Francouzští lékárníci začínají očkovat proti sezónní chřipce – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elektronické preskripci, lékový záznam

Třetí část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Francouzští lékárníci začínají očkovat proti sezónní chřipce

Vloženo: 06.10.2017, 06:05 | Čteno: 20521×
FOTO: Fimea

Od 6. října 2017 začíná ve francouzských regionech Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine tříletý pilotní projekt očkování proti sezónní chřipce v lékárnách. Účastní se jej téměř 3000 speciálně vyškolených lékárníků.

Pilotní projekt ve dvou regionech

Projekt je výsledkem dlouhodobých jednání zástupců lékárníků se zdravotnickými institucemi a ministerstvem a vychází ze zahraničních zkušeností. Zhruba 1,8 mil. Francouzů navštívilo loni v zimě lékaře kvůli příznakům podobným chřipce.

Proto je využití lékárníků nasnadě. Jak uvedla nová presidentka profesní organizace lékárníků Carine Wolf-Thal, lékárníci jsou přesvědčeni, že tento pilotní projekt bude úspěšný a naplní očekávání obyvatel.

Výsledky budou následně vyhodnoceny a umožní rozšíření tohoto projektu nejen do dvou dalších regionů, jak se předpokládá v příslušné vyhlášce, ale i na celou dospělou populaci.

Příslušná vyhláška o pilotním projektu očkování proti chřipce v lékárnách byla zveřejněna v Úředním věstníku 11. května 2017.

Specifikuje podmínky pilotního projektu (zatím omezen na tři roky), schvalovací postupy v regionech, podmínky realizace očkování, speciální edukaci lékárníků provádějících očkování, stejně jako podmínky hodnocení očkování. Definuje také odměnu za výkon očkování.

Lékárnická komora už pro potřeby lékárníků vyvinula internetovou platformu napomáhající lékárníkům ve všech fázích péče o pacienty. To zahrnuje zejména přístup k legislativě a vzdělávacím materiálům. V této platformě nejsou uložena žádná data o pacientech.

Teoretické a praktické školení farmaceutům poskytly počáteční vzdělávání v souladu se vzdělávacími cíli definovanými v předpisech farmaceutické fakulty a další vzdělávací organizace.

Pilotní projekt bude průběžně vyhodnocován a lékárníci rovněž prostřednictvím této platformy zpracují zprávu o své činnosti v rámci tohoto projektu. Zdravotnické orgány následně na základě shromážděných údajů mohou vypracovat hodnocení a regionální lékárnické organizace připraví podklady pro odměnu lékáren za účast v pilotním projektu.

Seznam lékárníků, kteří jsou proškoleni a projektu očkování se účastní je i s adresou lékárny zveřejněn na stránkách regionálních zdravotnických úřadů Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine.

Lékárny, které se projektu účastní, jsou označeny na dveřích příslušnou etiketou, aby lidé věděli, že je zde služba očkování dostupná.

Rozšíření projektu

Lékárníci jsou spokojeni, že se tento přelomový krok a skutečný pokrok v oblasti veřejného zdraví a pacienty podařil. Nicméně přáli by si, aby pilotní projekt cílil na všechny dospělé osoby, jak původně prosazoval zákon.

Připomínají investice a značné úsilí, které lékárníci procesu věnovali v posledních měsících, aby se mohli podílet na očkovací kampani na podzim roku 2017 (vzdělávání, vývoj platformy pro monitorování a sběr anonymních údajů s cílem vyhodnoti experiment) a tím přispět ke zlepšení zdraví Francouzů.

Profesní zástupci proto budou i nadále vyvíjet co největší úsilí na podporu lékárníků v této nové službě pro obyvatelstvo. S novou vládou budou jednat a požadovat změnu zákonů tak, aby se zvýšil počet pilotních regionů, rozšířila cílová populace, stejně jako umožnilo všem lékárníkům očkovat.

Mezinárodní zkušenosti

Jak vyplývá z mezinárodních zkušeností, hodnota očkování v lékárnách spočívá zejména v dosahu široké populace díky dostupnosti lékáren co se týče očkování a tak zajištění vyššího proočkování populace.

Důležitost zahrnutí lékárníků do procesu očkování navíc zdůraznila i Světová zdravotnická organizace ve zprávě své komise za rok 2016.

Služba očkování je nejvíce rozšířena ve Spojených státech (již více než 20 let) či Kanadě. Zde očkují lékárníci nejen proti sezónní chřipce, ale i proti mnoha dalším onemocněním, mj. proti TBC, haemophilu influenzae typ B, hepatitidě A a B, pásovému oparu, lidskému papillomaviru, japonské encefalitidě, meningokokovým onemocněním, pneumokokovým onemocněním, vzteklině, břišnímu tyfu, planým neštovicím a žluté zimnici.

Pilotně se zkouší očkování proti klíšťové encefalitidě ve Švédsku, proti chřipce, klíšťové encefalitidě a hepatitidě A a B v několika kantonech ve Švýcarsku. Očkovat proti chřipce začaly v roce 2016 také první dánské lékárny.

Řadu let je pak očkování dostupné v lékárnách ve Spojeném království, Irsku a Portugalsku.

Původně plánovalo očkování proti sezónní chřipce také Finsko, nicméně příslušná změna legislativy zatím přijata nebyla.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.