Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Polsko dále proti proudu – nouzovou antikoncepci chce na recept, navzdory EK

Vloženo: 31.05.2017, 05:48 | Čteno: 17300×
FOTO: APATYKÁŘ®

Koncem minulého týdne schválila dolní komora polského parlamentu (Sejm) zákon o zdravotní péči. Kromě jiného dochází díky jedné ze změn k přeřazení dosud volně prodejné nouzové kontracepce ellaOne (ulipristal) zpět na výdej pouze na recept. Změnu ještě musí posvětit Senát. Zatímco profesní zástupci lékárníků rozhodnutí vítají, neziskové organizace a zástupci ženských organizací jej tvrdě odsuzují.

Nesouhlas s EK

Jak už dříve jako první informoval portál APATYKÁŘ®, Evropská komise se na základě doporučení EMA rozhodla uvolnit v lednu 2015 tuto nouzovou antikoncepci ve všech členských státech z receptové povinnosti.

I přesto, že rozhodnutí EK bylo vydáno centrálně pro členské státy, byla jim ponechána pravomoc omezit konečný výdej (např. ve formě bez receptu s omezením, věkové omezení apod.) na národní úrovni. A právě tuto možnost od počátku chtěli využít v sousedním Polsku.

Nejprve proto ihned po rozhodnutí EK tamní Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že hodlá výdej antikoncepce omezit věkem 15 let. V dubnu 2015 toto omezení realizovalo příslušnou vyhláškou.

Od počátku se však proti uvolnění nouzové kontracepce stavěly např. nejen polský Episkopát a řada politiků, ale i Polská lékárnická komora. Ta šla dokonce ve svém prohlášení ještě dále než ministerstvo a považuje za bezpečnější pro zdraví žen vydávat tablety pouze na recept od odborného lékaře na základě vyšetření.

Tlačila proto na předsedu vlády, ministra zdravotnictví a příslušné orgány veřejné správy, aby byla nouzová antikoncepce ellaOne vydávána pouze na recept. Jako důvod mj. uváděla, že časté a nekontrolované užívání těchto tablet může nejen podpořit promiskuitu, ale způsobit i hormonální poruchy a poruchy menstruačního cyklu, což může vést i k případným problémům s otěhotněním v pozdějším věku.

Nárůst prodejů

Portál APATYKÁŘ®, který situaci v Polsku pečlivě od počátku sleduje, jako první informoval o tom, že Ministerstvo zdravotnictví zvažuje možnosti, jak ji dostat zpět na recept. Po volbách na podzim 2015 a změně vlády to oznámil nový polský ministr zdravotnictví dr. Konstanty Radziwiłł s tím, že ministerstvo má mnoho signálů o širokém zneužívání této nouzové kontracepce a nárůstu prodeje.

To potvrzují i nedávno zveřejněná data o nárůstu prodejů tohoto přípravku – zatímco v roce 2014, kdy byla antikoncepce dostupná pouze na recept, se vydalo 10127 balení, po uvolnění v roce 2015 to bylo již 165958 balení a loni dokonce 227113 (a 11658 navíc v rámci paralelního dovozu).

Patřičnou zákonnou úpravu pak ministerstvo představilo na konci listopadu 2016, přičemž jejím smyslem nebylo zavést zákaz prodeje nouzové kontracepce ellaOne, ale její přeřazení do ATC skupiny G03A (hormonální antikoncepce pro vnitřní použití) a tím zajistit výdej pouze na recept.

Příslušnou změnu nyní schválil polský Sejm a na posvěcení Senátem se čeká. Vzhledem k rozložení politických sil se nicméně odmítnutí neočekává. Polsko se tak pravděpodobně stane první evropskou zemí, která se zcela vzepřela rozhodnutí EK a rozhodnutí uvolnit prodej této nouzové kontracepce nebude akceptovat.

Kritici: Směřujeme do středověku

To velmi tvrdě kritizují zástupci 91 nevládních organizací a neformálních ženských uskupení, kteří před pár dny vyzvali polský Senát, aby zamítl změny v zákoně, které schválil Sejm. Podle nich jde o bezprecedentní a škodlivé rozhodnutí, které Polsko vyřazuje z 21. století někam do středověku a zabraňuje ženám řešit riziko nechtěného těhotenství.

Na sociálních sítích se již začaly objevovat návody, jak si kontracepci – v případě omezení – sehnat. Již nyní existuje v řadě zemí možnost tzv. online preskripce (průkopníkem právě v sexuální oblasti je např. Dr.Thom, Dr.Ed ad.), přičemž recepty z EU jsou lékárny povinny akceptovat.

Objevují se sice lékárny, ve kterých lékárníci odmítají už nyní prodej antikoncepce obecně z přesvědčení, podle ministerstva, ale i lékárnické komory, jde však o mizivé procento a navíc nezákonný postup.

Žádné výjimky

Náměstek ministra zdravotnictví dr. Marek Tombarkiewicz však jakékoli protesty odmítl s tím, že prodej této kontracepce se po uvolnění z receptu řádově navýšil.

Navíc upozornil na fakt, že v Polsku je – na rozdíl od jiných evropských zemí včetně ČR – stále dostupná jiná emergentní kontracepce s obsahem levonorgestrelu (Escapelle) pouze na recept. Pro jakékoli výjimky (byť s posvěcením EK) proto nevidí žádný důvod.

Každopádně pokud Polsko vrátí výdej této nouzové kontracepce zpět na recept, získá další výjimečnost v rámci zemí EU po loňském přeřazení sildenafilu naopak mezi volně prodejná léčiva.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» EK uvolnila výdej ellaOne bez receptu
» EllaOne v ČR bez receptu od dubna
» EMA chce nouzovou antikoncepci ellaOne bez receptu
» EMA prověřuje, zda nouzová antikoncepce funguje i u silnějších žen
» EMA: Chybějí důkazy, že by nouzová antikoncepce nefungovala i u silnějších žen
» Nouzová antikoncepce by mohla být v českých lékárnách poprvé volně dostupná už letos
» Nouzová kontracepce nemusí fungovat u žen s hmotností nad 75 kg
» PharmDr. Zdeněk Blahuta: U přípravků registrovaných centralizovanou procedurou SÚKL nemůže upravovat výdej
» Polská lékárnická komora nesouhlasí s uvolněním nouzové antikoncepce, chce ji pouze na recept
» Polské aktivistky bojují za volně prodejnou ellaOne
» Polské MZ chce přeřadit výdej ellaOne zpět pouze na recept
» Polské MZ připravilo změnu zákona, která vrátí ellaOne zpět na recept
» Polské MZ zvažuje přeřazení ellaOne zpět pouze na recept
» Polské MZ: Nárůst prodejů ellaOne po uvolnění výdeje enormní
» Polsko chce omezit prodej nouzové antikoncepce ellaOne od 15 let
» Polsko přeřadí ellaOne na recept
» Polsko zveřejnilo nařízení přeřazující ellaOne z kategorie OTC do Rx
» Polský Episkopát odsoudil uvolnění ellaOne z výdeje na recept
» Polský ministr chce výdej ellaOne vrátit opět pouze na recept
» Polský ministr zdravotnictví potvrdil, že ellaOne bude na recept
» Polský Sejm schválil přeřazení ellaOne na recept
» Polští lékárníci mají právo ellaOne nevydat, pokud nemohou ověřit věk
» První volně prodejná nouzová antikoncepce už dostupná v ČR
» Také v Maďarsku zůstane zatím ellaOne na recept
» Uvolnění výdeje pohotovostní antikoncepce, jednotné evropské logo pro zásilkové lékárny PODCAST
» V Polsku bude ellaOne bez receptu od 15 let
» V Polsku bude ellaOne na recept, zákon vyšel ve Sbírce zákonů
» Výbor EMA zahájil revizi nouzové kontracepce
» Ženské organizace a neziskovky chtějí volně prodejnou nouzovou kontracepci

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.