Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

V Americe padly první žaloby na největší distributory za podíl na opiátové krizi

Vloženo: 22.08.2017, 06:04 | Čteno: 21430×
FOTO: APATYKÁŘ®

Několik advokátních kanceláří podalo žaloby na největší americké distribuční společnosti Cardinal Health, AmerisourceBergen a McKesson za jejich roli v rozsáhlém případu jiného použití opiátů než pro lékařské účely.

První žaloby na distribuce

Distribuční společnosti podle žaloby nedokázaly učelně regulovat objednávky opiátů, čímž způsobily velké nepřijemnosti veřejnosti. Tři žaloby byly podány minulý týden ve třech okrscích států Ohio, o týden dříve pak v dalších čtyřech.

Jak se uvádí v žalobě, zatímco se nemocnice, donucovací orgány a organizace sociálních služeb po celé zemi snaží bojovat proti opiátové krizi, farmadistribuce zemi zaplavuje těmito léčivými přípravky po celá desetiletí. Rolí distributorů se přitom dosud nikdo příliš nezabýval.

Ohio, Alabama

Stát Ohio je jedním z několika nejvíce postižených opiátovou krizí. V letech 2010-2015 prodali distributoři jen v okrsku Ross více než 47,7 mil. balení opiátů, což odpovídá cca 600 tablet na každého obyvatele včetně dětí.

Podobně je to i ve státě Alabama, kde bylo v uplynulém týdnu rovněž podáno několik žalob na stejné distributory, a kde podle Centra pro kontrolu nemocí lékaři předepsali v roce 2015 celkem 5,8 mil. receptů na opiáty.

Tím se tento stát stal suverénně prvním státem co do počtu předepsaných opiátů. V roce 2015 bylo na každého obyvatele Alabamy předepsáno průměrně 1,2 receptu, zatímco celostátní průměr činí 0,71 receptů na obyvatele.

Celá řada opatření

Spojené státy se dlouhodobě snaží s opiátovou krizí – tu více, tu méně bojovat. V předchozích dnech informoval portál APATYKÁŘ® o návrhu zákona vzešlém z Kongresu, který by vyžadoval elektronickou preskripci všech návykových látek v rámci zdravotního programu Medicare Part D.

Navržené opatření je dalším v řadě, která byla v nedávné době oznámena. V minulém týdnu president Donald J. Trump instruoval na základě doporučení v předběžné zprávě své komise o boji proti drogové závislosti a opioidní krizi svou administrativu, aby využila všechny vhodné nouzové a další autority k řešení krize.

Jak uvedl ve svém prohlášení, situaci lze považovat za stav nouze, je nutné ji jako stav nouze řešit.

Počátkem srpna oznámil americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions vytvoření nové speciální jednotky pro odhalování podvodů a zneužívání opiátů. Bude se zaměřovat konkrétně na podvody spojené s opiáty s využitím údajů k identifikaci a stíhání osob, které přispívají k opioidní epidemii.

Kromě toho zafinancuje po dobu tří let 12 zkušených asistentů ministrů spravedlnosti jednotlivých států, kteří se zaměří výhradně na vyšetřování a stíhání podvodů v oblasti zdravotní péče spojených s opiáty dostupnými výhradně na předpis, včetně tzv. pill mill systémů a lékáren, které nezákonně distribuují tyto opiáty pro nelegitimní účely.

Koncem července pak americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvolnilo více než 12 mil. USD pro 23 států a District of Columbia v reakci na celonárodní epidemii předávkování opioidy.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.