Naděje pro lékárníky – výbor EP chce vyjmout zdravotníky z působnosti směrnice o testu přiměřenosti – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Naděje pro lékárníky – výbor EP chce vyjmout zdravotníky z působnosti směrnice o testu přiměřenosti

Vloženo: 13.06.2017, 17:43 | Čteno: 16332×
FOTO: Françoise Grossetête, EPP Group

Tlak evropských lékárnických asociací sklízí parciální úspěch. Lékárníkům svitla naděje, že jejich profese nebude spadat pod plánovanou směrnici Evropského parlamentu a Rady o testu přiměřenosti před přijetím nové právní úpravy povolání. V opačném případě by hrozila její významná liberalizace popř. přizpůsobení nejnižší úrovni.

Žádné zbytečné komplikace

Zpravodajka Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu Françoise Grossetête představila pozměňovací návrh k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o testu přiměřenosti před přijetím nové právní úpravy povolání.

Pokud jde o veřejnou službu, již vykonávají zdravotničtí pracovníci a jejíž specifický charakter podle názoru zpravodajky tento návrh směrnice nedostatečně zohledňuje, návrh stanoviska požaduje vyloučit zdravotnické profese z oblasti působnosti tohoto právního předpisu.

Uznává záměr Komise a skutečnost, že požadavek přiměřenosti podle článku 59 směrnice 2005/36/ES o uznávání odborných kvalifikací se uplatňuje také na opatření týkající se zdravotnických pracovníků. Zároveň jsou však podle něj ustanovení výše uvedené směrnice dostačující a není zapotřebí je komplikovat tím, že by se test přiměřenosti systematicky prováděl ex-ante.

Zpravodajka si je vědoma obtíží některých členských států při provádění zásady přiměřenosti a chápe, že Komise hodlá pravidla vyjasnit. V tomto případě, pokud jde o zdravotnické pracovníky a naléhavost ochrany veřejného zdraví, se však domnívá, že by provádění návrhů Komise bylo příliš složité a příliš byrokratické. Za účelem řešení konkrétních problémů není vhodné přijímat natolik omezující horizontální právní předpis.

PGEU, Němci, Francouzi

Lobbying Svazu evropských lékárníků (PGEU) tak slaví parciální úspěch. Zatímco u české profesní organizace není tato zásadní směrnice ve středu zájmu, zcela jinak je tomu např. u německých a francouzských kolegů, kteří ji veřejně odmítli a vyzvali své vlády, aby chránily možnost výkonu svobodného zdravotnického povolání před čistě ekonomickými zájmy a vyloučily zdravotnické profese z plánované evropské směrnice.

Stejně tak před pár dny směrnici odmítli i němečtí zubaři. I podle nich evropské smlouvy jasně říkají, že odpovědnost za zdravotnické systémy má být ponechána na jednotlivých státech a nemá být nařizována centrálně.

Pro profesi naprosto zásadní

Směrnice je pro profesi lékárníků naprosto zásadní, protože může de facto umožnit výraznou liberalizaci profese. Pokud by totiž byla zahrnuta do její působnosti, mohla by v rámci posouzení přiměřenosti regulací být např. zcela zrušena podmínka specializace pro vedení lékárny (ať již veřejné či nemocniční) či jiné regulace provozu lékáren, aby byl umožněn zcela volný pohyb pracovníků.

V konečném důsledku by tak mohlo dojít k degradaci na nejnižší úroveň v regionu, pokud např. řada zemí specializovanou způsobilost nezná, pro vedení lékáren má jiné podmínky (popř. téměř žádné) apod.

Není proto překvapující, že se zástupci PGEU snaží významně lobbovat za zájmy lékárníků a podobným liberalizačním trendům bránit.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.