Slovenské MZ chce posílit pozici lékárníků v lékárnách, vlastnictví však nemění – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Slovenské MZ chce posílit pozici lékárníků v lékárnách, vlastnictví však nemění

Vloženo: 28.09.2017, 08:03 | Čteno: 20636×
FOTO: Phoenix

Slovenské Ministerstvo zdravotnictví oznámilo připravované změny v rámci novely zákona o léčivech a zdravotnických pomůckách. Ta je aktuálně v meziresortním připomínkovém řízení a obsahuje mj. také posílení pozice lékárníků ve vlastnictví lékáren, byť ne v rozsahu změn nedávno provedených v sousedních zemích.

Posílení pozice lékárníka

Portál APATYKÁŘ® přinesl před několika týdny obsáhlý rozhovor s presidentem Slovenské lékárnické komory (SLeK) PharmDr. Ondrejom Sukeľom o plánovaných změnách ve slovenském lékárenství. Jednou z nich, o které hovořil, byla i změna ve vlastnických strukturách lékáren.

Právě ta se nakonec také z části promítla do návrhu novely zákona. Jak uvedlo ministerstvo, chce po vzoru zemí EU posílit odbornou úroveň lékáren a zvýšit odbornou úroveň poskytování lékárenské péče.

Nově má být tedy veřejná lékárna zřízena jen fyzickou osobou (atestovaný lékárník nebo lékárník s nejméně pětiletou praxí) nebo právnickou osobou, kde odborný zástupce konkrétní lékárny (rovněž atestovaný lékárník nebo lékárník s nejméně pětiletou praxí) bude členem statutárního orgánu, ve většině případů jednatelem.

Farmaceut bude muset současně zastupovat a jednat jménem společnosti, která provozuje lékárnu. Nicméně nejedná se o změny po vzoru Polska, Maďarska a Estonska, kde musí lékárník vlastnit většinový podíl v lékárně.

Pohotovostní lékárny v každém okrese

Novela rovněž řeší problémy pacientů s výběrem receptu ve večerních a nočních hodinách. Ministerstvo proto chce zpřístupnit lékárny i večer a nově by měla existovat v každém okrese pohotovostní lékárna otevřená do 23.00 hod.

Zda její provoz budou platit zdravotní pojišťovny, jak navrhovala SLeK, je zatím předmětem jednání.

Změny emergentního systému

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, Slovensko přijalo revoluční změnu zákona o léčivech, která prakticky eliminovala nežádoucí reexporty léčiv.

Její součástí je i tzv. emergentní systém pro mimořádné objednávání léčiv, který funguje od letošního dubna.

Tento způsob objednání je v podstatě DTP model (Direct-To-Pharmacy) určený pro výjimečné případy, kdy není možné zajistit dodání kategorizovaného humánního léčivého přípravku od distributora.

Zákon držiteli rozhodnutí o registraci humánního léčivého přípravku nařizuje dodat objednaný přípravek při použití emergentního systému do 24 hodin od přijetí objednávky distributorovi, pokud jej pověří dodáním objednaného přípravku do veřejné nebo do nemocniční lékárny.

Distributor je povinen tento přípravek dodat do veřejné nebo do nemocniční lékárny do 48 hodin od uskutečnění objednávky.

Nově se v případě svátků hranice na dodání léčivého přípravku prodlužuje na nejbližší pracovní den, což umožňuje jeho plné využití i lékárnami, které nebudou mít přes víkend nebo svátky pohotovost.

V současné chvíli šly všechny návrhy do připomínkového řízení, v rámci kterého se s nimi vypořádá i SLeK. Pokud půjde legislativní proces podle plánu, mohly by všechny změny platit už od března 2018.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.