Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Lékárenský monopol v Itálii končí, Senát definitivně schválil liberalizaci

Vloženo: 03.08.2017, 17:17 | Čteno: 17743×
FOTO: APATYKÁŘ®

Italský Senát včera večer definitivně schválil (146 hlasů pro, 113 proti) velkou novelu zákona o hospodářské soutěži na trhu. V rámci ní dochází k zásadní liberalizaci vlastnictví a provozování lékáren a faktickému ukončení monopolu lékárníků. Další uvolnění prodeje léčiv mimo lékárny nakonec neprošlo.

Liberalizace provozu lékáren

Změny byly již jednou představeny na podzim 2015, tehdy však přes poslance neprošly. Po delší době konzultací a připomínek velkou novelu zákona o hospodářské soutěži (netýká se jen lékáren, ale i změn v dopravě, cestovním ruchu či bankovnictví) bez některých konfliktních ustanovení přijal letos v květnu italský Senát.

Dolní komora italského parlamentu následně napodruhé tuto novelu schválila o měsíc později včetně změn v lékárenství. Nyní ji tak definitivně posvětil i Senát.

Prodej léčiv zůstává v lékárnách

Stejně jako v případě dolní komory, ani senátoři ale neschválili uvolnění prodeje léčivých přípravků patřících do tzv. skupiny C (fascia C, tj. přípravky, které si lidé platí sami, ale dosud je jejich prodej vázán pouze na lékárnu) mimo lékárny.

Nicméně oproti původní sněmovní verzi z roku 2015 přinesla aktuálně schválená novela i zásadní změnu – liberalizaci provozu lékáren.

V rámci legislativního procesu přitom bylo předloženo na tři desítky pozměňovacích návrhů.

Nově i nadnárodní řetězce

Senát již při schvalování letos v květnu doporučil zásadní změnu ve vlastnictví a provozování lékáren, kterou následně schválila i dolní komora. Nově tak bude možné, aby lékárny plně vlastnily i nadnárodní investiční společnosti (řetězce) a rovněž byla zrušena podmínka vlastnictví maximálně čtyř lékáren na skupinu lékárníků/společnost.

Řetězce v Itálii existují už nyní, ale více lékáren mohou mít jen řetězce obecních lékáren vlastněné státem. Na počátku nového tisíciletí v těchto obecních holdingových skupinách sice získaly majoritní podíly nadnárodní distribuční firmy Celesio, Alliance Healthcare a Phoenix, ale protože se zákonodárci obávali vzniku oligopolů, další expanze byla striktně omezena.

Právě z tohoto důvodu prošla v rámci velké novely jako pojistka proti monopolu podmínka, že v daném regionu nesmí stejný provozovatel vlastnit a provozovat více než 20 % lékáren (v rámci pozměňovacích návrhů se hovořilo mj. o 15, 10, 5 a dokonce pouze 3 %).

Prosazení liberalizace provozu lékáren bude mít na trh významný dopad. Na legislativní vývoj mj. čeká investiční skupina Penta Investments, zájem již dříve ohlásil i šéf Walgreens Boots Alliance Stefano Pessina s tím, že si na nákup lékáren koncern vyčlenil „významnou“ sumu.

Převod na obce, změna otevírací doby

Zákon také umožňuje převod vlastnictví a provoz lékáren v obcích do 6600 obyvatel do jiné obce v daném regionu. Provozovatel za to zaplatí jednorázový poplatek 5 tis. EUR.

Pozměňovací návrhy se původně snažily vyřešit i podporu tzv. venkovských lékáren, kdy by kapitálové společnosti musely odvádět určité procento z obratu do speciálního fondu na podporu těchto venkovských. Do zákona se sice navrhovalo uvést definici termínu „venkovská“ lékárna na základě konkrétního ročního obratu, na jeho konkrétní výši ani přesné definici se však senátoři nakonec neshodli.

Konečně, lékárny si budou moci snáze upravit otevírací dobu nad rámec stanovené v registraci (licenci), aby mohly lépe pokrýt potřeby provozu. Předpokládá to pouze jednoduché oznámení na místním úřadě.

Obavy z konce nezávislosti profese

Na změny již reagovaly italské provozovatelské i profesní lékárnické organizace s tím, že je nutné se spojit, aby bylo možné zachránit nezávislé lékárny. Sdružení vyzvala lékárníky, aby nepropadali panice a vytvořili svou síť nezávislých lékáren společně s jasným nastavení vztahů k distribučním společnostem a ukázali občanům, že jen nezávislý lékárník dokáže nabídnout kvalitní lékárenskou službu.

Velké obavy panují mezi italskými lékárníky především z gigantu Walgreens Boots Alliance, jehož šéf se dříve nechal slyšet, že má velký zájem o nákup lékáren od nezávislých lékárníků.

Např. provozovatelské sdružení Federfarma vydalo prohlášení, podle něhož věří, že orgány hospodářské soutěže zabrání tvorbě monopolních řetězců podobně jako to nedávno udělala americká Federal Trade Commission v případě neschválení spojení Walgreens Boots Alliance s řetězcem Rite Aid a správně identifikovala riziko pro nezávislost.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.