by spadala do rozhodovací pravomoci jednoho z rodičů, u něhož dítě žije, ale jedná pro dítě se o věc značného významu. Při očkování se již nejedná o rozhodnutí, které je časté jako u každodenních záležitostí.

Rozhodnutí, zda by dítě mělo být očkováno během dětského věku proti konkrétnímu infekčnímu onemocnění nastane na rozdíl od záležitostí každodenního života zpravidla pouze jednou. Značný význam má jak očkování zabraňující a s možnými komplikacemi spojené riziku infekce tak i riziko poškození po očkování.

Pocit nestačí

Odvolací soud považuje z pohledu práva za vhodnější, aby o provedení uvedených očkování dítěte rozhodl otec. Má za přípustné, že otec založil svůj postoj na doporučení STIKO. Doporučení STIKO pro očkování přitom byly uznány Spolkovým soudem jako zdravotnický standard.

Vzhledem k tomu, že nebyly soudu předloženy žádné příslušné individuální okolnosti, jako např. existující zvláštní rizika očkování u dítěte, považoval odvolací soud očkovací doporučení za současné vědecké poznatky.

Výhrady vznesené matkou vyplývající z její neurčité pocitové obavy ze „zhoubného lobbování ze strany farmaceutického průmyslu a lékařské profese“, nicméně nemohl vzít jako podnět pro získání samostatného znaleckého posudku o všeobecném riziku očkování.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.